fot. TULIA (materiały prasowe)

Ponad dwa tygodnie temu poznaliśmy utwór, z którym zespół Tulia wystąpi w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. Jak na ten wybór zareagowali zagraniczni YouTuberzy? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy podsumowanie tego, co mówią i jak reagują fani Eurowizji!

Zacznijmy od krótkiego podsumowania wyświetleń i pozycji w serwisach streamingowych: (na 22.03.2019)

Spotify: 143 947 odtworzeń

Youtube –  TuliaVEVO: 1 530 958 wyświetleń, eurovisiontv: 579 047 wyświetleń

Pali się znajduje się w czołówce odtwarzanych utworów Eurowizji 2019 w serwisie YouTube. Obecnie plasuje się na 10. miejscu.

A jak zareagowali Youtuberzy, którzy co roku dzielą się swoimi reakcjami „na żywo” z tysiącami widzów?

Maxxy Rainbow ESC: Wow, wyglądają pięknie! Wstawki etniczne są bardzo interesujące. Jak wiecie, uwielbiam język polski – co mogliście zauważyć w moich poprzednich recenzjach polskich występów. Nie wiem o czym śpiewają, ale na pewno ma to coś wspólnego z miłością. Trochę czuję, że na mnie krzyczą, ale na pewno to celowy zabieg. Refren jest bardzo chwytliwy, trochę nawet rockowy. Doceniam, że Polska idzie w swoje tradycje. To jest dobra piosenka, ale nie jestem przekonany. Mam nadzieję, że występ live rozwieje moje wątpliwości.

Eurovoxx: Na początku warto wspomnieć – wow, co za występ w Mińsku na Eurowizji dla Dzieci! Roksana ustawiła wysoko poprzeczkę. Co do utwory – ich głosy są bardzo tradycyjne. O tak, i są nawet kostiumy! Uwielbiam harmonię ich głosów. Piosenka jest bardzo wpadająca w ucho. Bardzo chciałbym wiedzieć,  co oznacza polski tekst. O, nawet znam to polskie auto! Świetnie Polsko – w końcu coś innego, oryginalnego na eurowizyjnej scenie. Nie wiem,  jak sobie poradzi w Konkursie ale ja to uwielbiam!

Wiwibloggs: To ma dobry beat, który już mogliśmy słyszeć na Eurowizji. Jest to niesamowicie folkowe,  ale brzmi nawet trochę jak Led Zepplin. Piosenka ma perfekcyjny czas – nie za długo, nie za krótko. To nie jest piosenka, którą bym sobie puścił tak z sam z siebie, ale nie mogę się doczekać, żeby to zobaczyć w Tel Awiwie. Tak jak z Cleo i Donatanem (My Słowianie) – nie lubiłem tej piosenki, a jednak na nią głosowałem. Ma to specyficzny potencjał – wszystko zależy od prezentacji scenicznej. Dziewczyny wykreowały jeden potężny głos, który bardzo mi się podoba. Choć myślę, że wiele osób tego nie polubi, a jednak zdobędzie sporo głosów.

Quinto ESC: Jeszcze przed przesłuchaniem piosenki, mam nadzieję, ze będzie to coś typowo polskiego! O, bardzo unikalne już od pierwszych dźwięków, interesujące wokale. Świetnie brzmią te wokalne wstawki. Szczerze, nie wiem, czy to lubię, ale może po prostu muszę posłuchać utworu jeszcze kilka razy. Jestem w sumie zaskoczony, że Polska wybrała właśnie taki typ muzyki na Eurowizję. Nie wiem, co o tym sądzić ale podoba mi się ryzyko. Daję na razie 6 na 10 punktów.

ESCunited: Wyrażę swoją opinie w kilku punktach:

  1. Nie ma takiej drugiej piosenki na tegorocznej Eurowizji. Ich wokale brzmią trochę krzykliwie, ale rozumiem, że jest to właśnie ten specyficzny rodzaj śpiewu.
  2. Jestem zafascynowany tym rodzajem dźwięków i podekscytowany, że usłyszę to w Tel Awiwie.
  3. Świetnie, że Polska odważyła się wysłać taki utwór – chciałbym, żeby inni też mieli taką odwagę i podjęli ryzyko.
  4. Mam problem z harmonią – a raczej jej brakiem. Nie podoba mi się, że śpiewają unisono.
  5. Układ utworu jest bardzo przewidywalny i linearny. Zbyt powtarzalny, w tym złym słowa znaczeniu.
  6. Nie wiem, czy angielski był tutaj potrzebny. Dodawanie obcego języka do typowo folkowego utworu osłabia przesłanie.

Mimo dużych plusów i minusów jestem pod wrażeniem, że polski nadawca postawił na ryzyko i zdecydował się iść swoją własną drogą. Ciężko obecnie przewidzieć, czy Tulia ma szansę awansować – dużo zależy od tego, co dziewczyny pokażą w Tel Awiwie. Brawo za odwagę Polsko!

Alesia Michelle: Tradycja spotyka się z pop-rockiem? Wow. Nawet mi się to podoba! Trochę punkowe, white stripes. To jest bardzo interesujące i wow, bardzo oryginalne. Polska w tym roku postanowiła zaryzykować. Polsko, tego się nie spodziewałam. To jest artystyczne i świeże. Powodzenia! Na pewno tego będziecie  potrzebować, bo to jest ogromne ryzyko ale ja to uwielbiam. To jest w stylu ‚hymnu kobiet’, który bardzo mi się podoba.

Przypominamy, ze możecie razem z redakcją eurowizja.org wspierać Tulię w Konkursie Piosenki Eurowizji. Więcej info w naszym artykule:

Wesprzyjmy nasze tegoroczne reprezentantki

A już wkrótce zapraszamy na część drugą artykułu,gdzie znajdziecie jeszcze więcej opinii i reakcji przedkonkursowych.