W piątek, 18 października 2013, odbyła się premiera teledysku Robina Stjernberga do piosenki „Pieces”. Zapraszamy do obejrzenia nowego klipu reprezentanta Szwecji na tegorocznej Eurowizji. 

26 czerwca 2013 Robin Stjernberg wydał album Pieces, zawierający m.in. piosenki Scars,  Crime czy eurowizyjne You.  Album szybko pokrył się złotem, a już na początku września 2013 Robin poinformował na swoim fan page na Facebooku, że kręci obecnie klip do kolejnego singla. Następnym utworem promującym krążek Pieces została piosenka, której album zawdzięcza nazwę. 18 października 2013 na oficjalnym kanale Robina na YouTube miała miejsce premiera teledysku i, co ciekawe, już w dniu premiery klip znalazł się na pierwszym miejscu najchętniej oglądanych teledysków na szwedzkim iTunes, pokonując m.in. Lady Gagę czy One Direction.

Robin Stjernberg karierę rozpoczął w 2007 , kiedy to obok Erica Saade (ESC 2011) został wokalistą szwedzkiego boysbandu What’s Up! . W 2011 zgłosił się do lokalnej edycji Idola, gdzie bez problemu przeszedł wszystkie przesłuchania. Również bez większego trudu Robin dotarł do finału, a jego jedyną rywalką pozostała Amanda Fondell (Melodifestivalen 2013). Młody Szwed zdobył 48% głosów i zajął 2.  miejsce. Po zakończeniu programu przyszła pora na pierwszy solowy album, My Versions, wydany 4 stycznia 2012 i zawierający wyłącznie covery piosenek innych artystów. Pierwszym oficjalnie promującym album singlem została piosenka Halo, pochodząca z repertuaru Beyonce.

23 lutego 2013 Robin wystąpił w czwartym półfinale Melodifestivalen 2013 z piosenką You, lecz nie od razu zdołał awansować do finału – wszedł jedynie do półfinału drugiej szansy, z którego ostatecznie awansował  do finału. Stjernberg uważany był przez wielu fanów za czarnego konia Melodifestivalen 2013. W finale wystąpił jako dziewiąty – zwyciężył mając na koncie 166 punktów i pokonując faworyzowanego YOHIO. Reprezentował Szwecję  podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2013 w Malmö, a dzięki temu, że jego kraj organizował konkurs, nie musiał występować w półfinale. Ku rozczarowaniu wielu jego fanów, piosenka You nie odniosła oczekiwanego sukcesu. Zdobyła 62 punkty, zajmując 14. miejsce. W rodzinnej Szwecji singiel You osiągnął status potrójnej platynowej płyty.

Źródło: Lionheartmusicgroup.se, Robin-Stjerberg.se, Fan Page Robina, fot. Robin Stjerberg

Autorem artykułu jest Emil Kolasiński, kandydat na redaktora portalu Eurowizja.org