Dania znalazła się na 9. miejscu w finale ostatniego Konkursu Piosenki Eurowizji. Czy reprezentant tego kraju jest zadowolony ze swojego wyniku?

Zmagania Rasmussena o eurowizyjne Grand Prix śledziło w sobotni wieczór ponad 1,1 mln duńskich widzów, a kolejno 409 tys. i 535 tys. widzów zasiadło przed odbiornikami podczas pierwszego i drugiego półfinału. Wokalista przełamał gorszą passę swojego kraju. Od 2015 roku Danii dwukrotnie zabrakło w finale Eurowizji (2015 i 2016), w 2017 uplasowała się dopiero na 20 pozycji. Lokalne media podkreślają małe zwycięstwo, które Dania osiągnęła dzięki głosowaniu eurowizyjnych widzów. Sam Rasmussem również zdaje się być zadowolony z wyniku. W wywiadach dla duńskiej prasy nie ukrywa, że miał nadzieję na wysoką lokatę w finale i jest bardzo wzruszony i dumny. Bardzo cieszy się z tego, jak jego występ przyjęty przez widzów i dziękuje im za każdy oddany głos.

https://www.instagram.com/p/BiuO_YwHaHd/?hl=pl

W jego wypowiedziach pojawia się też jednak i pewna gorycz. Bardzo dobrze przyjęty przez fanów Eurowizji Rasmussen nie został doceniony przez jury. Od profesjonalnych jurorów otrzymał jedynie 38 punktów, co początkowo uplasowało go dopiero na 20. miejscu. Rasmussen przyznał w jednym z wywiadów, że przeczuwał to, iż zdobędzie mniej głosów do jury niż od widzów, jednak nie spodziewał się, że różnica będzie aż tak duża (wokalista otrzymał 188 punktów w televotingu). Reprezentant stwierdził, że może to być kwestia teatralności całego występu, większej niż w przypadku innych konkursowych utworów, która jednakowoż dobrze prezentowała się na ekranach telewizorów.

https://www.instagram.com/p/Bi1gRVVnL2G/?hl=pl

Dumny z występu i rezultatu Rasmussen jest duński Head of Deleagtion Jan Lagermand Lundme. W jednej z rozmów przyznał, że zakładali uplasowanie się w top 10 konkursu i udało im się tego dokonać, wiec on sam jest tym bardziej szczęśliwy z tego powodu.

Po doskonałym rezultacie Rasmussena Dania nabrała ochoty na więcej. Nadawca jest w trakcie przygotowań do przyszłorocznej Eurowizji. W zeszłym roku wprowadzono istotną zmianę w preselekcjach, które miały się skupiać na całokształcie występu, zamiast na tylko i wyłącznie kompozycji. W 2019 roku DR planuje płynąć na fali tego i po raz kolejny znaleźć i wysłać artystę, który będzie miał przemyślaną prezentację i naprawdę dobry utwór. Dania bierze udział w konkursie od 1957 roku jak dotychczas trzykrotnie sięgała po Grand Prix. Ostatnia raz stanęła na pierwszym medium podium w 2013 roku dzięki Emmelie de Forest z utworem Only Teardrops.

Źródła: eurovision.tv, dr.dk, seoghoer.dk, escxtra.com, eurovoix.com, bt.dk
Fot.: Andres Putting