Rusza Festivali 55 i Këngës në RTSh

0
1691

Dziś wieczorem rozpoczyna się trzydniowe święto muzyki albańskiej! Pora na pierwszą część rundy półfinałowej!

Telewizja albańska rozpoczyna Festivali i Kenges 55 (w skrócie FiK) czyli jeden z najbardziej znanych i najstarszych wydarzeń muzycznych w Albanii. Od edycji zorganizowanej pod koniec 2003 roku, show jest wykorzystywane jako preselekcje do Eurowizji, jednak należy pamiętać, że festiwal rządzi się swoimi prawami i regulamin nie jest podporządkowany konkursowi stworzonemu przez Europejską Unię Nadawców, co da się zauważyć m.in. w długości prezentowanych utworów. Wszystkie piosenki wykonane zostaną po albańsku, w towarzystwie orkiestry symfonicznej RTSh (relacja z prób poniżej).

Organizatorzy zapowiadają niekończące się niespodzianki, wielkie emocje i napięcie do ostatniej chwili, zwłaszcza jeśli chodzi o wyniki. Telewizja RTSh zaangażowała w produkcję FiK dwóch uznanych reżyserów z Kosowa – Argona Vulę i Astrita Idrizi. Panowie mają być gwarancją, że FiK będzie największym show roku w telewizji albańskiej. Do obsługi widowiska wykorzystanych będzie 11 kamer, a Vula i Idrizi podkreślają, że pojawi się wiele nowinek technologicznych, których wcześniej widzowie telewizi RTSh jeszcze nie widzieli.

O ile show zapowiada się ciekawie, to jednak nadawca RTSh nie zdał egzaminu z kontaktu z mediami eurowizyjnymi ze względu na brak jakichkolwiek informacji na temat przebiegu festiwalu, a zwłaszcza półfinału. Nie znamy kolejności startowej, nie wiemy nawet kto wystąpi w który wieczór. Z plotek możemy jedynie przekazać, że zarówno Flaka Krelani jak i Lindita Halimi mają wystartować pod koniec drugiej części (czyli jutro), gdyż te dwie wokalistki są uznawane za faworytki FiK. Niestety nadawca nie zdecydował się w tym roku na publikację wszystkich konkursowych utworów.

Poniżej prezentujemy listę wszystkich półfinalistów. Połowa z nich wystąpi na scenie dzisiaj, a druga połowa jutro (więcej na temat uczestników TUTAJ).

Albulena Jashari „Fjalët ia lë zemrës”
Classic Boys „Dashuria për jetën”
Dilan Reka „Mos harro”
Edea Demaliaj „Besoj në ëndrra”
Elson Braha „Edhe një herë”
Erlind Zeraliu „Dhimbja e gëzimit”
Fabiola Agalliu & Agnesa Çavolli „Shkon e vjen”
Festina Mejzini „Atje lart”
Flaka Krelani „Osiris”
Franc Koruni „Macka”
Genc Salihu „Këtu”
Lindita Halimi „Botë”
Linda Rukaj „Vija e lumit”
Lorela „Me ty”
LYNX „Sot”
Luka & Serxhio Hajdini „Koha plaket”
Neki Emra „Dashuri dhe urrejtje”
Orges Toçe „Shi diamantësh”
Rezarta Smaja „Pse prite gjatë”
Tiri „Më zgjo”
Xhejni Lito „Pritja”
Xhesika Polo „Eva jam unë”
XUXI „Metropol”
Yll Limani „Shiu”

Jeśli formuła FiK się nie zmieniła, to (bazując na ubiegłorocznej zasadzie) dziś i jutro nastąpi prezentacja utworów i dopiero jutro wieczorem jurorzy, dziennikarze i przedstawiciele publiczności zebranej w Pałacu Kongresu wyłonią grono finalistów.

Prowadzącymi będą Ledina Çelo i Kasem Hoxha (więcej na ich temat TUTAJ). Transmisja pierwszej części festiwalu zapowiedziana jest ok. 20:30 i dostępna będzie na TVSh i RTSh HD oraz w Internecie TUTAJ lub TUTAJ.

Źródło: RTSH, zdjęcie: Eurovision Albania