W ubiegłym tygodniu nasi sąsiedzi z południa zakończyli etap zgłoszeń do Konkursu Piosenki Eurowizji 2018, który odbędzie się w maju w Lizbonie. Czeski nadawca CT otrzymał ponad 300 potencjalnych aplikacji. Styl zgłoszeń jest bardzo zróżnicowany. Większość z nich jest w języku angielskim, ale niektóre wykonywane są również po czesku i francusku.

Delegacja wyraziła ekscytację z powodu różnorodności zgłoszonych utworów, a także dużego zainteresowania konkursem przez czeskich artystów. Piosenki zostały przesłane nie tylko z Czech, ale także od zagranicznych kompozytorów. Zgodnie z regulaminem przyszły reprezentant musi być obywatelem Czech.

Dwa miesiące temu ESCPortal.cz opublikował ankietę, w której fani z tego kraju mogli oddawać głosy na swojego wymarzonego reprezentanta. Ankieta podzielona była na dwie tury. W pierwszej fazie głosowania udostępniona była lista stu artystów czeskiej sceny muzycznej. Do drugiego etapu przeszło 10 najpopularniejszych wykonawców.

Z 22% poparciem wygrał 22-letni Mikolas Josef i stał się wymarzonym przedstawicielem czeskich fanów. Okazuje się, że Mikolas faktycznie wysłał swoją propozycję do telewizji. Jego piosenka jest już grana w radiu, a dostępna jest poniżej:

Drugie miejsce zajęła piosenkarka Lenny, a trzecie miejsce przypadło doskonale wszystkim znanej wokalistce, Ewie Farnie.

Chętny jest także Jakub Ondra – wschodząca gwiazda czeskiego rynku muzycznego. Jego utwór nosi tytuł „Reasons to Love You„. Propozycja jest bardzo chwytliwa i nowoczesna.

Annabelle – czeska piosenkarka śpiewająca po francusku. Tytuł jej piosenki brzmi „Septembre

Kolejną artystką jest była uczestniczka Hlas Česko Slovenska – Jana RybníčkováZnalezione obrazy dla zapytania Jana Rybníčková

Zgłosiła się do eliminacji z dwoma piosenkami. Jedna jest balladą, a druga szybką i nowoczesną kompozycją. Obie piosenki wykonane zostaną w języku angielskim. Co ciekawe jednym z trenerów w tej edycji była Marta Jandová – reprezentantka Czech z 2015 roku.

Czechy zadebiutowały na Konkursie Piosenki Eurowizji w Helsinkach w 2007 roku. Podczas ostatniego konkursu w Kijowie kraj reprezentowała Martina Barta. Rywalizację zakończyła na etapie półfinału. Zajęła 13. miejsce. W 2018 roku będzie to ich siódme podejście. Czy „7” okaże się szczęśliwa? O tym dowiemy się niebawem.

 

źródła : eurovisionary.com, wiwibloggs.com escportal.cz foto : eurovision.de, Mikolas Josef – facebook

 

1 KOMENTARZ