Roksana Węgiel największą gwiazdą wśród zwycięzców Eurowizji Junior?

Roksana Węgiel dzięki wygraniu na Eurowizji Junior 2018 stała się niemal bohaterką narodową. Nic dziwnego, w końcu została pierwszą polską laureatką konkursu piosenki organizowanego przez Europejską Unię Nadawców, czym osiągnęła tak długo wyczekiwany przez rodaków sukces. Jak pokazał czas, została jedną z niewielu zwyciężczyń Eurowizji dla Dzieci, która zdobyła długofalowy rozgłos oraz sporą uwagę rynku muzycznego.

Ten artykuł jest częścią magazynu Eurowizyjnego (01/19) poświęconemu Eurowizji Junior

Nie jest tajemnicą, że spory wpływ na poeurowizyjny sukces Roksany Węgiel ma fakt, że ma podpisany kontrakt z ogólnopolską wytwórnią muzyczną, która dba o jej wizerunek oraz działalność w mediach, ale też regularnie pojawia się na imprezach muzycznych i gości w programach telewizyjnych. Przy tym wszystkim piosenkarka wciąż pozostaje aktywna muzycznie: przez ostatni rok wydała kilka singli oraz pełny album studyjny pt. Roxie, który zdobył status złotej płyty za sprzedaż w Polsce. Do tego była nominowana do nagrody „Fryderyka”, a także zdobyła Europejską Nagrodę Muzyczną MTV, którą zgarnęła jako pierwsza w historii zwyciężczyni Eurowizji dla Dzieci.

Roksana Węgiel z nagrodą MTV!

W ostatnim czasie Roksana Węgiel podpisała też ogólnopolski kontakt reklamowy z jedną z sieci telefonii komórkowej, a „Wprost” uznał ją za jedną z 50 najbardziej wpływowych osób w Polsce. Piosenkarka jest jedną z nielicznych zwyciężczyń Eurowizji Junior, która w pełni wykorzystała swoje „pięć minut” otrzymane przez Europę. Nie jest to takie oczywiste, jeśli spojrzymy na losy poprzednich laureatów młodzieżowego konkursu EBU. Poprzedniczka Polki, Polina Bogusiewicz z Rosji, z umiarkowanym powodzeniem rozwija karierę w kraju: do tej pory wydała zaledwie jedną nową piosenkę, a do muzycznych osiągnięć może dopisać dwukrotne zwycięstwo na gali rozdania młodzieżowych nagród „Diewicznik Teens Award” oraz występy podczas krajowych festiwali muzycznych. Obecnie rozwija się głównie jako realizatorka filmów krótkometrażowych, a efekty pracy prezentuje na swoim kanale na YouTube.

fot. EBU/Thomas Hanses

Całkiem sporo wciąż robi Destiny Chukunyere, która po zwycięstwie na Eurowizji Junior 2015 regularnie pojawia się na imprezach około eurowizyjnych, a w ostatnim czasie wystąpiła jako chórzystka na Eurowizji 2019 i zakwalifikowała się do programu X Factor Malta, mającego wyłonić reprezentanta kraju w przyszłorocznym konkursie rozgrywanym w Rotterdamie. Sporym CV może popisać się Ralf Mackenbach, laureat konkursu z 2009 roku. Po wygranej w Kijowie wydał trzy płyty, które cieszyły się niezłym zainteresowaniem w rodzimej Holandii. Miał też własny reality show w telewizji, grał w popularnym serialu Skilz, a także uczestniczył w wielu lokalnych programach rozrywkowych, takich jak Gwiazdy tańczą na lodzie czy Celebrity Splash!. Przez długi czas był prezenterem popularnej rozgłośni radiowej Efteling Kids Radio. Pozamuzycznie rozwija się jako… programista i fizyk. Niestety, poza własnym krajem pozostaje raczej nieznany.

Poznaj najlepsze ballady w historii Eurowizji Junior

Na lokalnym rynku muzycznym wciąż aktywnie udzielają się też pierwsi zwycięzcy Eurowizji. Historyczny, pierwszy laureat konkursu, Dino Jelusic z Chorwacji, z powodzeniem współtworzy rockowy zespół Animal Drive, który dwa lata temu podpisał kontrakt z włoską wytwórnią muzyczną Frontiers Music Srl. Całkiem niezłą karierę po wygranej nieustannie rozwija María Isabel, która w 2004 roku podbiła Europę swoim hiszpańskim temperamentem i do dziś uchodzi za jedną z najpopularniejszych zwyciężczyń Eurowizji Junior. W pierwszych miesiącach po zwycięstwie z powodzeniem koncertowała po świecie i promowała się w mediach. Z czasem skupiła się na działalności na lokalnym rynku: nagrywała kolejne płyty, występowała w programach telewizyjnych, a także wydała własną linię perfum. Kilka lat temu ponownie stanęła do walki o podbój Europy, ubiegając się o udział w barwach Hiszpanii na Eurowizji 2016 w Sztokholmie. Bezskutecznie.

fot. EBU

Marzenia związane z występem na „dorosłej” Eurowizji spełniły parę lat wcześniej siostry Anastasija i Marija Tołmaczowe, które pojechały na konkurs w 2014 roku, osiem lat po zwycięstwie w finale konkursu dla dzieci. Po zajęciu siódmego miejsca podczas widowiska w Kopenhadze na nowo stały się gwiazdami w swoim kraju i do dziś udzielają się w mediach. Niezmiennie na własny rachunek pracuje też Gaia Cauchi z Malty, która wygrała Eurowizję Junior 2013. Pięć lat po zwycięstwie próbowała podbić brytyjski rynek, biorąc udział w X Factorze. Choć szybko odpadła z talent show, nie poddała się i dość regularnie wydaje kolejne piosenki. Sporo udziela się też jako internetowa celebrytka, a jej profil na Instagramie śledzi ponad 30 tys. internautów. Skromnie wypada przy ponad 800 tys. followersów Roksany Węgiel, ale całkiem imponująco w porównaniu z wykonawcami, którzy kompletnie nie wykorzystali swojej eurowizyjnej „szansy na sukces”.

Kariera po Juniorze? Życzymy powodzenia…

O kim mowa? Spektakularnej kariery nie zrobiła na przykład Mariam Mamadaszwili, która po wygraniu konkursu w 2016 roku powróciła do Ameryki (gdzie zamieszkała rok wcześniej), by kontynuować edukację – uczy się na Broadway Method Academy, a niedawno ukończyła ósmą klasę Tomlinson Middle School. Jej działalność w sieci obserwuje… niespełna 370 osób. Kompletnie przepadli też członkowie grupy Candy (zwycięzcy z 2011 roku), choć jedna z wokalistek – Ana Chanczaljan – kilka lat temu próbowała przypomnieć o sobie lokalnym widzom, uczestnicząc w przesłuchaniach do programu The Voice. Nieco lepszym, lecz wciąż słabym zainteresowaniem cieszy się obecnie Vincenzo Cantiello, który był objawieniem Eurowizji Junior 2014, jednak kompletnie przepadł. Włoski piosenkarz obecnie działa głównie jako youtuber, jednak jego nagrania – zarówno rovery piosenek, jak i autorskie vlogi – nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem internautów: publikowane przez niego filmy osiągają w najlepszym wypadku ok. 1-2 tys. wyświetleń. W gronie wykonawców, którym Eurowizja nie zapewniła długofalowej sławy, znalazła się też Ukrainka Anastasija Petryk, która jeszcze kilka lat temu oczarowała widzów wykonaniem piosenki Niebo. Dziś jej działalność budzi niemal zerowe emocje, choć czasem pojawia się w towarzystwie starszej siostry Wiktorii podczas różnych koncertów telewizyjnych.

fot. EBU/junioreurovision.tv

Można się zastanawiać nad tym, dlaczego jednym zwycięzcom udaje się osiągnąć sukces, a inni przepadają w zapomnienie niedługo po finale konkursu. Na pewno ostatnim zwycięzcom pomaga fakt, że obecny rynek medialny mocno promuje młodych artystów. Roksana Węgiel osiąga spory sukces także dlatego, że tworzy w dobie cyfryzacji muzyki i lansowania „gwiazd sieci” w mediach. Kiedyś młodych wykonawcom znacznie trudniej było zrobić karierę w Internecie, bo ich twórczość była po prostu trudniej dostępna niż obecnie. Trzeba też podkreślić, że Roxie udaje się utrzymać na rynku, bo… cały czas pracuje. Choć była aktywna w mediach już po wygraniu programu The Voice Kids, dopiero po wygranej na Eurowizji Junior jej twórczością szerzej zainteresowały się media, dzięki którym zdobyła status supergwiazdy w kraju. Przy tym wszystkim nastolatce udaje się pogodzić pracę ze szkołą, dzięki czemu ani nie musi przerywać edukacji dla kariery, ani też nie zawiesza działalności artystycznej na rzecz nauki.

Czy Eurowizja Junior jest potrzebna dzieciom?

Czas najlepiej weryfikuje, czy dany wykonawca osiąga długotrwały sukces, czy jest jedynie objawieniem sezonu. Obserwując poczynania Roksany Węgiel i dość regularne pojawianie się w mediach, śmiemy twierdzić, że kariera piosenkarki potrwa jeszcze kilka lat. Najważniejsze, by ona sama nie spoczęła na laurach i wciąż się rozwijała. Już teraz mówi się, że całkiem prawdopodobne jest, że pojedzie na Eurowizję. I choć obecnie sama dyplomatycznie unika jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o chęć wyjazdu na konkurs, taki krok wcale nie byłby dla niej niekorzystny.

Exit mobile version