Roxen będzie reprezentowała Rumunię na tegorocznej Eurowizji (fot. TVR)

Niedawno Rumunia zakończyła etap selekcyjny na tegoroczną Eurowizję. Nową reprezentantką tego kraju została Roxen, która na scenie w Rotterdamie wykona utwór zatytułowany Alcohol you. Jak na ten wybór zareagowała rumuńska opinia publiczna? Sprawdźmy to!

„Wasza wiara we mnie daje mi siłę!”

W tym roku Rumunia postanowiła odejść od tradycyjnego formatu selekcji, który znaliśmy z lat ubiegłych. Nadawca podjął współpracę z jedną z największych wytwórni w kraju – Global Records. Specjalna komisja miała za zadanie przeanalizować dokonania współpracujących z tą wytwórnią artystów i wybrać reprezentanta wewnętrznie. Zadecydowano, że następczynią Ester Peony zostanie Roxen. Młoda wokalistka od razu po ogłoszeniu jej reprezentantką podziękowała swoim fanom za pośrednictwem mediów społecznościowych:

Dostaję dużo wiadomości od Was na instagramie, co pozwala spojrzeć na wszystko z nowej perspektywy. Zdałam sobie sprawę, że to wszystko, co się dzieje jest ważne tak samo dla Was, jak i dla mnie. Bardzo się cieszę, że jesteście na mnie tak otwarci, zwłaszcza, że jestem nowa na rynku muzycznym. Wasza wiara we mnie daje mi niesamowitą siłę do tego, by dać z siebie na scenie 100%

Rumunia: Roxen pojedzie do Rotterdamu!

Świeżość, młodość i talent!

O skomentowanie wyboru Roxen do roli reprezentantki Rumunii pokusił się Mihai Traistariu (ESC 2006). Nie był on zadowolony przede wszystkim z decyzji nadawcy o selekcjach wewnętrznych bo sam chciał znów spróbować swoich sił w preselekcjach. Samą Roxen określił jako niedoświadczoną i niegotową na zmierzenie się z tak wielkim wyzwaniem jakim jest Eurowizja.

Opinia Traistariu była jedną z bardzo niewielu krytycznych wobec Roxen. Większość chwaliła 20-letnią wokalistkę. Luminita Anghel (ESC 2005) powiedziała, że świeżość i młodość to jest to, czego obecnie poszukuje się na Eurowizji, a co ma właśnie Roxen. Kompozytor Alex Pelin zwrócił uwagę na jej barwę głosu. Stwierdził, że wokalistka ma głos kameleona i może iść w dowolnym kierunku. Dariu Taran, menedżer A&R widzi w Roxen ogromny potencjał i wróży jej wielką karierę w branży muzycznej.

Piosenka z dużym potencjałem!

Następnym etapem był wybór utworu dla Roxen. W tym celu zorganizowano obóz muzyczny, na którym zebrało się grono popularnych rumuńskich (i nie tylko rumuńskich) kompozytorów by stworzyć jak najlepszy materiał dla artystki. 21 lutego ujawniono pięć utworów, spośród których w – już publicznym – finale selekcji miał zostać wybrany ten, z którym Roxen stanie na scenie w Rotterdamie. 1 marca odbył się finał Selectia Nationala, w którym głosami jurorów oraz widzów zwyciężyła piosenka Alcohol you. Sama Roxen nie ukrywała radości z takiego obrotu spraw. Natychmiast po ogłoszeniu wyników powiedziała:

Alcohol You to piosenka, którą czuję całą sobą i żyję za każdym razem, gdy ją śpiewam. Bardzo się cieszę, że zarówno publiczności, jak i jury ten utwór sie spodobał i na niego zagłosowali. Dziękuję wszystkim! Całe to wsparcie wiele dla mnie znaczy i motywuje mnie zarówno osobiście, jak i jako artystę do większej pracy, bycia coraz bardziej oddanym tworzeniu muzyki. Chcę, aby utwór „ Alcohol You” osiągnął jak najlepszy wynik, aby został w równym stopniu doceniony przez publiczność z zagranicy

Rumunia: Roxen z Alcohol you w Rotterdamie!

Szefowa rumuńskiej delegacji na ESC 2020, Liana Stanciu również jest zachwycona wyborem Alcohol you na piosenkę reprezentującą Rumunię na tegorocznej Eurowizji:

Wiedziałam, że to będzie Alcohol You od pierwszej chwili, gdy usłyszałam tę piosenkę. Jest hipnotyczna i emocjonalna! Opowiada o miłości, o tym, jak radzimy sobie ze smutkiem, o odwadze. Zwycięski kawałek może potencjalnie zabrać nas bardzo wysoko w rankingu Eurowizji. (…) Gratulacje, Roxen, życzę ci dużo energii i siły do pracy na następny okres!

Alcohol you skomponowali dla Roxen Viky Red, Ionut Armas i Breyan Isaac. Oni także cieszyli się z wyboru utworu. Viky Red docenił emocjonalną interpretację Roxen i obiecał, że wraz zresztą ekipy dołoży wszelkich starań by piosenka wybrzmiała na eurowizyjnej scenie jak najpiękniej.

Obecnie bukmacherzy stawiają Rumunię jako szóstą w kolejce do zwycięstwa. Z jakim wynikiem Roxen ostatecznie zakończy eurowizyjną przygodę? Tego dowiemy się już niedługo!

A czy Wam podoba się taki wybór Rumunii? Zapraszamy do komentowania!

Źródło: wiwibloggs.com, facebook.com, buzoienii.ro, evz.ro,