Piosenka "Uno" fot. eurovision.tv

O wczorajszym wyborze piosenki dla grupy Little Big jest głośno nie tylko wśród fanów Eurowizji. O utworze „Uno” rozpisują się rosyjskie i zagraniczne media. Jak zareagowano na tę piosenkę? Czy będzie przygotowany jakiś specjalny układ taneczny? Kto dołączy do rosyjskiego kwartetu?

Eurowizyjni fani w kwestii wyboru piosenki Uno w barwach Rosji są podzieleni. Niektórzy pokochali ten utwór, a inni umiejscowili go na ostatnich miejscach swoich eurowizyjnych rankingów. Wielu z nich oczekiwało na utwór w stylu Skibidi, LollyBomb czy Faradenza. Inni oczekiwali utworu z Rosji z mocnym wokalem i ważnym przesłaniem w piosence. Nie tym razem! Słynący z autoironii, łatwych do zapamiętania utworów, zespół obiecał, że zaskoczy i przygotuje na Eurowizję coś specjalnego o czym informowaliśmy TUTAJ.

Chyba się nie mylili! O tym jak klip jest popularny świadczy ilość wyświetleń na YouTube. W ciągu 9 godzin od publikacji licznik wyświetleń na tej platformie przekroczył milion. Po niespełna dobie od publikacji wyświetleń znacznie przybyło i liczba ta oscyluje już wokół 7,5 miliona! Żaden inny utwór z tegorocznej stawki na oficjalnym kanale Eurowizji na YouTube nawet nie zbliżył się do tej liczby.

Reakcje mediów w Rosji

Nic więc dziwnego, że rosyjskie media pieją z zachwytu. Portal gazeta.ru wspomina, że Rosja po raz pierwszy od dawna nie wysyła ballady. Autorzy tego portalu podkreślają również, że od Little Big w przeciwieństwie do Siergieja Łazariewa nie oczekuje się zwycięstwa. Według nich liczy się po prostu dobra zabawa na scenie i rozruszanie widzów Europy. Wiele ciepłych słów portalu gazeta.ru jest kierowanych do występującego w klipie nieco większego tuszą tancerza Dmitrija Krasiłowa (ros. Дмитрий Красилов). Chociaż tancerza raczej zabraknie na scenie w Rotterdamie to fani Konkursu liczą, że może uda się go jeszcze jakoś zaangażować w występ. Mają jednak nadzieję, że dołączy do grupy Little Big w maju.

Inny portal medialeaks.ru wtóruje portalowi gazeta.ru. Zwraca uwagę na niezwykłą charyzmę wspomnianego wcześniej Krasiłowa. Mimo tego zauważa, że stał się on obiektem licznych memów. Twierdzi jednak, że grupa powinna raz jeszcze zastanowić się nad ostatecznym składem, który pojedzie do Rotterdamu. Dodaje też, że występ bez charakterystycznego tancerza nie będzie aż tak wciągający. Oprócz tancerza pochwały portalu są kierowane w stosunku do teledysku, który jest niezwykle kolorowy. Dodatkowo chwalony jest wpadający w ucho tekst i wyżej wspomniany klip ze sporą dozą humoru.

Reakcje mediów w Polsce

O wyborze piosenki Uno informują również polskie media. Warner Music Poland na swoim facebookowym fanpage’u udostępnia specjalną choreografię grupy, która na TikToku niemalże od razu stała się typowym viralem. O tym, że choreografia do utworu Uno będzie prostsza niż do innych utworów grupy Little Big wspomniał jej lider Ilja Prusikin wczoraj w wywiadzie dla radia Energy. Układ taneczny z promującym piosenkę hashtagiem #unovisionchallenge dostępny poniżej:

LITTLE BIG NA EUROWIZJI! #unovisionchallenge

Little BIG jadą na Eurowizję i właśnie poznaliśmy ich eurowizyjną piosenkę! Utwór nazywa się "Uno". Klip do tego utworu już zdążył wbić prawie 3 bańki na YouTube, z kolei hashtag #unovisionchallenge na TikToku od razu stał się viralem!ZOBACZ/POSŁUCHAJ: youtu.be/L_dWvTCdDQ4Trzymamy kciuki, a w domu poćwiczymy choreografię!

Posted by Warner Music Poland on Friday, March 13, 2020

Inny wiodący polski portal muzyczny eska.pl liczy, że występ w Rotterdamie będzie hitem i mocno zapisze się whistorię Eurowizji. Jak wspomina eska.pl: o Buranowskich Babuszkach mówiono jeszcze długo po konkursie. Dlatego grupa Little Big z pewnością pójdzie w ślady babć z Udmurcji i przyniesie widzom z Europy i Australii wiele zabawy i uśmiechu.

Kto wesprze Little Big wokalnie?

O tym wczoraj pisaliśmy już TUTAJ. Oprócz stałych członków zespołu na eurowizyjnej scenie zobaczymy występująych gościennie: Fłoridę Czanturiję (ros. Флорида Чантурия) z grupy Leningrad i Jurija Muzyczenko (ros.  Юрий Музыченко) z grupy The Hatters.

Czanturija to 30-letnia wokalistka wchodząca w skład popularnej w Polsce grupy Leningrad. Dołączyła do zespołu w 2016 roku. Dlaczego wokalistka nosi tak rzadko spotykane w Rosji imię? Świadczy o tym fakt, że jej mama spotkała w trakcie rejsu na statku dziewczynę o takim imieniu i już wtedy postanowiła, że jeśli będzie mieć córkę to właśnie tak ją nazwie. Z kolei Jurij Muzyczenko to lider grupy The Hatters tworzącej muzykę w stylu folk rocku. Muzyczenko oprócz śpiewania zajmuje się również aktorstwem, dlatego na swoich koncertach stwarza niesamowitą atmosferę nierzadko wchodząc w interakcję z publicznością. Co wspólnego mają 33-letni Muzyczenko z grupą Little Big i zespołem Leningrad w składzie z Fłoridą Czanturiją? Przede wszystkim fakt, że działają głównie w Sankt-Petersburgu i tam też te grupy zostały założone.

Pierwsze wykonanie piosenki Uno na żywo

W dzisiejszym wywiadzie w programie Vecherniy Urgant (ros. Вечерний Ургант) lider Little Big Ilja Prusikin ujawnił, że już rok temu grupa wysłała swoje zgłoszenie do rosyjskiego nadawcy publicznego, a w tym roku zrobiła to po raz drugi. Obie próby zgłoszeń traktowali jako dobrą zabawę i żart. Dopiero w tym roku Pierwyj Kanał zdecydował się na taki wybór wewnętrzny i to właśnie na nich w tym roku postawił rosyjski nadawca publiczny.

Dodatkowo w dzisiejszym programie Vecherniy Urgant po raz pierwszy Little Big wykonał swój najnowszy singiel na żywo.

OBEJRZYJ WYKONANIE NA ŻYWO TUTAJ

Rosja w Eurowizji 2020: kim jest Little Big?

W skład zespołu Little Big utworzonego w 2013 roku w Sankt Petersburgu obecnie wchodzi czterech artystów: główny wokalista Ilja Iljicz Prusikin, DJ, producent dźwiękowy i wokalista wspierający Siergiej (Gokk) Makarow, a także pozostali wokaliści: Sofja Tajurskaja i Anton Lissow. Więcej o zespole, a także o reakcjach mediów na wybór zespołu możecie przeczytać w naszym artykule TUTAJ.

Rosja w Eurowizji 2020: historia

Rosja, podobnie jak Polska, uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Do tej pory wygrywała tylko raz w 2008 roku dzięki Dimie Biłanowi. Jednak aż ośmiokrotnie od swojego debiutu zajmowała 2. lub 3. miejsce, więc w Rotterdamie będzie chciała liczyć się w walce o najwyższe cele. Ostatnim reprezentantem kraju był Siergiej Łazariew. Z piosenką Scream zajął w Tel Awiwie 3. miejsce (4. miejsce u widzów, 9. miejsce u jury) z dorobkiem 370 punktów w finale. Czy zespołowi Little Big ze swoim hitem uda się dotrzeć wysoko?

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. i będzie ją reprezentować Alicja Szemplińska z utworem Empires. Do konkursu po roku przerwy powróciła Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

Źródło: youtube.com, gazeta.ru, eska.pl, medialeaks.ru, Warner Music Poland, Piervyj Kanal

1 KOMENTARZ