Telewizja chorwacka do tej pory nie ogłosiła metody wyboru reprezentanta, ale nieoficjalne źródła podają, że osoba, która ma jechać do Kijowa, jest już wybrana.

Nadawca chorwacki HRT od ogłoszenia swojego udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2017 nie przekazał do wiadomości publicznej żadnych nowych informacji ws. metody wyboru reprezentanta. Media lokalne starały się na własną rękę dotrzeć do jakichkolwiek przecieków – najczęściej pisano o tym, że do Kijowa pojedzie Jacques Houdek, weteran selekcji Dora, a także mentor w lokalnej wersji The Voice. Temat jednak szybko ucichł, a plotki na temat reaktywacji preselekcji narodowych nie zyskały zbyt dużego zainteresowania.

Teraz najnowsze doniesienia (z nieoficjalnych źródeł) świadczą o tym, że reprezentantką kraju na Eurowizji 2017 ma być Ruža Janjiš, czyli zwyciężczyni drugiej (i na razie ostatniej) edycji The Voice w Chorwacji. Chociaż spekulowano, że po Ninie Kraljić, która także wywodzi się z talent-show, HRT nie zdecyduje się na powtórzenie tego samego scenariusza, teraz jednak można przypuszczać, że nadawca zmienił zdanie. Podobnie jak w przypadku Lighthouse, nowy utwór eurowizyjny Chorwacji ma być napisany przez zagranicznych autorów, a za wybór odpowiedniej kompozycji ma być odpowiedzialna wytwórnia Universal Music.

Ruža Janjiš wystartowała w drugiej edycji The Voice – Najljepši glas Hrvatske i trafiła do ekipy kierowanej przez Indirę Levak, charyzmatyczną liderkę popularnej formacji Colonia. Finał drugiej edycji odbył się 23 kwietnia 2016. Drugie miejsce zajął Edgar Rupena, a trzecie Alen Đuras. Chorwacja powróciła na Eurowizję w 2016 roku po paru latach przerwy. Reprezentantką została Nina Kraljić z utworem Lighthouse. Chociaż krytykowano ją za strój sceniczny, to wokalistka awansowała do finału, zajmując tam 23. miejsce z 73 punktami. Jest to najniższe miejsce, jakie Chorwacja zajęła w historii swoich startów w finale Eurowizji, ale sam awans po tak długiej przerwie został uznany za sukces.

Nadawca HRT na razie nie komentuje doniesień dotyczących Ružy Janjiš, a oficjalnego oświadczenia w sprawie nowego reprezentanta możemy się spodziewać najwcześniej dopiero w przyszłym miesiącu.

Źródło: HRT, Forum, inf. własne, fot.: Avaz