PÚBLICO/SIBILA LIND

Zwycięzca Eurowizji 2017 ogłosił, że koncert zaplanowany na 8 września będzie jego ostatnim. Co jest przyczyną tej decyzji?

Informacje o problemach zdrowotnych Salvadora Sobrala pojawiły się już od jego pierwszego występu w portugalskich selekcjach Festival da Canção. Była to jedna z przyczyn, z której powodu artysta nie pojawił się na żadnej imprezie przedeurowizyjnej, czy nie mógł się stawić na próbach w Kijowie. Jako podłoża były wskazywane zarówno przepuklina, jak i problemy natury kardiologicznej.

Wykonawca tegorocznej zwycięskiej propozycji – Amar Pelos Dois zagra po raz ostatni podczas koncertu 8 września. Odbędzie się w ogrodach kasyna Estoril w ramach  Międzynarodowego Festiwalu Kultury Cascais i będzie wolny od opłat.

Sobral w swoim oświadczeniu mówi w sposób następujący:

Stan mojego zdrowia nie jest tajemnicą. Mam problem i muszę zdać się na współczesną medycynę. Z tego powodu jestem zmuszony zrezygnować
z muzyki i występów na scenie. Wierzę, że moje problemy zostaną rozwiązane, ale nie wiem dokładnie kiedy. Chciałem podziękować
za wsparcie. Wrócę niedługo. To jest tylko tymczasowe pożegnanie.

 

Informacja obiegła większość europejskich mediów, pojawiając się m.in. na stronach szwedzkiego tabloidu Aftonbladet czy polskiego radia RMF FM. Słowa wsparcia wyraził m.in. tegoroczny reprezentant Hiszpanii – Manel Navarro.

Salvador Sobral studiował psychologię na Uniwersytecie w Lizbonie, jednak miłość do muzyki zaprowadziła go na studia Jazzu do Barcelony. Jest bratem Luísy Sobral, finalistki pierwszej lokalnej edycji Idola, w której zajęła 3. miejsce. Dziś jest znaną wokalistką mającą w swoim repertuarze m.in. jazzowe utwory. Salvador, zachęcony sukcesem swojej siostry, spróbował swoich sił w 2009 roku. W trzeciej edycji talent show zajął jednak 7. miejsce. Przez kilka lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych, co również miało wpływ na jego karierę. W marcu 2016 roku wydał debiutancki utwór Excuse Me, w którym łączył wpływy z różnych stron świata – od Kuby do Brazylii. Podczas Konkursu Piosenki Eurowizji zaprezentował utwór Amar pelos dois (pol. Miłość dla dwojga) napisany przez swoją siostrę.

Po Eurowizji zaangażował się w projekt Alexander Search, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Źródło: Salvador Sobral, Publico, CMjournal