Rumuński Nadawca Publicznej Telewizji TVR rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do Selecţiei Naţionale Eurovision România 2018

Telewizja rumuńska rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do narodowych selekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2018. Jak poinformowano na stronie internetowej nadawcy:

Kompozytorzy pragnący zakwalifikować się do krajowych selekcji piosenki Eurowizji mają możliwość zgłoszenia utworu do 15 grudnia 2017. Utwory należy wysłać lub dostarczyć bezpośrednio do stacji TVR (Dorobantilor nr 191, sektor 1, Bucuresti) w postaci nośnika CD. Koperta z płytą powinna być zatytułowana słowami Krajowy Wybór do Eurowizji 2018. Piosenkę także przesłać można drogą elektroniczną na adres e-mail stacji: eurovision.romania@tvr.ro. Krajowe zasady wyboru reprezentanta dostępne są na oficjalnej stronie internetowej eurovision.tvr.ro

 

Między 18 a 20 grudnia specjalnie powołana komisja wytypuje 60 utworów, które zakwalifikują się do półfinałów narodowego konkursu. 22 grudnia poznamy wszystkich szczęśliwców walczących o wyjazd do Lizbony w barwach Rumunii. Po raz pierwszy w historii konkurs Selecţiei Naţionale Eurovision România składać się będzie z pięciu półfinałów, w których uczestnicy na żywo zaprezentują swoje propozycje. Wielki finał zaplanowany jest na luty przyszłego roku. Każdy z koncertów odbędzie się w sześciu różnych miastach Rumunii, a hasłem przewodnim całego przedsięwzięcia jest Eurovision uneşte România! co w tłumaczeniu oznacza Eurowizja łączy Rumunię! Dotyczy to faktu, iż w 2018 roku kraj ten obchodzić będzie setną rocznicę ekspansji o Siedmiogród, Banat oraz Bukowinę.

Rumunia żyje Eurowizją. Świadczy o tym zaangażowanie rumuńskich mediów podających wszelakie informacje tyczące się zarówno narodowych preselekcji, jak i międzynarodowego Konkursu Eurowizji. Dość często zaobserwować możemy to podczas emisji wieczornych głównych wiadomości na kanale TVR, w których tematyce eurowizyjnej poświęconych jest kilkanaście minut reportażu. Kraj ten z roku na rok rośnie w siłę, rozwijając swą scenę muzyczną, nie ukrywając, iż pragnie osiągnąć sukces, jakim jest wygrana Konkursu Piosenki Eurowizji. Szefostwo rumuńskiej delegacji oraz producenci krajowych eliminacji co rok otaczają opieką wszystkich muzyków chętnych wzięcia udziału w narodowych preselekcjach. Świadczą o tym odbywające się z uczestnikami spotkania, koncerty, wywiady jak również wyjazdy integracyjne.

Wszyscy pamiętamy problemy finansowe Rumunii względem EBU sprzed dwóch lat. Z tego względu kraj ten został zdyskwalifikowany z udziału w 61. Konkursie Eurowizji odbywającego się wówczas w Szwecji. Wszystko wskazuje na to, iż zła passa odwróciła się od stacji TVR, która nominowana została do otrzymania nagrody EBU za emisję wyjątkowej jakości programów informacyjnych. TVR drugi rok z rzędu znalazła się w czołówce najlepszych telewizji publicznych na świecie.

źródło: tvr.ro zdjęcie: eurovisionplanet.com