Finał selekcji rumuńskich uświetni zwyciężczyni Eurowizji 2004 i ikona ukraińskiej muzyki – Ruslana.

Telewizja rumuńska TVR poinformowała, że gościem specjalnym finału preselekcji narodowych będzie triumfatorka Eurowizji 2004 – Ruslana z Ukrainy. Finał odbędzie się 8 marca w Krajowej, a o wyjazd do Wiednia powalczy 12 kandydatów, a o zwycięzcy zdecydują głosy widzów i jurorów. Na razie nie wiadomo jakie utwory zaprezentuje Ukraina, ale możemy zapewnić, że jej występ będzie jak zawsze „dziki” i pełen energii, gdyż pomimo zaangażowania się w polityczne sprawy swojego kraju, wokalistka nadal koncertuje.

41-letnia artystka przez ostatni rok dość często pojawiała się w polskich mediach, ale nie muzycznych, a informacyjnych. Stała się bowiem jedną z ikon Euromajdanu, na Majdanie była obecna niemal od początku protestów i nie oszczędzała się. Pomimo przemęczenia aktywnie brała udział w próbach do Interval Act Eurowizji dla Dzieci 2013, która odbywała się wtedy w Kijowie. Ostatecznie zrezygnowała z planowanego występu na parę godzin przed transmisją – nie miała już sił. Występ z próby nadal dostępny jest w Internecie.

Wikipedia podaje, że Ruslana spędziła łącznie ponad 100 dni i 100 nocy na Majdanie, gdzie zwłaszcza ostrą zimą, zagrzewała do protestów, co godzinę śpiewając hymn narodowy. Wymyśliła też, że podczas wykonywania hymnu ludzie powinni podnieść w górę włączone telefony komórkowe lub latarki jako symbol potęgi Ukraińców, pokoju i wolności. Wygłosiła też niezliczoną ilość przemówień, często też ze sceny nawoływała do zaprzestania przemocy, zwłaszcza, gdy siły prezydenta Janukowycza atakowały protestujących. Jej zaangażowanie zostało zauważone przez zagraniczne media – w Ameryce nazwano ją „bohaterką Ukrainy”, w Niemczech „Królową kijowskich nocy”, a w Hiszpanii porównano ją do Joanny D’Arc. Rosyjski „Forbes” umieścił ją na liście dziesięciu najbardziej wpływowych kobiet świata 2013 roku, a magazyn „Business Ukraine” przyznał jej tytuł człowieka roku.

W styczniu 2014 roku Ruslana rozpoczęła światowe tournee w którym to nie muzyka była na pierwszym planie. Wokalistka spotykała się z liderami różnych krajów, a poprzez media publiczne i prywatne prosiła o pomoc i poparcie dla Ukraińców. Odwiedziła wiele miast, m.in. Paryż, Warszawę, Sztokholm, Wiedeń, Waszyngton, Sao Paulo czy Nowy Jork. Niestety jej działania skutkowały wieloma problemami – zwyciężczyni Eurowizji 2004 wielokrotnie otrzymywała pogróżki telefoniczne, często ścigano jej samochód i obserwowano jej dom, przez co nie mogła tam mieszkać przez kilka tygodni. Nie dała się jednak zastraszyć – na swoim Facebooku publikowała odezwy do Ukraińców, podawała nazwiska osób podejrzanych o wspieranie Janukowycza, wielokrotnie krytykowała Putina, nazywając do terrorystą. 24 maja, w dzień swoich urodzin, zorganizowała event w którym ponad milion osób zjednoczyło się w modlitwie za Ukrainę. Wokalistka wykonała hymn narodowy swojego kraju w 12 językach.

Polityka sprawiła, że nowe piosenki i pomysły na razie zeszły na dalszy plan jednak wokalistka nadal koncertuje i swoim śpiewem przekazuje widzom energię i nadzieję na lepszą przyszłość. W ubiegłym roku śpiewała m.in. w Rumunii, Stanach Zjednoczonych, na Litwie czy w Kanadzie. W styczniu można ją było usłyszeć w Maladze i Madrycie, a w maju ma już zagrafikowany koncert w Monachium. Zapewne podczas finału selekcji w Rumunii wykona swoje nieśmiertelne „Wild Dances”, wykonane na przestrzeni 10 lat niezliczoną ilość razy i w przeróżnych wersjach. Niemal zawsze na żywo, bo Ruslana nie lubi udawać, że śpiewa…

Źródło: TVR.ro, Wikipedia, inf. własne; fot. Pressclub