19. edycję konkursu zwyciężył Ivan Bessonov, 16-letni pianista, który przekonał w Szkocji jury 3 kompozycją b-moll Piotra Czajkowskiego. Jest to pierwsze w historii zwycięstwo Rosji w tym konkursie.

Po raz pierwszy finał Eurowizji dla Młodych Muzyków odbył się w Szkocji, w Edynburgu, a w samej Wielkiej Brytanii dwukrotnie. W tym roku w konkursie wzięło udział 18 uczestników, z których wybrano 6 najlepszych muzyków. Każdy z młodych muzyków (16-18 lat) miał maksymalnie 12 minut na oczarowanie jury swoim talentem.

Zwycięzca, Ivan Bessonov, zdobył 7 tys. euro, statuetkę (grawerowane trofeum stylizowane na kształt skrzypiec) oraz otrzymał możliwość wystąpienia u boku Szkockiej Orkiestry Symfonicznej BBC. 

Ivan Bessonov urodził się w 2002 roku, naukę gry na fortepianie w wieku sześciu lat. Obecnie studiuje w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskiewskim Konserwatorium im. Czajkowskiego. Ivan wykonuje recitale i daje koncerty w Rosji i za granicą oraz bierze udział w różnych festiwalach muzycznych. Współpracował z Państwową Orkiestrą Symfoniczną Republiki Tatarstanu i Orkiestrą Symfoniczną Państwowej Akademickiej Capelli w Petersburgu, z wybitnymi współczesnymi dyrygentami – Valerym Gergiewem, Vladimirem Spivakovem, Aleksandrem Sladkowskim i innymi.

W 2016 roku Ivan zaprezentował program solowy w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Pianista komponuje również muzykę; w 2015 roku zadebiutował jako kompozytor filmowy w filmie dokumentalnym Varicella Wiktora Kossakowskiego, którego premiera odbyła się na międzynarodowym festiwalu filmowym Message to Man w Sankt Petersburgu. Ivan wziął udział w zorganizowanym konkursie młodych talentów Sinyaya Ptitsa (Blue Bird) i tam został wybrany do reprezentowania Rosji w Eurowizji dla Młodych Muzyków.

O wynikach zdecydowało 5-osobowe jury:

  • amerykańska dyrygentka i wiolonczelistka Marin Alsop,
  • brytyjska kompozytorka i producentka muzyki akustycznej oraz elektronicznej Anna Meredith,
  • szkocki kompozytor i dyrygent James MacMillan,
  • Andrew Moore – dyrektor muzyczny Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu,
  • brytyjski wiolonczelista i dyrygent David Watkins.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków odbywa się od 1982 roku, dotychczas najczęściej zwyciężali muzycy z Austrii (6 zwycięstw), na drugim miejscu są Polacy (3 zwycięstwa), a na trzecim Niemcy (2 zwycięstwa). Kolejna edycja konkursu odbędzie się za dwa lata w 2020 roku.

Źródło: youngmusicians.tv, Zdjęcie: eurovoix