Po dwóch latach wyborów wewnętrznych (Argo oraz Demy) Grecja powraca do preselekcji narodowych. Kraj, który w pierwszej dekadzie XXI wieku zdołał zakwalifikować się do najlepszej dziesiątki finałowych zmagań Konkursu Piosenki Eurowizji aż osiem razy, wyśle do Lizbony utwór po grecku. Czy po trzech latach porażek Hellada wreszcie wróci na szczyt?

Publiczny nadawca ERT ogłosił nabór do preselekcji narodowych, które wyłonią reprezentanta Grecji na 63. Konkurs Piosenki Eurowizji, który w 2018 odbędzie się w stolicy Portugalii. Nowością jest to, że zgłaszane utwory muszą być wykonywane w ojczystym języku tego śródziemnomorskiego kraju (ostatni raz grecki słyszeliśmy na Eurowizji w Sztokholmie, jednak był to głównie dialekt pontyjski tego języka). Z racji kryzysu, który panuje w kraju, ERT będzie ściśle współpracowała z ośmioma największymi wytwórniami płytowymi w kraju. Póki co rozesłano do nich list z prośbą o wskazanie potencjalnych wokalistów, którzy mieliby uczestniczyć w preselekcjach narodowych. Poinformowano również, że językiem preferowanym nadsyłanych piosenek jest język grecki, zaś brzmienie utworu powinno nawiązywać do elementów narodowych tego kraju. Zgłoszenia będą przyjmowane przez nadawcę do 20 października. Następnie zostanie powołana specjalna komisja. Spośród zgłoszonych propozycji wybierze te najlepsze, które zostaną zakwalifikowane do preselekcji narodowych. W nich zaś decydujący głos będą mieli jedynie widzowie.

Pełną treść listu, który został rozesłany do wytwórni płytowych, prezentujemy poniżej.

„ERT, tak jak w latach poprzednich, weźmie udział w ogólnoeuropejskim Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Lizbonie w dniach 8-12 maja 2018 roku.

Głównym założeniem nadawcy publicznego jest wzięcie udziału w tym wydarzeniu z silną, dobrą jakościowo piosenką, wykonywaną przez artystę o wysokich wokalnych umiejętnościach.

W tym roku roku chcielibyśmy wprowadzić zmianę, wysyłając utwór po grecku, z muzyką o narodowym brzmieniu. Zgłoszone piosenki zostaną przesłuchane przez komisję artystyczną wskazaną przez ERT i te utwory, które zostaną zakwalifikowane do dalszego etapu będą poddane ocenie publiczności poprzez procedurę konkursową (grecki finał), dzięki któremu zostanie wyłoniona ta, która będzie reprezentowała nasz kraj w przyszłorocznym konkursie.

Z tego właśnie powodu prosimy Was o przedłożenie nam – o ile uważacie, że jest taka możliwość i chęć z waszej strony – do piątku 20 października piosenek, które w waszym mniemaniu spełniają powyższe kryteria”.

(poniżej oryginalny tekst listu w języku angielskim):

„ERT, as in previous years, will participate in the pan-European Eurovision Song Contest, which will this year take place in Lisbon from the 8th to the 12th May 2018.

The target of the public broadcaster is to participate in this year’s event with a strong, quality song, performed by an artist of high vocal ability. This year we wish to make a difference, using exclusively Greek lyrics, in a song with a Greek sound. The candidate songs will be examined by the arts committee of ERT and those that qualify will be put to the judgement of the public in the context of a contest procedure (Greek Final), through which will emerge the one that will represent our country in this year’s Contest.

For this reason, we request that you send us – in so far as you consider that there is such opportunity and willingness on your part – until Friday 20th October, songs that you believe will meet the standards described above”.

Wśród kandydatów, o których wcześniej mówiło się w kontekście Eurowizji lub którzy wyrazili chęć reprezentowania Grecji w konkursie, wymienić należy Areti Ketime (producent potwierdził, że do ERT wysłano piosenkę w języku greckim zawierającą rodzime i bałkańskie brzmienia, z wykorzystaniem orkiestry, zaś w warstwie tekstowej utwór nawiązuje do kryzysu w Grecji, kryzysu migracyjnego w Europie oraz potrzeby pokoju na świecie), Stereo Soul, Tamta (preselekcje 2007), Eleni Foureira (preselekcje 2010) i Marina Satti (reprezentantka OGAE Grecja w OGAE Song Contest 2017 z utworem „Mantissa”, który prezentujemy powyżej).

Czy dzięki nowej taktyce Hellada wyłoni utwór i wykonawcę, który odniesie spektakularny sukces w Lizbonie? Przekonamy się niebawem!

Źródło: Eurovisionary.com, ERT, ESCxtra.com

Zdjęcie: eurovision.tv

1 KOMENTARZ