Do Eurowizji Junior 2017 pozostaje jeszcze ponad 170 dni, ale dwa kraje już wyłoniły swoich reprezentantów – poznaliśmy też dwie kompozycje konkursowe!

15. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się 26 listopada w Pałacu Sportu w Tbilisi, Gruzja, a hasłem przewodnim będzie Shine Bright. Dopiero we wrześniu ustalona będzie pełna lista startowa państw uczestniczących w tej imprezie, na ten moment oficjalnie 11 nadawców zadeklarowało chęć udziału. Nie ma wśród nich naszego kraju, ale zapewne Telewizja Polska zdecyduje się na start – wciąż czekamy na jakiekolwiek oficjalne informacje w tej sprawie.

Dwa kraje wybrały już swoich reprezentantów, wykorzystując do tego preselekcje publiczne. Rosjanie po raz drugi zorganizowali finał narodowy na terenie Krymu. Tym razem o wynikach decydowali jurorzy (w tym m.in. Dina Garipova z Eurowizji 2013) oraz internauci. Wygrała Polina Bogusevich z utworem Krylya wykonanym w języku rosyjskim i angielskim. Wokalistka, która wraz z Kristianem Kostovem (Bułgaria na Eurowizji 2017) uczestniczyła w tej samej edycji rosyjskiego The Voice.Kids i była w tej samej ekipie (Dimy Bilana), zdobyła 12 punktów zarówno od jury jak i w glosowaniu internetowym. Drugie miejsce przypadło Veronice Ustimovej, a trzecie Vilenie Khikmatullinie. Poza startem w The Voice.Kids Polina ma też na koncie 2. miejsce podczas festiwalu New Wave Junior 2014.

Wczoraj poinformowano, że Albania weźmie udział w Eurowizji Junior 2017, a reprezentantką będzie Ana Kodra, która wygrała festiwal Këngës për Fëmijë w Szkodrze. Wokalistka wykonała albańskojęzyczny utwór Mos ma prekni pemën. Ana uczestniczyła w siódmej edycji programu dla młodych talentów TV Klan pt. Gjeniu i vogel, gdzie wykonywała m.in. takie utwory jak Caruso. Co ciekawe, Ana była też gwiazdą lokalnej wersji programu Twoja twarz brzmi znajomo, gdzie wcieliła się w rolę Edith Piaf. Oficjalne nagranie jej piosenki eurowizyjnej nie jest jeszcze dostępne.

Na początku lipca poznamy reprezentanta Malty – wskażą go widzowie na podstawie wykonywanych przez kandydatów coverów. Ruszył już proces preselekcyjny na Białorusi. Pozostałe kraje – Armenia, Bułgaria, Cypr, Gruzja, Irlandia, Holandia i Ukraina – jeszcze nie przedstawiły mediom swojej strategii na Eurowizję Junior 2017.

Polska rok temu powróciła do konkursu po rekordowej (w historii JESC) przerwie. Polską reprezentantką została Olivia Wieczorek z utworem Piotra Rubika Nie zapomnij. Wokalistka zdobyła 60 punktów i 11. miejsce, co jest najwyższym rezultatem Polski w historii tego konkursu.

Źródło: Eurovoix, ESCbubble, inf. własne, fot.: ESCpedia

1 KOMENTARZ