źrodło: eurovisionworld.com

Konkurs Piosenki Eurowizji w 2018, zakończył się wielką porażką dla Rumunii i reprezentujących ich wtedy The Humans. Pierwszy raz, od wprowadzenia półfinałów, nie zdołali awansować do wielkiego finału. Czy zachęciło to nadawcę Televiziunea Română (TVR) do wprowadzenia zmian w rumuńskich preselekcjach?

W październiku otrzymaliśmy informację, że liczne półfinały (prawdopodobnie pięć) odbędą się w różnych miastach kraju i będą zbiegały się ze świętowaniem setnej rocznicy unii Transylwanii z Rumunią. O wstępnych planach można przeczytać tutaj:

Rumunia zapowiada preselekcje!

Jednakże kilka dni temu TVR potwierdziło legendarny format Selecţia Naţională jako sposób wyboru swojego reprezentanta do Eurowizji 2019 w Tel Awiwie, ale w nieco zmienionej formie.  Po raz pierwszy kandydaci mogli przesyłać swoje zgłoszenia w formie internetowej. Jak wiemy, TVR otrzymało 126 zgłoszeń, z których maksymalnie 27 stanie do walki o Eurowizję. Szczęśliwcy zostaną ujawnieni 20 grudnia. Nowością preselekcji, i zarazem najistotniejszą zmianą, jest liczba półfinałów: w tym roku będą tylko dwa (zamiast pięciu).  Jury wybierze 5 piosenek w półfinale, które awansują dalej, a szósty finalista zostanie wskazany przez głosowanie widzów. W finale, który odbędzie się w lutym 2019 w Bukareszcie, zostanie zaprezentowanych 12 utwór, a wyboru dokonają zarówno widzowie jak i międzynarodowe jury (50%-50%)

Zasady Selecţia Naţională 2019:

  • Kompozytorzy mogli nadsyłać swoje utwory do 10 grudnia 2018 roku
  • Uczestnicy tegorocznego Selectia Nationala będą podani do wiadomości publicznej 20 grudnia.
  • W półfinałach będzie głosować rumuńskie jury, natomiast w wielkim finale – międzynarodowe
  • W finale zwycięzcę wybierze jury i telewidzowie (głosami 50%-50%)
  • TVR może przyznać dziką kartę w półfinałach, nie eliminując przy tym pozostałych uczestników
  • Dwa półfinały odbędą się w styczniu i lutym, natomiast finał w lutym (dokładne daty zostaną podane do wiadomości wkrótce)

TVR poszukuje również nowego reżysera formatu, co oznaczać może zmiany zarówno w organizacji jak i kwestiach wizualnych.

Zespół The Humans  z piosenką Goodbye reprezentował Rumunię podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie, zajmując 11. miejsce w półfinale – dając tym samym pierwszy brak awansu od 2004 roku. 

Czy te małe zmiany sprawią, że Rumunia wróci do rywalizacji w finale Konkursu Piosenki Eurowizji?  Czy nowy reżyser odświeży wizerunek rumuńskich preselekcji?

źródło: wiwibloggs.com