Rumuński Nadawca Publiczny TVR i Europejska Unia nadawców EBU zawarły porozumienie, które umożliwi uczestnictwo kraju w przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji!

     Jak donosi TVR Televiziunea Romana, nadawca publiczny zobowiązał się uregulować swoją sytuację finansową względem Europejskiej Unii Nadawców. Tym samym rumuńska telewizja otrzymała prawa i przywileje do firmowania organizowanej przez EBU imprezy muzycznej oraz otrzymała zgodę na rozpowszechnianie pod względem praw sportowych, Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej zaplanowanych na 2018 i 2022 rok.

     Problemy odnośnie rosnącego długu TVR względem EBU trwają już od kilku lat. Z tego powodu Europejska Unia Nadawców uciekła się drastycznych środków – wyeliminowanie rumuńskiego reprezentanta z ubiegłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Decyzja o dyskwalifikacji Rumunii zapadła zaledwie cztery tygodnie przed finałem imprezy. TVR ogłosiła wczoraj osiągnięcie stabilności finansowej, która w przeciągu trzech lat umożliwi jej spłacenie zobowiązania względem wierzyciela. Szef rumuńskiej stacji nadawczej po rozpoczęciu negocjacji z przedstawicielami EBU zapewniła, iż część zobowiązania licząca około 10 milionów euro zostanie spłacona w terminie, co da możliwość udziału Rumunii w konkursie aż do roku 2022.

     Rumunia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od 2002 do 2015 roku kraj ten nieprzerwanie brał czynny udział w imprezie. Dotychczas, od momentu wprowadzenia półfinałów w 2004 roku, za każdym razem udało się jej awansować do ścisłego finału show. Czterokrotnie znalazła się w pierwszej dziesiątce stawki konkursowej. Utwór Tell Me Why w wykonaniu Monici Anghel i Marcela Pavel w 2002 roku uplasował się na dziewiątej pozycji,  Tornerò Mihaia Trăistariu w 2006 zajęło czwarte miejsce. Piosenka Let Me Try Luminity Anghel & Sistem z roku 2005 jak i Playing with Fire z 2010 – w wykonaniu dwukrotnych już reprezentantów kraju – Paula Seling i Ovi, otarły się o zwycięstwo zajmując trzecie miejsce na podium.

     Niebawem poznamy szczegóły wyboru rumuńskiego reprezentanta w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji. Bardzo prawdopodobne, iż reprezentant kraju zostanie wytypowany poprzez narodowe selekcje „Selecția Națională România”, które w ostatnich latach cieszyły się realizacją na wysokim poziomie. Ze względu na zadłużenie nadawcy i niechęć inwestowania pieniędzy w show telewizyjne, równie prawdopodobne jest, iż  reprezentant zostanie wytypowany poprzez wybór wewnętrzny. Jak będzie? Tego zapewne dowiemy się niebawem.

źródła: eurovision-fr.net, OGAE Romania, własne
zdjęcie: media.hotnews.ro