Za nami 15. Konkurs Eurowizji Junior, który odbył się w stolicy Gruzji – Tbilisi. Do walki o zwycięstwo stanęło 16 uczestników, a ostatecznym zwycięzcą została Polina Bogusevich z utworem Wings.

Tegoroczny Konkurs prowadziły Lizi Japaridze (JESC 2014) oraz Helen Kalandadze. Podczas Konkursu oprócz uczestników wystąpiła zeszłoroczna zwyciężczyni Mariam Mamadashvili, grupa The Virus (JESC 2015) oraz wyżej wymienione prowadzące, a także formacja Georgian Dancers.

O tym kto wygra zadecydowali widzowie oraz jury składające się z 2 dzieci oraz 3 osób dorosłych związanych z przemysłem muzycznym. W tym roku, po raz pierwszy widzowie mogli głosować online, w tym na swój własny kraj. Niestety, podczas 15-minutowego głosowania serwer nie był gotowy na duże obciążenie.

Po głosowaniu jury wyniki przedstawiały się następująco:

Wyniki głosowania jury
Wyniki głosowania jury

Po głosowaniu jurorów na 1. miejscu znalazła się Gruzja (143 punkty), a za nią Rosja (122 punkty) oraz Australia (93 punkty). Polska zajęła 7. miejsce w głosowaniu jury (77 punkty)

Po zsumowaniu z głosowaniem widzów, tabela wyników wygląda tak:

Ostateczne wyniki JESC 2017
Ostateczne wyniki JESC 2017

W głosowaniu widzów wygrała Holandia (112 punktów) przed Maltą (81 punktów) oraz Australią (79 punktów). Ostatecznie to Rosja wygrywa cały Konkurs zdobywając łącznie 188 punktów.

Zwyciężczynią 15. Konkursu Eurowizji Junior została Polina Bogusevich z utworem Wings (Krylya). Wokalistka wraz z Kristianem Kostovem (Bułgaria na Eurowizji 2017) uczestniczyła w tej samej edycji rosyjskiego The Voice Kids.

Alicja Rega z Polski zajmuje ostatecznie 8. miejsce (7. miejsce u widzów oraz 7. miejsce u jury osobno) z dorobkiem 138 punktów. Tym samym, piosenka Mój Dom zdobywa najwyższe miejsce w historii polskich starów na dziecięcej Eurowizji. Warto zaznaczyć historyczne 12 punktów, które otrzymała Alicja od jury irlandzkiego.

Przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji Junior odbędzie się w stolic Białorusi, Mińsku.

Źródło: własne; Foto: Thomas Hanses(EBU)

 

 

 

 

1 KOMENTARZ

  1. Brawa dla Alicji! Piękny utwór, piękne wykonanie 🙂

    Co do głosowania internetowego- potwierdzam totalne zawieszenie. Dziwne, ze organizatorzy tego nie przewidzieli. Albo źle przygotowali się. Na przyszłość niezbyt dobrze to wróży.