Po sześciu latach wyborów wewnętrznych, Francja decyduje się na publiczne preselekcje, które wyłonią przyszłorocznego reprezentanta tego kraju na 59. Konkurs Piosenki Eurowizji.

Ponad miesiąc temu przedstawiciele stacji France 3 potwierdzili udział Francji na przyszłorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji, który organizowany będzie w Kopenhadze. Dzisiaj rano podano do publicznej wiadomości szczegóły wyboru reprezentanta kraju. Po sześciu latach wyborów wewnętrznych, Francja w końcu zdecydowała się na publiczne preselekcje. Głosy publiczności będą stanowiły jedynie 50% całego głosowania. Drugim, jakże ważnym jurorem będzie loża ekspertów, w skład której wejdą znani i cenieni muzycy, przedstawiciele firm fonograficznych, przedstawiciele France 3 oraz France Bleau, a także jeden fan konkursu – łącznie w panelu jurorskim zasiadać będzie 14 osób.

Co nowego czeka nas we Francji?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wyjątkową artystkę – Natashę St- Pier, która w 2001 roku reprezentowała Francję zajmując wysokie 4. miejsce. Jej rola w preselekcjach będzie szczególna, bowiem nie będzie tylko prowadzącą wszystkich etapów selekcji oraz finału narodowego (Les chansons d’ Abord), ale także jako juror będzie oceniała występy finalistów. Ponadto wokalistka zasiądzie jako komentatorka podczas transmisji przyszłorocznej Eurowizji.

Pierwszym etapem prelekcji będą przesłuchania, podczas których wystąpią na żywo znani lub mniej znani francuscy artyści, którzy zawalczą o przepustkę do finału francuskich selekcji. Jedynie trzech szczęśliwców otrzyma kredyt zaufania i możliwość zaprezentowania się przed publicznością. Wyłonieni finaliści otrzymają prawdziwe wyróżnienie, bowiem przez cztery tygodnie, od 26 stycznia do 23 lutego, codziennie na antenie France 3 oraz za pośrednictwem strony france3.fr każdy z nich będzie miał okazję  oraz możliwość zaapelować o głosy, a także zaprezentować się z jak najlepszej strony przed telewidzami oraz internautami. Co ważne, stacja France 3 będzie stale emitowała wszystkie finałowe utwory w trakcie trzech bloków tematycznych: rano, popołudniu oraz wieczorem (w trakcie największej oglądalności). Dodatkowo do organizacji preselekcji zaangażowała się rozgłośnia radiowa France Bleau, która w trakcie swoich programów muzycznych stale będzie informowała o przebiegu francuskich preselekcji, jak również zorganizuje specjalne audycje, mające na celu przypomnienie historii Francji na Eurowizji oraz zapoznanie słuchaczy z wieloma konkursowymi utworami. Finał narodowy zaplanowany został na 26 lutego, w trakcie którego finaliści wraz ze swoimi konkursowymi kompozycjami zaprezentują się ponownie przed ekspertami oraz pierwszy raz na żywo przed publicznością. Proporcja głosowania wynosić będzie 50/50. Zwycięzce, który będzie reprezentował Francję na 59. Konkursie Piosenki Eurowizji poznamy dopiero 2 marca – wówczas podczas ostatniego odcinka Les chansons d’ Abord Natasha St. Pier ogłosi triumfatora w głosowaniu widzów oraz ekspertów.

Przypominamy, że Francja należy do tzw. „Wielkiej Piątki” (w skład której wchodzą Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Niemcy oraz Włochy), dzięki czemu kraj ten co roku ma zapewniony udział w finale. Ostatni raz Francja zajęła wysokie miejsce w 2001 roku za sprawą wspomnianej Natashy St. Pier – czy w przyszłym roku ten piękny kraj zdobędzie upragnione Grand Prix i przełamie złą passę? O tym przekonamy się już niebawem!