Reprezentant Szkocji w barwach UK co 4 lata?

Zjednoczone Królestwo okazuje się być podzielone w kwestii Eurowizji. Szkocja chce mieć większy wpływ na wybór reprezentantów UK. Czy możliwy jest tam scenariusz belgijski?

Anglia, Wielka Brytania, UK. To częste określenia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland). Państwo to obejmuje swym terytorium większość archipelagu Wysp Brytyjskich: w całości wyspę Wielką Brytanię, północną część wyspy Irlandii oraz kilka mniejszych wysp. Administracyjnie UK dzieli się na dwa królestwa (Anglię i Szkocję), jedno księstwo (Walię) oraz jedną prowincję (Irlandię Północną).

W Konkursie Piosenki Eurowizji Zjednoczone Królestwo zadebiutowało w 1957, a w sumie może pochwalić się 5 zwycięstwami oraz rekordową liczbą drugich miejsc – ma ich na swoim koncie 15. Co ciekawe, są wydarzenia, w których udział biorą poszczególne kraje tworzące UK – w przeróżnych konstelacjach:

Potrzeba posiadania reprezentacji własnego kraju – nawet, jeśli jest ono częścią większego państwa – okazuje się być sprawą na tyle istotną, że czasem występowanie pod wspólną flagą może okazać się niewystarczające. Zwłaszcza gdy ma się zastrzeżenia np. odnośnie do sposobu wyboru wspólnego reprezentanta bądź ogólnego podejścia do danego wydarzenia.

Swoje niezadowolenie w tej kwestii wyraził Alyn Smith, członek Parlamentu Europejskiego z ramienia Szkockiej Partii Narodowej. Rozczarowany podejściem telewizji BBC do Eurowizji – która wg polityka traktuje konkurs raczej jak drugoplanowy obóz niż europejskie święto pop-kultury jak reszta kontynentu – wzywa do umożliwienia Szkocji wysyłania własnego reprezentanta na Eurowizję. To nie pierwsza tego typu inicjatywa szkockiego polityka. W 2008 oficjalnie poparł kampanię Scotland in Eurovision, mającą na celu wysłanie na konkurs Eurowizji w Moskwie reprezentanta Szkocji.

Swoją najnowszą ideę Smith przedstawił Europejskiej Unii Nadawców (EBU), która skupia 73 nadawców publicznych z 56 państw i odpowiada za organizację konkursów Eurowizji. Propozycją Smitha jest system rotacyjny, w myśl którego każdy z krajów tworzących UK co 4 lata wybierałby własnego reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji. Format ten spotykamy np. w Belgii, gdzie flamandzki nadawca publiczny VRT odpowiada za wybór eurowizyjnego reprezentanta na przemian z walońską stacją RTBF.

EBU potwierdziła, że formalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by także reprezentanci Zjednoczonego Królestwa byli wybierani wg tej formuły. Czy zatem problemem jest brak porozumienia wśród nadawców publicznych w UK? Nie tylko bowiem BBC jest członkiem EBU, lecz także S4C (Walia), STV (Szkocja) oraz ITV (stacja komercyjna).

System rotacyjny, w którym każdy z krajów Zjednoczonego Królestwa wybiera eurowizyjnego reprezentanta co 4 lata, może jednak wzbudzić kontrowersje chociażby z powodu różnic w liczbie osób zamieszkujących te kraje. W liczącej ponad 65 mln. mieszkańców UK aż 84% ludności przypada na Anglię. Populacja Szkocji stanowi 8%, Walii niespełna 5%, a Irlandii Północnej niecałe 3% ogółu ludności Zjednoczonego Królestwa. Czy zatem zasadne jest, by zarówno licznie zamieszkana Anglia jak i zaludnione w mniejszym stopniu Szkocja, Walia i Irlandia Płn. mogły wybierać swoich reprezentantów z jednakową częstotliwością?

Magazyn The Sunday Herald, który zrelacjonował inicjatywę Smitha, poprosił o komentarz w tej sprawie rzecznika BBC i otrzymał lakoniczną odpowiedź:

Telewizja BBC jest członkiem EBU i w związku z tym zgłasza piosenkę na konkurs [Eurowizji – przyp. red.] jako reprezentującą Zjednoczone Królestwo.”

 

A tymczasem wydaje się, że stacja BBC, odpowiedzialna za wybór eurowizyjnej piosenki i organizator brytyjskich selekcji narodowych, nie zamyka się wyłącznie na artystów związanych z Anglią. Reprezentująca UK w 2017 Lucie Jones pochodzi z Południowej Walii, podobnie jak Rhiannon, jedna z wokalistek trio Goldstone, startującego w tegorocznym finale Eurovision: You Decide. Być może piosenki, które na Eurowizję zgłaszali szkoccy artyści, nie były wystarczająco wysoko ocenione przez panel ekspertów BBC? A może warto zwyczajnie powrócić do systemu przyznawania punktów podczas brytyjskich selekcji z podziałem na regiony?

Z pewnością należy wsłuchać się w zdanie niezadowolonych, a rozwiązanie na ich utrapienia może się znaleźć niejedno. Tymczasem przypomnijmy piosenkę, która będzie reprezentować Zjednoczone Królestwo podczas tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji:

Źródła: heraldscotland.com, www.cia.gov, fifa.com, uefa.com, rugbyworldcup.com, eurovisionchoir.tv, eurovision.tv.

Exit mobile version