Reakcje w Hiszpanii po zwycięstwie Mikiego – co mówi Internet?

Źródło: rtve.es

W jaki sposób Europa zareagowała na La Venda? Ogólnie rzecz biorąc, reakcje po wysłuchaniu hiszpańskiej propozycji są pozytywne i zgodne co do jednego aspektu: to piosenka do skakania i tańczenia. Entuzjazm przeplata się jednak z niezadowoleniem związanym z organizacją selekcji. Sprawdź, co piszą o wyborze hiszpańskie media.

Od powrotu talent show Operación Triunfo w 2017 roku do RTVE uczestnicy programu są kandydatami do udziału w Eurowizji. W tym roku jednak niewielu z nich wykazało zainteresowanie udziałem w konkursie. Powodem ogólnego braku zainteresowania był zeszłoroczny zły wynik Amaii i Alfreda, polityczne kontrowersje spowodowane tym, że to Izrael jest gospodarzem tegorocznej edycji oraz fakt, że kandydaci nie lubili przypisanych im piosenek.

Początkową faworytką była María, która wygrywała w internetowym głosowaniu, ale przed finałem dała jasno do zrozumienia, że nie jest zainteresowana śpiewaniem w Tel Awiwie. Podczas selekcji Miki wykazał większy wysiłek w celu reprezentowania Hiszpanii na Eurowizji i wygrał konkurs.

Radość Marii kontrastuje tutaj z żalem wielu zwolenników OT i Eurowizji, którzy uważają, że proces selekcji nie był odpowiedni. Dlatego fani nie są zbyt pewni możliwości Hiszpanii w tym roku. Największym rozczarowaniem jest fakt, że odrzucony utwór Muérdeme Maríi reprezentował obecnie popularne rytmy w całej Europie. Uważa się, że Hiszpania znowu popełnia ten sam błąd co w zeszłym roku, kiedy Lo Malo zostało zignorowane.

Wyniki oglądalności także bardzo spadły. Tylko 1 892 000 obejrzało galę eurowizyjną OT (udział w rynku – 11,6 %) na programie pierwszym telewizji hiszpańskiej. Jest to spory spadek o 1 194 000 widzów (udział 23,6 %) w porównaniu z zeszłym rokiem i jest najniższym udziałem ze wszystkich gali w tym sezonie.

Niektórzy zdają sobie sprawę, że był to jeden z najtrudniejszych wyborów ostatnich lat, w którym fani Eurowizji zdecydowali się ostatecznie na coś innego niż piosenki, które były wysoko w rankingach. RTVE wyjaśniło także sytuacje niezadowolonych uczestników konkursu, informując, że każdy artysta mógł zrezygnować z udziału w gali Eurowizji z podpisaniem specjalnej umowy. Z drugiej strony La Venda urzeka wielu ludzi ze względu na charakter, chwytliwy taniec i refren.

Po stronie Mikiego staje także Soraya, która reprezentowała Hiszpanię na Eurowizji 2009. Artystka uważa, że piosenka bardzo pasuje do wyobrażenia europejskiej opinii publicznej na temat hiszpańskiej muzyki.

Jestem przekonana, że mądrze jest  wypróbować różne style muzyczne co roku, aby spróbować wygrać. Zawsze wybieram opcję wyróżnić się, jeśli ostatni rok nie zadziałał, w tym roku proponuję coś innego. Mieszkałam w Szwecji i ten styl muzyki trochę ludowej, tanecznej… oni to lubią!

Według ostatnich wiadomości okazało się, że RTVE naruszyło zasady konkursu, aby wybrać piosenkę na Eurowizję 2019. Do selekcji wstępnej wybrano jedenaście piosenek skomponowanych przez prestiżowych autorów, gdy regulamin konkursu ograniczył tę opcję do dziesięciu.

Jedną z opcji był formularz dostępny na stronie internetowej, dzięki któremu każdy mógł wysłać swoje piosenki. Z drugiej strony RTVE zaprosiło kilku uznanych kompozytorów do przedstawienia swoich propozycji. Zgodnie z regulaminem konkursu jurorzy każdej z tych dróg musieli wybrać po dziesięć piosenek, aby w głosowaniu znalazło się maksymalnie dwadzieścia utworów.

Wreszcie RTVE zdecydowało się wybrać tylko siedemnaście utworów. Kilka tygodni później, po tym, jak publiczność wybrała swoich trzech faworytów w głosowaniu online, komisja ekspertów wybrała kolejne siedem propozycji, aby w sumie dziesięć trafiło na galę do Eurowizji.

Problem polega na tym, że komisja ekspercka RTVE wybrała jedenaście piosenek, o które prosiła bezpośrednio od prestiżowych autorów, gdy w podstawach publicznego konkursu określono, że opcja ta może dotyczyć tylko dziesięciu. Według źródeł jakość piosenek amatorów była niższa, a wybrano najlepsze z nich, gdzie zachowano kryteria jakości. Tak, pomijając zasady.

Po pierwszym etapie siedem piosenek zostało odrzuconych i do tej pory nie było wiadomo, przez którą drogę został wybrany. Lista propozycji pokazuje, że pięć z tych siedmiu utworów zostało wybranych w ramach procesu otwartego w Internecie, podczas gdy dwie pozostałe pochodziły od prestiżowych autorów bezpośrednio zaproszonych.

W ten sposób oczywiste jest, że RTVE wybrało jedenaście piosenek poprzez system bezpośredniej selekcji i sześć poprzez proces otwarty na swojej stronie internetowej, kiedy podstawą procesu selekcji było ustalenie, że nie należy wybierać więcej niż dziesięć dla każdej procedury.

Szef hiszpańskiej delegacji Eurowizji, Ana María Bordas, wyjaśniła na konferencji prasowej po wyborze utworu La Venda, że tylko jedna z propozycji do selekcji wstępnej z otwartego przesyłania piosenek przeszła do kolejnego etapu. Była to piosenka Hoy Soñaré autorstwa Sabeli, a pozostałe dziewięć kompozycji pochodziło z procesu, który został przeprowadzony z wybitnymi kompozytorami.

Spośród siedmiu utworów wyrzuconych przed galą, pięć pochodziło z procesu selekcji bezpośredniej przez stronę rtve.es. Pozostałe dwie piosenki, które nie przeszły to Qué será después Alby Reche i Dímelo de frente, także Sabeli, zostały wybrane na drodze wyboru od renomowanych i profesjonalnych kompozytorów. W związku z tym aż dziewięć propozycji od znanych twórców dotarło do finałowej gali.

Źródło: formulatv.com, rtve.es, heraldo.es, elpais.com, lavozdegalicia.es, lacronicadesalamanca.com

Exit mobile version