Portugalski Festival da Canção można z powodzeniem porównywać do włoskiego San Remo. Obydwa widowiska są przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób wytrwałych. Dla tych, którzy jednak nie byli w stanie dotrwać do drugiej w nocy i jednocześnie chcą zaspokoić swoją ciekawość, informujemy: Salvador Sobral jedzie do Kijowa!

Festival da Canção to barometr tego, co dzieje się na rodzimym rynku muzycznym. W tym roku ma ono znaczenie szczególne – tegoroczny wybór jest jednocześnie powrotem Portugalii na Konkurs Piosenki Eurowizji po rocznej absencji, spowodowanej brakiem awansu do finału widowiska w przeciągu kilku ostatnich lat.

Minionej niedzielnej nocy do walki o festiwalowe Grand Prix stanęło osiem propozycji. Zwycięzca był wybierany poprzez głosowanie widzów i jurorów w stosunku 50:50. Poniżej została zaprezentowana kolejność występów.

 1. Jorge Benvinda – Gente bestial
 2. Pedro Gonçalves – Don’t Walk Away
 3. Lena d’Água – Nunca me fui embora
 4. Salvador Sobral – Amar pelos dois
 5. Fernando Daniel – Poema a dois
 6. Celina da Piedade – Primavera
 7. Deolinda Kinzimba – O que eu vi nos meus sonhos
 8. Viva La Diva – Nova glória

Jurorzy najwyżej ocenili propozycję Salvadora Sobrala (12pkt), przyznając jednocześnie grupie Viva La Diva małą ilość punktów (6pkt). Wpłynęło to na końcową klasyfikację utworu Nova glória, który uzyskał najwięcej punktów w televotingu. Na drugim miejscu w rankingu jurorów znalazły się propozycje od Jorge Benvindy oraz Celiny da Piedade. U widzów zaś drugie miejsce zajął wspomniany wcześniej Sobral, zaś podium zamknęła jedyna anglojęzyczna propozycja w stawce Don’t Walk Away od Pedro Gonçalvesa.

Wyniki głosowania jurorów:

 1. Salvador Sobral – Amar pelos dois (12 punktów)
 2. Celina da Piedade – Primavera (10 punktów)
 3. Jorge Benvinda – Gente bestial (10 punktów)
 4. Fernando Daniel – Poema a dois (7 punktów)
 5. Viva La Diva – Nova glória (6 punktów)
 6. Pedro Gonçalves – Don’t Walk Away (5 punktów)
 7. Lena d’Água – Nunca me fui embora (5 punktów)
 8. Deolinda Kinzimba – O que eu vi nos meus sonhos (3 punkty)

Wyniki głosowania widzów:

 1. Viva La Diva – Nova glória (12 punktów)
 2. Salvador Sobral – Amar pelos dois (10 punktów)
 3. Pedro Gonçalves – Don’t Walk Away (8 punktów)
 4. Fernando Daniel – Poema a dois (7 punktów)
 5. Celina da Piedade – Primavera (6 punktów)
 6. Jorge Benvinda – Gente bestial (5 punktów)
 7. Deolinda Kinzimba – O que eu vi nos meus sonhos (4 punkty)
 8. Lena d’Água – Nunca me fui embora (3 punkty)

Końcowy ranking uwzględniający głosowanie widzów i jurorów:

 1. Salvador Sobral – Amar pelos dois
 2. Viva La Diva – Nova glória
 3. Celina da Piedade – Primavera
 4. Jorge Benvinda – Gente bestial
 5. Fernando Daniel – Poema a dois
 6. Pedro Gonçalves – Don’t Walk Away
 7. Lena d’Água – Nunca me fui embora
 8. Deolinda Kinzimba – O que eu vi nos meus sonhos

O zwycięzcy tegorocznego Festivalu da Canção

Salvador Sobral jest absolwentem psychologii na Uniwersytecie w Lizbonie, jednak miłość do muzyki zaprowadziła go na studia Jazzu do Barcelony. Jest bratem Luísy Sobral, finalistki pierwszej lokalnej edycji Idola w której zajęła 3. miejsce. Dziś jest znaną wokalistką, która w swoim repertuarze ma m.in. jazzowe utwory. Salvador, zachęcony sukcesem swojej siostry spróbował swoich sił w 2009 roku. W trzeciej edycji talent show zajął jednak 7. miejsce. Przez kilka lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych, co również miało wpływ na jego karierę. W marcu 2016 roku wydał debiutancki utwór Excuse Me, w którym łączył wpływy z różnych stron świata – od Kuby do Brazylii. Na Festivalu da Canção zaprezentował utwór Amar pelos dois (pol. Miłość dla dwojga) napisany przez jego siostrę. W ostatnim czasie zmagał się z problemami zdrowotnymi, co było widoczne podczas festiwalowych występów. Według ostatnich wieści, kryzys został zażegnany, a Salvador już spokojnie może przygotowywać się do występu w Kijowie.

Sobral jest 48. reprezentantem Portugalii w Konkursie Piosenki Eurowizji. Ostatnim razem podczas wydarzenia wystąpiła Leonor Andrade, która w 2015 roku wykonała piosenkę Há um mar que nos separa. Charyzmatycznego wokalistę zobaczymy podczas pierwszej połowy pierwszego („polskiego”) półfinału widowiska, który odbędzie się 9 maja.

Źródło i zdjęcie: RTP – Festival da Canção, festivaldacancao.wordpress.com

4 KOMENTARZE

 1. Ależ sympatyczna niespodzianka! 🙂 Nie tylko, że coś innego od dominującego popu, ale lekko nostalgicznie, wspominkowo, bez pośpiechu i… lekko- w pozytywny sposób 🙂 Wprawdzie kompletnie nie pasuje mi maniera z jaką szanowny pan śpiewa (dziwne te minki, wygibasy), ale generalnie utwór będzie miłą odskocznia:)

 2. Piękna, niesamowita piosenka! Salvador Sobral był moim faworytem portugalskiego finału (koncertu na bardzo wysokim poziomie muzycznym, zresztą!). Bardzo lubię takie podróże w dawne, muzyczne czasy… Jaka to fajna, miła odmiana od współczesnego, nudnego europopu i euroballad… Język narodowy to kolejny, ogromny plus! Ta piosenka jest zresztą bardzo portugalska sama w sobie. Inne kraje powinny brać przykład z Portugalii w kwestii pokazywania tego, co mają najlepsze w muzyce! Chyba ta piosenka dołączy do grupy moich głównych faworytów (a zatem nie wykluczam smsa!).