Roxen, reprezentantka Rumunii na Eurowizji 2021, fot. TVR

Roxen będzie reprezentować Rumunię na Eurowizji 2021. Taką decyzję podjął we wtorek rano krajowy nadawca, TVR. To dwunasty kraj, który wysyła artystę pierwotnie wybranego na tegoroczny konkurs.

Eurowizja 2020 została anulowana z powodu epidemii koronawirusa w Europie. Zgodnie z komunikatem wydanym przez Europejską Unię Nadawców, kraje mogą wystawić ponownie artystę wybranego na konkurs w Rotterdamie. Zgodnie z regulaminem widowiska prezentowane kompozycje nie mogą zostać upublicznione przed 1 września roku poprzedzającego daną edycję. To nakłada na wokalistów obowiązek przygotowania nowego utworu.

Roxen wystąpi na Eurowizji 2021

Rumuński nadawca TVR w przesłanym komunikacie tłumaczy długi czas oczekiwania na decyzję. Stacja czekała na rozwój wypadków i dyskutowała wraz z partnerem, wytwórnią Global Records, o możliwości wsparcia w kolejnej edycji konkursu. Oba podmioty wspólnie zadecydowały, że wezmą pod uwagę głos poparcia fanów dla Roxen. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą one także skorzystać z już stworzonych zasobów na rzecz promocji wybranego wcześniej artysty. Jak zapewnia szefowa rumuńskiej delegacji, Liana Stanciu:

Jestem pewna, że Roxen zaimponuje Europie swoim podejściem, wokalem i prezentacją sceniczną. Nawet jeśli wybrana piosenka nie da jej możliwości zabłyszczeć tak, jak na to zasługuje. Jesteśmy przekonani, że uda nam się stworzyć i wybrać taki utwór, który choć może nie będzie przez wszystkich uwielbiany, to z pewnością żaden miłośnik dobrej muzyki nie przejdzie obok niej obojętnie. 

Sama Roxen jest nieco zawiedziona, że nie może wykonać utworu Alcohol You podczas kolejnej Eurowizji. Wokalistka podkreśla, że uwielbia ten utwór. Słowa wsparcia, które otrzymuje od fanów dały jej dużo energii do działania, dlatego już rozpoczyna przygotowania do konkursu. Jak sama zapowiada, w tym trudnym czasie stara się śpiewać tak często jak może. Jedną z okazji będzie PrePartyES. Podczas wydarzenia wystąpi wraz z niektórymi innymi artystami wybranymi na Eurowizję w Rotterdamie. Transmisja koncertu odbędzie się 11 kwietnia o godz. 22:00.

Roxen – kim jest piosenkarka?

Naprawdę nazywa się Larisa Giurgiu. Pochodzi z miejscowości Kluż-Napoka. Po raz pierwszy świat usłyszał o niej przy okazji współpracy z producentem Sickotoy. Ich wspólny singiel You don’t love me ma na chwilę obecną prawie 5 milionów wyświetleń w serwisie YouTube. Ponadto zdobył również popularność w Wielkiej Brytanii, Francji, Bułgarii, oraz samej Rumunii. Jej solowy singiel Ce-ti canta dragostea dotarł do 32. miejsca na największej liście przebojów w kraju. W Rotterdamie Roxen miała zaśpiewać utwór Alcohol You. Ten został wybrany spośród pięciu propozycji przygotowanych dla piosenkarki w ramach narodowych eliminacji, Selectia Nationala. 

Sprawdź, co media napisały o „Alcohol You”!

Eurowizja 2021: kto wystąpi?

Rumunia jest osiemnastym krajem, który potwierdza udział w Eurowizji 2021. Dwanaście z nich zadeklarowało wysłanie na przyszłoroczny konkurs reprezentantów wybranych w tym roku. Wśród nich są: Austria, Azerbejdżan, Belgia, Bułgaria, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Szwajcaria i Ukraina. Chorwacja i Litwa podjęły decyzję o udziale w Eurowizji 2021, lecz nie wiemy, w jaki sposób wybiorą artystę. Zarówno Damir Kedžo, jak i zespół The Roop chcą wystąpić w przyszłorocznym konkursie. Według informacji medialnych artyści z Australii, Białorusi, Irlandii, Łotwy i Polski wyrazili zainteresowanie udziałem w kolejnej edycji widowiska.

Nadawcy w Estonii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Portugalii i Szwecji potwierdzili, że będą kontynuować swoje formaty preselekcyjne. Uku Suviste otrzyma automatyczne miejsce w stawce Eesti Laul. Z kolei Dadi Freyr z Islandii zapowiedział, że nie weźmie udziału w kolejnej edycji narodowego finału. Również Ulrike z Norwegii odmówiła przyjęcia automatycznej kwalifikacji do finału selekcji.

Źródło: materiały prasowe TVR