Tegoroczny zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji, portugalski piosenkarz, Salvador Sobral, otrzymał nagrodę European Border Breakers Award (EBBA). Jest to nagroda za wyróżnienie „wschodzących artystów”, którzy odnieśli sukces w Europie w ciągu ostatnich miesięcy.

Salvador Sobral, który jest obecnie na szczycie listy oczekujących pacjentów na przeszczep serca w Portugalii, zasłynął na arenie międzynarodowej dzięki wygranej w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji. Jest on jednym z dziesięciu artystów wyróżnionych na tegorocznej EBBA.

Nagrody zostaną wręczone 17 stycznia 2018 roku, podczas ceremonii holenderskiego festiwalu Eurosonic Noorderslag, wspólnej europejskiej inicjatywy WE i Europejskiej Unii Nadawców. Zwycięzcami w poprzednich latach byli Adele, Stromae, Hozier, Mumford & Sons, Disclosure oraz The Script. W 2013 roku wśród zwycięzców znalazł się także portugalski zespół Amor Electro.

Zdaniem organizatorów „aby móc ubiegać się o nagrody w 2018 roku, artyści powinni osiągnąć sukces na arenie międzynarodowej od 1 sierpnia 2016 do 31 lipca 2017”. Dziesięciu artystów wyróżnionych EBBA jest również kandydatami do Nagrody Publiczności, przyznawanej za pośrednictwem głosowania online. Podczas ceremonii wręczenia nagród zaplanowane są występy zwycięzców, jednak w przypadku Salvadora Sobrala, jego obecność nie została potwierdzona ze względu na jego stan zdrowia.

Salvador Sobral ogłosił we wrześniu, że weźmie udział w nieokreślonej czasowo przerwie zawodowej ze względów zdrowotnych. Jego zwycięstwo w Konkursie Piosenki Eurowizji, z utworem Amar Pelos Dois napisaną przez jego siostrę, Luísę Sobral, wypromowało muzyka w kraju i za granicą.

Urodzony w Lizbonie w 1989 roku, Salvador Sobral brał udział w dwóch konkursach telewizyjnych, jako dziecko i nastolatek oraz studiował psychologię, ale zamienił to na muzykę podczas programu Erasmus w Hiszpanii. W zeszłym roku wydał swój debiutancki album Excuse me, z motywami jazzu Chet Bakera, i brazylijskimi klasykami Dorival Caymmi.
W tym roku, po wygraniu w Kijowie, Salvador Sobral uruchomił projekt Alexander Search, we współpracy z pianistą Júlio Resende, który skupia się na poezji Fernando Pessoa.

zdjęcia i źródło: theportugalnews.com