Rita Guerra najlepszą reprezentantką Portugalii według OGAE Polska!

2
973

Czy wiecie, czym jest Bursztynowa Szczotka? To seria konkursów, w których członkowie OGAE Polska wybierają swoje ulubione piosenki z danego kraju bądź rocznika. Tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu preselekcyjnego przyszedł czas wybrać ulubionego reprezentanta kraju zwycięzców ostatniej Eurowizji. Polscy fani wybrali Ritę Guerrę – reprezentantkę z 2003 roku!

Bursztynowa Szczotka powstała w 2009 roku i miała na celu przypomnienie członkom OGAE Polska eurowizyjnej historii i zapoznanie ich z piosenkami, które pojawiły się na Eurowizji przed laty. Wszystko zaczęło się od przypomnienia 36. Konkursu Piosenki Eurowizji – Rzym 1991 – konkursu ukochanego przez jednych i znienawidzonego przez drugich za ogólny chaos i improwizację organizatorów. Najlepiej oceniona została reprezentantka Grecji – Sophia Vossou, która zdobyła sympatię członków OGAE Polska, mimo że jej piosenka „I Anixi” na Eurowizji zajęła tylko 13 miejsce.

Kolejna edycja zabrała nas jeszcze dalej w przeszłość – do Eurowizji 1979 w Jerozolimie. Najwięcej głosów zdobyła reprezentantka Francji Anne-Marie David za jej piosenkę „Je Suis l’Enfant Soleil”, która rywalizację na Eurowizji zakończyła na trzecim miejscu.

Później edycje rocznikowe zostały zastąpione krajowymi. Członkowie OGAE Polska wybrali swoich ulubiony reprezentantów z Norwegii, Niemiec, Szwecji i Ukrainy. Każda z tych edycji odbyła się po eurowizyjnym zwycięstwie danego kraju. Triumfowali wtedy:

  • NORWEGIASecret Garden „Nocturne” – 1. miejsce w 1995 roku
  • NIEMCYJoy Fleming  „Ein Lied Kann Eine Brücke Sein” – 17. miejsce w 1975 roku
  • SZWECJALoreen „Euphoria” – 1 miejsce w 2012
  • UKRAINAJamala „1994” – 1 miejsce w 2016

Kontynuując tę tradycję, członkowie OGAE Polska wybrali swoją ulubioną piosenkę reprezentującą kraj zwycięzców tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji, czyli Portugalię. Największą ilość głosów zdobyła Rita Guerra za swoją piosenkę „Deixa-me Sonhar”, z którą reprezentowała Portugalię w 2003 roku. Pomimo faktu, że podczas konkursu w Rydze skończyła rywalizację dopiero na 22. miejscu, to i tak zdobyła sobie serca fanów zrzeszonych w OGAE Polska i odniosła zwycięstwo w Portugalskiej Szczotce.

Rita zwyciężyła zdobywając 178 punktów i tylko trzema punktami pokonała Vânię Fernandes, reprezentantkę z 2008 roku. Walka pomiędzy nimi była zacięta do samego końca. Na trzecim miejscu ex-aequo uplasowali się Suzy (ESC 2014), oraz Da Vinci (ESC 1989). Top 5 zamknął tegoroczny zwycięzca z Kijowa, czyli Salvador Sobral.

Oto pełne wyniki Portugalskiej Szczotki:

Czy zgadzacie się z werdyktem OGAE Polska? Kto jest waszym ulubionym reprezentantem Portugalii?

Źródło/Foto: OGAE Polska 

2 KOMENTARZE

  1. Kiedyś miałem tabelkę z ocenionymi wszystkimi edycjami ESC, ale niestety padł mi dysk i wszystko poszło psu w… Trochę zajmie odtworzenie tego, więc na szybko przejrzałem wszystkie występy Portugalczyków i mój TOP3 wygląda tak: 1981 i „Play-back”, 1966 i „Ele E Ela” oraz 1979 i „Sobe, Sobe, Balao Sobe”. 10 bym pewnie zapełnił i znalazłoby się tam miejsce dla Rity czy Vanii, ale najlepsze nie były. Sobral to nieporozumienie nawet i pośród samych utworów portugalskich w historii Eurowizji – u mnie w 40 nawet by się nie znalazł, choć były i gorsze występy, vide Nonstop w 2006 czy to coś z 2011.