Potwierdziły się informacje o wyborze hiszpańskiego reprezentanta Eurowizji spośród uczestników Operación Triunfo, telewizyjnego konkursu poszukującego nowych talentów muzycznych i promującego nowych artystów.


Operación Triunfo wróciło w październiku, po 6 latach od ostatniej edycji, z ogromnym sukcesem. Nowa edycja stała się sensacją w mediach społecznościowych i liczba widzów wzrasta z tygodnia na tydzień. Dzięki temu ogłoszenie, że reprezentant Hiszpanii na Eurowizji w 2018 roku będzie wyłoniony z najbardziej znanego hiszpańskiego konkursu, wzbudził spory entuzjazm zarówno wśród fanów OT, jak i fanów Eurowizji.

To nie koniec niespodzianek. Sposób wybierania zwycięzców zmieniał się przez wszystkie sezony, a wyjazd na Eurowizję nie jest główną nagrodą programu. W rzeczywistości będzie miał miejsce specjalny krajowy finał z udziałem pięciu finalistów (a nie trzema jak do tej pory) Operación Triunfo 2017. Dlatego nie jest powiedziane, że do Lizbony pojedzie zwycięzca OT. Publiczność sama wybierze zwycięzcę, bez jury, z którym wiążą się kontrowersyjne wspomnienia z tego roku, kiedy to głosami jurorów wygrał Manel Navarro  zajmujący ostatnie miejsce w Kijowie.

Swoją przygodę w programie rozpoczęło 16 kandydatów. Do tej pory w walce pozostaje tylko 9 uczestników: Agoney, Cepeda, Ana Guerra, Aitana, Alfred, Amaia, Nerea, Miriam i Roi. Piątka z nich, która zajdzie najdalej wykona oryginalny utwór stworzony przez znanych i cenionych autorów i kompozytorów. Nauczyciele akademii zdecydują, którą piosenkę będzie śpiewał każdy z podopiecznych.

Nie jest jeszcze znana data finału krajowego, ale odbędzie się ona przed Wielkim Finałem OT, który zaplanowany jest na 29 stycznia 2018 roku. Gala zostanie wyemitowana na żywo w TVE 1, TVE International i transmitowana na żywo na rtve.es.

Tylko w pierwszych wydaniach, OT był używany do hiszpańskiego wyboru reprezentanta na Eurowizję, co dało trzy lata w pierwszej dziesiątce. Rosa López (2002), Beth (2003) i Ramón (2004) reprezentowali Hiszpanię na Eurowizji odpowiednio zajmując 7., 8. i 10. miejsce w konkursie.TVE zakończyła pokaz talentów po trzeciej edycji. W 2005 roku hiszpański kanał telewizji prywatnej Telecinco przejął widowisko i wyemitował w sumie 5 sezonów, ale nie miał powiązania z Eurowizją. Po 13 latach format wrócił na TVE z szansą na powtórny sukces.

Warto zauważyć, że tylko jeden z trzech poprzednich uczestników Operación Triunfo, którzy reprezentowali Hiszpanię na Eurowizji, wygrał edycję. Rosa Lopez, która reprezentowała swój kraj w 2002 roku, była jedynym zwycięzcą w konkursie, a Beth (2003) i Ramón (2004) ukończyli w pierwszej trójce.

Hiszpania w konkursie piosenki Eurowizji zadebiutowała w 1961 roku i od tamtej pory startuje co roku. Należy tym samym do „Wielkiej Piątki” mającej zagwarantowane miejsce w finale. Hiszpania dwukrotnie wygrała konkurs, w 1968 i 1969 r. Od 2000 roku Hiszpania uplasowała się w pierwszej dziesiątce pięć razy, ostatnio w 2014 roku z Ruth Lorenzo. W pozostałych przypadkach kraj miał bardzo niskie wyniki, najgorszym jest 26. miejsce w 2017 r.

źródło: ESCToday,El Mundo, Wikipedia
zdjęcie: Ecoteuve.es

1 KOMENTARZ