Chociaż 63. Konkurs Piosenki Eurowizji dobiegł już końca i wszyscy artyści, dziennikarze oraz fani wrócili do swoich codziennych zajęć, to w mediach w całej Europie wciąż nie milkną jego echa. Dziś przyjrzymy się opiniom austriackich mediów na temat rezultatu Cesara Sampsona. Sprawdźmy reakcje rodaków Austriaka na sukces.

Zdobywca trzeciego miejsca został niezwykle ciepło przyjęty przez Austrię.  W rozmowie z dziennikarzami wokalista odpowiedział, że czuje się jak zwycięzca.

Ten wynik to nagroda i wielkie poparcie dla naszej ciężkiej pracy, wysiłek naszego zespołu  się opłacił.

Nawet tymczasowe pROWADZENIE po głosowaniu jury wyglądało jak częściowe zwycięstwo.

Tegoroczny reprezentant Austrii z piosenką Nobody but you zajął w finale wysokie 3 miejsce z dorobkiem 342 punktów (271 pkt od jury i 71 pkt od widzów). To drugi najlepszy wynik dla tego kraju od czasu wygranej Conchity Wurst w Kopenhadze w 2014 roku. Co ciekawe ta sama piosenka, z którą wystąpił na lizbońskiej scenie została nadesłana także do preselekcji brytyjskich You Decide 2018, lecz nie została zakwalifikowana do stawki finałowej.

Przed konkursem wielu fanów uważało, że kompozycja Sampsona jest bardzo dobrym, mocnym utworem, to już w trakcie prób potwierdzone zostały te opinie. Chwalono wokal oraz ciekawą prezentację, w której wykorzystana została zainstalowana w głębi sceny – winda. Na lotnisku został ciepło przywitany przez kibiców i cierpliwie odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Cesár Sampson singt in Wien beim Oberösterreicher-Ball

W kluczowym momencie ogłaszania wyników, w którym wokalista ostatecznie został pokonany tylko przez Nettę z Izraela oraz Eleni Foureirę z Cypru przyciągnęła przed ekrany 869 000 widzów. Występ finałowy oglądało średnio 928 000 widzów. Podczas sobotniego koncertu zanotowano 37% udziału na rynku. Publiczny nadawca telewizyjny  jest niezwykle zadowolony z wyniku oglądalności, w końcu Cesar lepiej sobie poradził niż się spodziewano.

Po eurowizyjnym sukcesie nie trzeba było długo czekać na pozytywną reakcję na wynik oraz gratulacje od najważniejszych osób w kraju min. kanclerza Austrii – Sebastiana Kurz‚a

oraz Conchity Wurst:

63. Konkurs Piosenki Eurowizji zakończył się zwycięstwem Izraela, gdzie stolicy Portugalii, Lizbonie kandydatka Netta pokonała 25 innych krajów. Według sondy na portalu nachrichten.at  ok 14% głosujących jest zadowolonych z jej triumfu, natomiast ok 86% głosujących miało innego faworyta.

Dla Cesarego udział w tegorocznym konkursie był trzecim razem, w poprzednich dwóch latach wspierał wokalnie reprezentantów Bułgarii. Zajął odpowiednio: czwarte i drugie miejsce. Po ostatnich pracowitych dwóch miesiącach chce się teraz skupić i pracować nad swoją muzyką  oraz nowymi projektami.  Już 9 czerwca 34-letni artysta wykona swój eurowizyjny przebój na scenie przed wiedeńskiego ratusza.

Finałowy występ Austrii:

Źródła: nachrichten.at; vienna.at; eurovoix.com; noen.at