Rumuńska stacja telewizyjna podała do wiadomości pełną listę utworów i ich wykonawców, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w narodowych preselekcjach Selecția Națională Eurovision România 2017. Spośród 84 nadesłanych piosenek, tylko 72 spełniały wymogi regulaminu przyjmowania zgłoszeń. Preselekcje rumuńskie ruszyły pełną parą i nie da się ukryć, że to jedne z najlepszych dotychczas organizowanych preselekcji państwa znad morza martwego.

Poznaliśmy stawkę 72 piosenek zakwalifikowanych do Selecția Națională Eurovision România 2017. Wcześniej stacja TVR informowała o 82 nadesłanych utworach, spośród których wyselekcjonowano ostateczną stawkę konkursową liczącą 72 utwory.

Oto lista nazwisk i utworów zgłoszonych do tegorocznego konkursu wyłonienia reprezentanta Rumunii w Kijowie.

30 Music Street Pagina de ieri
Alina Mihaela Coltan (Alenna) Something special
Alexandra Haidau Cutremur
Ana Maria Mirica Spune-mi tu
Alexandra Craescu Hope
Ayona Dream On
Andreea Cristina Andrei & Adonis Boom Obsession
Andreea Cristina Andrei & Adonis Boom To Love You
Anneli Zetterberg Follow through
Banda Hoinarii Balkanitza
Berniceya Ice Cream
Cezar Dometi & Alice Jeckel De ce
Cristina Vasiu Set the skies on fire
Claudiu Mirea Magnet
Catalin Barbu When love is over
Dannyi Sunt cu capul (dar imi place)
Daniel Lazar Lume
Dragos Emanuel Grigorescu You’ll go mad
Dorel Giurgiu Be strong!
Dora & Johnny Give me a sign
D-lema Adventure
Dixit In my dreams
Elize & No Stress Fara bariere
Eduard Santha Wild Child
Emanuela Stanciu Rain in May
Florin Chilian Colt de lup
Georgia Unblock
Hellen Never Let Go
Hteththemeth My fantasy empire
Ianna  Novac You Can Never Die
Instinct Petale
Instinct Children Of The Sky
Ilinca ft. Alex Florea Yodel It
Koszika Closer
Klyde Chemistry
Klyde Defect
Lora I know
Lion’s Roar I Set You Free
Lina Sanden After you
Mikhail (Malta) Sail  back
Milan Regele minciunilor
Marius Balan Ma seduci
Maxim Adu-ti aminte
Marcel Rosca All of my heart
Maria Andreea Reina
Miryam Escape
Maria Magdalena Danaila Iubire
Mihai Traistariu I won’t surrender
Nora Denes Mother
Pit Leffer My life
Phillip Rushton (UK) I want you
Rawanne Make You Feel Love
Rodica Anghelescu Gandul
Ramona Nerra Save me
Rheeya My story
Stephan Someone (like you)
Sergiu Bolota We were young
Silvia Stefanescu To The Sun
Shiny@Rusty Let me take your smile
Tania Hurricane
The M’s The only reason
Tudor Turcu Limitless
Tudor Turcu Walking in time
Teodora Dinu Tear up the dark
Teodora Dinu Here we are
Tavi Colen & Emma We own the night
The Band Choose Me
Tania Popa Fata tuturor
Tavi Bros Globetrotter
VERDE My life’s a DJ
Xandra  (Alexandra Sipos) Walk on by
Zanga Doua sticle

 

Jak donoszą organizatorzy tegorocznych zmagań, z udziału w konkursie zrezygnowała Lora, która zdążyła już  w zmaganiach eliminacyjnych zaprezentować swoją piosenkę I Kwon. W piśmie skierowanym do telewizji, piosenkarka zażądała wycofania się z konkursu bez podania przyczyny tejże decyzji i równocześnie bardzo podziękowała za możliwość prezentacji utworu w studia stacji.

Iuliana Marciuc, szefowa rumuńskiej delegacji oraz producent krajowych eliminacji oznajmiła, iż Występ Lory był jednym z dziewięciu utworów napisanych przez zagranicznych kompozytorów. Dziękujemy za zaufanie jakim obdarzyli oni organizatorów tegorocznego show. Jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału Lory w konkursie. Cieszy nas również udział innych młodych piosenkarzy. Żałujemy wycofania dobrej piosenki, która miała szansę znaleźć się wśród najlepszych finalistów konkursu.

Rezygnacja Lory z Selecția Națională odbiła się tak szerokim echem, że informacja ta podana została w głównym wydaniu wiadomości stacji TVR. Zapewne wielu fanów piosenkarki odczuło rozczarowanie po ogłoszeniu jej decyzji.

 

Już w niedzielę, 5 lutego ruszy pierwsza emisja programu Eurowizjo. Dzień dobry!, w którym obejrzeć można transmisję z przesłuchań preselekcyjnych. Codziennie, do 11 lutego od godziny 20:00 śledzić można występy wszystkich 72  piosenek, które wykonawcy zaprezentowali na scenie w siedzibie stacji TVR. Emisja programów odbędzie się na kanałach  TVR 2, TVR HD, TVR i TVR International Moldova. Nie zabraknie serii wywiadów z artystami, którzy ujawnią niepublikowane dotychczas informacje dotyczące ich udziału w rumuńskich zmaganiach. W ciągu 50 minut, fani Eurowizji usłyszą od prowadzącego program, Dana Helciug najważniejsze informacje o formacie tegorocznych preselekcji. Niedziela, 12 lutego będzie ostatecznym dniem, w którym poznamy nazwiska 15 półfinalistów rumuńskich zmagań o wyjazd na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji. Transmisja tego wydarzenia emitowana będzie na żywo od godziny 20:00 również na kanałach TVR 2, TVR HD, TVR i TVR International Moldova.

 

31 stycznia w City Hall w Kijowie odbyło się losowanie podziału państw na półfinały. Fani rumuńskiej muzyki móc śledzić będą poczynania tego kraju w II półfinale 62. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w dniu 11 maja 2017.

Naszym celem jest zakwalifikowanie się do finału konkursu w Kijowie. W tym roku, to widzowie decydują o tym, kto reprezentować będzie nasz kraj w konkursie eurowizji. Pragnę zaprosić jak największą ilość widzów do głosowania w finale Selecția Națională – powiedziała Iuliana Marciuc. Serdecznie zapraszam fanów z całej europy przed telewizory między 5 a 11 lutego do śledzenia  przesłuchań piosenek zgłoszonych do rumuńskich preselekcji. Pragniemy zaprezentować Państwu format preselekcji jakich dotychczas nie było. W dniu 12 lutego widzimy się na żywo i to z Wami wyłonimy nazwiska 15 półfinalistów krajowych selekcji – dodała producent krajowych eliminacji.

 

 

źródła, zdjęcie: eurovision.tvr.ro