Rosyjski parlament – Duma proponuje stworzenie regionalnego konkursu piosenki i wycofanie się z Eurowizji. 

Zwycięstwo Conchity Wurst spotkało się z wieloma negatywnymi komentarzami rosyjskiej opinii publicznej. Do nich przychyla się propozycja, która pojawiła się w rosyjskim parlamencie. Duma Państwowa proponuje stworzenia konkursu piosenki chroniącego „rodzinne wartości”.

Nasza cierpliwość się skończyła – mówi Valerij Rasjkin, członek Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej. W rozmowie z agencją prasową Interfax dodaje: musimy opuścić Eurowizję. Nie możemy tolerować tego nieskończonego szaleństwa.

Rasjkin proponuje stworzenie nowego konkursu piosenki skierowanego do regionu euroazjatyckiego (czyt. państw byłego Związku Radzieckiego), o roboczej nazwie – The Voice of Euroasia.

Idea takiego przedsięwzięcia spodobała się doradcom Alaksandra Łukaszenki – prezydenta Białorusi, nazywanego ostatnim dyktatorem w Europie. Ich zdaniem, tegoroczna zwyciężczyni symbolizuje moralny upadek Unii Europejskiej. Stwierdzają też, że nie potrzebują Europy.

Mimo takich deklaracji wschodniosłowiańskie społeczeństwa myślą inaczej. Zwycięska piosenka Rise like a Phoenix dotrarła do pierwszego miejsca na liście rosyjskiego iTunes. Austria nie pozostała też bez punktów od Rosji i Białorusi. W głosowaniu widzów Conchita Wurst otrzymała odpowiednio 8 i 7 punktów.

Wspomniana propozycja przypomina działania Turcji, która w wyniku radykalizacji swoich władz zdecydowała się na wycofanie się z Konkursu Piosenki Eurowizji przed zeszłorocznym Konkursem oraz postanowiła zacieśniać (pop)kulturowe relacje z bratnimi narodami tureckojęzycznymi, tworząc konkurs Türkvizyon.

Źródło: Hufvudstadsbladet, iTunes, eurovision.tv

8 KOMENTARZE

 1. Jak ktos nie umie sie wspolnie bawic to doswidania. Niech sobie Rosja robi wlasną Rosjowizje. Buczenie na Rosje karygodne, ale tu wystarczy 5% publicznosci zeby gwizdac i buczec, wiec nie mozna uogolniac, ze wszyscy buczeli. Bo jak zapobiec buczeniu? Polac wodą?
  Wielka piątka to panstwa ktore ponoc finansują te Eurowizje, i jak ktos chce byc w finale, to powinien moc sobie kupic miejsce, jak ci z wielkiej piątki. Moze ktos wie ile to kosztuje?

 2. No ja się im nie dziwię. Też mi się nie podoba, ze wygrało ono. Poza tym uważam, że nie powinno być czegoś takiego jak „żyri”, które glosuje politycznie oraz każdy kraj powinien brać udział w półfinałach. Co to ma znaczyć „wielka piątka”? Pffff…

 3. Ja mam podobne zdanie do podejrzewam, że mojego imiennika się tu wypowiadającego (nick: mati) ;
  To buczenie w reakcji na punkty dla reprezentantów Rosji jest wg. mnie wielkim skandalem, który już więcej nie powinien się na Eurowizji powtórzyć. Rozumiem problemy wokół sytuacji geopolitycznej za naszymi wschodnimi granicami ale po pierwsze sytuacja tam nie jest znowu tak jednoznaczna a po drugie, w czym te dziewczyny z Rosji są winne, żeby je tak traktować? Ja rozumiem, że większość widzów w hali to są jednak obywatele zachodniej Europy, co też tłumaczy fakt, że dawanie sobie wzajemnie punktów przez państwa Zachodu nie spotyka się z równie mocną reakcją widowni ale w takim razie może od razu między bajki włożyć fakt, że Eurowizja jest konkursem przyjaznym dla wszystkich krajów Europy?
  Rozumiem, że to oburzenie Rosji jest podyktowane faktem wygrania Eurowizji przez Conchitę ale nie wykluczam, że ta koncepcja „The Voice of EuroAsia” się rozwinie właśnie przez takie poczucie niesprawiedliwości, że czemu nasi reprezentanci są tak traktowani?
  No a za Rosją automatycznie pójdzie Białoruś i podejrzewam też Azerbejdżan, Armenię, pewnie Gruzję i być może Mołdawię. Może też jakieś państwa bałkańskie choć tutaj jest to mocno wątpliwe. W każdym razie realny jest scenariusz wystąpienia ok. 7 krajów z Eurowizji a to nadal daje ok. 30 państw chętnych na Eurowizję więc o 4 za dużo w stosunku do i tak rozbudowanego finału więc myślę, że półfinał i tak byłby konieczny choć i tak aby nie był on zbyt bardzo rozbudowany to można pomyśleć nad tym by TOP10 poprzedniej edycji i Big5 oczywiście nie brały udziału w półfinale wtedy do wyłonienia będzie ok. 10 krajów z 15.

  „Tylko, czy to jest oficjalne stanowisko całej Dumy, czy tylko tej jednej partii?”
  Potraktuję to pytanie jako żart zważając na sytuację parlamentarną w Rosji 😉

 4. Gwizdania na Rosję absolutnie nie popieram, gdyż nie jest to zgodne z duchem Eurowizji, gdzie polityki nie powinno się mieszać. Ale jeśli Rosji coś nie pasuje w Eurowizji, no to niech sobie rezygnują, jeśli chcą, trudno, ich sprawa.

  Tylko, czy to jest oficjalne stanowisko całej Dumy, czy tylko tej jednej partii? No i co na to sam prezydent Putin? Nie sądzę, aby było to coś więcej, niż zwykłe, polityczno-obyczajowe sprawy, tym bardziej, że jednak same społeczeństwa tych krajów myślą jednak inaczej, i to jest coś optymistycznego na przyszłość. W sumie w Polsce niektórzy politycy, tak krzyczący zwykle na Rosję, teraz zachowują się podobnie… i niektórzy chcą nawet zmieniać regulamin (dobrze, że nie rezygnować z ESC) :).

  Generalnie jednak, jeśli komuś coś nie pasuje, to niech sobie nie uczestniczy, trudno, jego sprawa, ESC nie jest przymusowe. Co do Rosji to chyba zależy, które podejście ostatecznie zwycięży w tej kwestii. No chyba, że jednak jest to polityczno-obyczajowe kuriozum, trochę obliczone na to, aby dokopać Zachodowi… wtedy trudno oczekiwać jakichkolwiek skutków w postaci szczególnie właśnie rezygnacji :).