Rewolucyjne zmiany w formacie Eurowizji dla Dzieci

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się 20 listopada w stolicy Malty, Valetcie. Mottem konkursu będzie „Embrace” („Uścisk”), a logiem kolorowe pióra. Dziś Europejska Unia Nadawców ogłosiła ogromne zmiany w zasadach głosowania. 

Dziś w trakcie sezonu eurowizyjnego odbyła się konferencja prasowa organizatorów Eurowizji dla Dzieci 2016 na Malcie. W spotkaniu udział brali m.in. Jon Ola Sand, przedstawiciele telewizji maltańskiej PBS oraz zwyciężczyni konkursu z ubiegłego roku – Destiny – która zaśpiewała utwór „Embrace”, napisany specjalnie na potrzeby tegorocznej imprezy. Zapowiedziano, że cała stolica będzie zaangażowana w organizację show, a właściwe show odbędzie się na terenie centrum konferencyjnego MCC. EBU negocjuje z wieloma nadawcami publicznymi, których chce namówić do powrotu lub debiutu podczas konkursu. Padło dziś kilka przykładów, m.in. Francja, Hiszpania, Niemcy i Belgia. Organizatorzy zorganizowali ostatnio specjalne spotkanie z nadawcami z całej Europy i prosili o ich opinie na temat konkursu oraz wskazówki, co zmienić w formacie, by zyskać kolejnych chętnych do udziału.

Już wcześniej informowano, że dojdzie do zmiany czasu transmisji konkursu oraz przedziału wiekowego uczestników. Konkurs odbędzie się w niedzielę o godzinie 16:00 czyli wcześniej niż do tej pory (i po raz pierwszy nie w sobotę). Od teraz tylko dzieci w wieku 9-14 mogą startować w konkursie. Jon Ola Sand został zapytany o to, w jaki sposób wyjaśni 15-letniemu dziecku, że nie ma prawa startu w konkursie. Stwierdził, że taka osoba powinna poczekać jeszcze rok i jako 16-letnia osoba starać się o reprezentowanie swojego kraju na „dorosłej” Eurowizji.

Największą zmianą będzie całkowite usunięcie głosowania widzów podczas tegorocznego finału. Jak podaje EBU, ilość nadsyłanych sms-ów i głosów audiotele w ostatnich latach spadała, chociaż oglądalność konkursu pokazywała rosnące zainteresowanie show. O wynikach decydować będą profesjonalne komisje jurorskie (5-osobowe) z każdego kraju oraz jury dziecięce, składające się z pięciu osób z każdego kraju. Sama prezentacja wyników będzie wyglądać podobnie jak w tegorocznej Eurowizji (nowy system) przy czym najpierw poznamy łączne wyniki jurorów, a dopiero później będziemy zbierać punkty od komisji dziecięcych (każdy podawacz przekaże 12 punktów od krajowej komisji). Ma to podkreślić, że o wynikach Eurowizji dla Dzieci w największym stopniu decydują małoletni widzowie. Prowadzący wręczą statuetki laureatom miejsc w czołowej trójce.

O kolejnych przygotowaniach do Eurowizji dla Dzieci 2016 będziemy informować wkrótce!

Zdjęcie:  Maciej Błażewicz

Exit mobile version