Ester Peony, zwyciężczyni Selecția Națională 2019, fot. Thomas Hanses / EBU

Rumunia zadecydowała o sposobie wyboru swojego reprezentanta na Eurowizję 2020. Następca Ester Peony zostanie wybrany za pomocą publicznych preselekcji – Selecția Națională.

Mimo, że ubiegłoroczna reprezentantka Rumunii, Ester Peony, nie mogła pochwalić się wielkim sukcesem w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019 (jej utwór On a sunday zajął 13. miejsce w półfinale) nadawca rumuński, telewizja TVR, nie zamierza składać broni. Właśnie dowiedzieliśmy się, że telewizja TVR prowadzi negocjacje w sprawie organizacji finału Selecția Națională w położonym 100 km od stolicy mieście Buzău.

Selecția Națională w Buzău

Jakiś czas temu spekulowano, że nadawca rumuński zastanawia się nad wewnętrznym wyborem reprezentanta na tegoroczną Eurowizję. Jest to o tyle nietypowe, że Rumunia od samego początku swojej eurowizyjnej drogi zawsze stawiała na preselekcje publiczne. Dziś już wiemy, że wcześniejsze doniesienia nie będą mieć potwierdzenia w rzeczywistości. Portal news.ro przytacza słowa burmistrza Buzău, Constantina Tomy. Z informacji zamieszczonej na profilu facebookowym włodarza miasta możemy przeczytać:

„Jest bardzo możliwe, że finał rumuńskich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 odbędzie się 1 marca w Buzau. dzięki temu miasto wejdzie nie tylko na kulturalną mapę Rumunii, ale także Europy”

Poznaliśmy zatem także datę finału Selecția Națională  – będzie to 1 marca 2020. Burmistrz Buzău dodał również, że jeśli negocjacje się powiodą, to na organizację widowiska gmina przeznaczy od 150 do 200 tysięcy euro. Ostateczne ustalenia mają zapaść pod koniec stycznia.

Selecția Națională: wędrujące selekcje

Śladami preselekcji: muzyczna różnorodność rumuńskiej Selecția Națională

Mimo tego, że rumuński nadawca zawsze decydował się na wybór swojego reprezentanta za pomocą otwartych selekcji, to wciąż ten program nie doczekał się ustabilizowanego formatu.

Decyzja o umieszeniu widowiska poza stolicą nie powinna dziwić. W ostatnich latach Selecția Națională odbywała się w różnych częściach kraju. W 2014 finał odbył się w kojarzonym z mniejszością Niemców saksońskich  Brașovie. Rok później selekcje gościła Craiova – stolica regionu Oltenii. Rok 2018 był szczególny, ponieważ selekcje były rozciągnięte na cały kraj. Powodem była setna rocznica zjednoczenia Rumunii i Transylwanii. Dzięki temu zmagania selekcyjne mogli oglądać mieszkańcy takich miast jak: Focșani, Timișoara, Craiova, Turda oraz Sighișoara w Transylwanii. W 2019 roku okrojono schemat do położonego za zachodzie Aradu oraz Iași we wschodniej Rumunii.

Rumunia a Eurowizja: historia

Rumunia swoją pierwszą próbę uczestnictwa w konkursie podjęła w 1993 roku, kiedy Dida Drăgan wzięła udział w Kvalifikacij za Millstreet. Jednak za pierwszego reprezentanta kraju uważa się Dana Bittmana, który w Dublinie (1994) wykonał utwór Dincolo de nori. Do tej pory Rumunia dwukrotnie znalazła się na podium, a to za sprawą Luminițy Anghel (2005) oraz Pauli Seling i Oviego (2010). Ostatnie dwa starty niestety popsuły dobrą passę nieprzerwanych awansów do finału Eurowizji.

Źródło: news.ro