Rumunia zapowiada preselekcje!

0
624

W zeszłym miesiącu poznaliśmy stanowisko Rumunii odnośnie uczestnictwa w przyszłorocznej Eurowizji. Kraj ten potwierdził swoją obecność w Tel Aviwie. Teraz publikuje zaś pierwsze szczegóły odnośnie sposobu wyboru swojego reprezentanta.

W Konkursie Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie Rumunię reprezentował zespół The Humans. Ich rockowa ballada Goodbye zdobyła w drugim półfinale 107 punktów zajmując ostatecznie jedenaste miejsce. Tym samym po raz pierwszy od wprowadzenia półfinałów (w 2004 roku) Rumunii nie udało się awansować do finału.

Porażka nie załamała jednak Rumunów i w przyszłym roku znów zobaczymy ich na eurowizyjnej scenie. Jak można przeczytać wyżej – w zeszłym miesiącu potwierdzono fakt udziału Rumunii, a teraz lokalne media podają, iż Rumunia wzorem poprzedniego roku zamierza zorganizować rozbudowane preselekcje z kilkoma półfinałami.

Jako pierwsza informację tę podała gazeta Monitorul de Suceava – lokalny dziennik z Suceavy, miasta w północno-wschodniej części Rumunii. Telewizja TVR zaprosiła Suceavę do organizacji jednego z półfinałów preselekcji, co potwierdził sam burmistrz tego miasta Ion Lungu. Dodatkowo, Lungu stwierdził, że przyjął tę ofertę w celach promocji miasta.

TVR zastrzegła jednak, że na razie to tylko wstępne plany. Tegoroczne rumuńskie eliminacje do Eurowizji zbiegły się ze świętowaniem setnej rocznicy unii Transylwanii z Rumunią, dlatego też nadawca zadecydował o tym, że będą one składały się z kilku półfinałów – celem było pokazanie piękna rumuńskich miast. Poszczególne etapy odbyły się w następujących miastach – Focșani, Timișoara, Craiova, Turda, Sighișoara oraz finał w Bukareszcie. Czy tak samo będzie również w przyszłym roku? Czas pokaże. Oficjalna liczba półfinałów oraz miasta gospodarze będą znane w późniejszym terminie.

Poniżej tegoroczni reprezentanci Rumunii w Konkursie Piosenki Eurowizji – grupa The Humans z utworem Goodbye. Formacja zajęła 11. miejsce w swoim półfinale. Był to pierwszy brak awansu Rumunii w historii konkursu. Czy rzeczywiście na taki wynik?

Rumunia zadebuitowała w 1994 (pierwsza próba była w 1993 z wokalistką Didą Drăgan). Pierwsze udane starty przypadły dopiero na następną dekadę. Do tej pory Rumunii dwukrotnie udało się zająć miejsce w najlepszej trójce, w 2005 i 2010 roku.

Źródło: wiwibloggs.com 
Foto: EBU/Thomas Hanses