Salvador Sobral zagra cztery koncerty w Polsce w ramach swojej europejskiej trasy koncertowej. Jakie miasta odwiedzi zwycięzca 62. Konkursu Piosenki Eurowizji 2017? Którzy laureaci konkursu w przeszłości odwiedzili Polskę?
Po kilkumiesięcznej przerwie od występów publicznych, spowodowanej poważnymi problemami zdrowotnymi, Salvador Sobral powraca na scenę. Piosenkarz, który utworem Amar pelos dois oczarował widzów i jurorów Eurowizji w 2017 roku, wyrusza w międzynarodową trasę koncertową, która rozpocznie się w 2019 roku.
Na swoim oficjalnym Facebooku podał już daty pierwszych koncertów, które zagra w Szwajcarii i Niemczech. W poniedziałek sprawił niespodziankę swoim polskim fanom, ogłaszając termin koncertów zaplanowanych w Polsce. Salvador Sobral zagra w naszym kraju cztery koncerty.
Salvador Sobral wystąpi w Polsce:
- 4 kwietnia 2019 w Krakowie (klub Studio)
- 6 kwietnia 2019 w Katowicach (NOSPR)
- 7 kwietnia 2019 we Wrocławiu (NFM)
- 8 kwietnia 2019 w Warszawie (Torwar)
Salvador Sobral – Poland 2019Tickets on sale!!
Posted by Salvador Sobral on Monday, July 2, 2018
Ceny biletów na koncerty zwycięzcy Eurowizji 2017 wahają się od 199 do 230 złotych. Szczegóły można znaleźć na stronie www.SalvadorSobral.pl.
Salvador Sobral nie jest pierwszym zwycięzcą Konkursu Piosenki Eurowizji z ostatnich lat, który wybrał Polskę jako jeden z krajów, w których chce się wypromować. Pełnoprawny koncert w naszym kraju zaliczyła m.in. Jamala, laureatka Eurowizji 2016, która wystąpiła w Rzeszowie pod koniec czerwca 2016 roku, zaledwie kilka tygodni po wygraniu finału konkursu w Sztokholmie. Częstymi gośćmi w Polsce są Alexander Rybak i Måns Zelmerlöw, którzy dla swoich krajów wygrali odpowiednio finał Eurowizji w 2009 i 2015 roku. Obaj w ramach promocji występują nie tylko na koncertach, ale także w polskich programach rozrywkowych i śniadaniowych.
Wielu eurowizyjnych zwycięzców wystąpiło w Polsce jedynie gościnnie, zazwyczaj uświetniając jakichś festiwal. Zdecydowanie najgłośniejszym tego typu wydarzeniem był występ charyzmatycznej Conchity Wurst podczas festiwalu Sabat Czarownic w Kielcach. Informacja o pojawieniu się wykonawczyni hitu Rise Like a Phoenix do tego stopnia odbił się echem w Polsce, że środowiska konserwatywne i prawicowe chciały nawet zablokować występ austriackiej drag queen na festiwalu. Na szczęście, bezskutecznie. Co więcej, sławna „kobieta z drogą” udzieliła wywiadów w wielu polskich programach.
Jednorazowy występ w Zielonej Górze zaliczył też m.in. Dima Biłan, zwycięzca Eurowizji z 2008 roku. Rosyjski piosenkarz uświetnił Festiwal Piosenki Rosyjskiej wykonaniem piosenki Never Let You Go, z którą zajął drugie miejsce w finale Eurowizji 2016, a także mieszanki utworów Niewozmożnoje wozmożno i Gore-zima.
W Polsce gościnnie pojawili się również zapomnieni zwycięzcy z 2011 roku, czyli Eldara „Ell” Gasimow i Nigar „Nikki” Jamal. Duet zaśpiewał swój jedyny wspólny przebój Running Scared podczas festiwalu Hity na Czasie 2011 w Inowrocławiu. Swego czasu występ przed polską publicznością zaliczyła również Loreen, która w 2012 roku zaśpiewała swój eurowizyjny hit Euphoria przed publicznością na planie programu telewizji Polsat Must Be the Music. Tylko muzyka, a także podczas pikniku Wianki nad Wisłą w 2013 roku. W tym samym roku walczyła o wygraną na festiwalu sopockim.
Spośród zwycięzców Konkursu Piosenki Eurowizji z ostatnich lat Polski z koncertami nie odwiedziły m.in. Marija Šerifović (Eurowizja 2007), Emmelie de Forest (2013) i Netta Barzilaj (2018), a także Lena Meyer-Landrut, której eurowizyjna piosenka Satellite z 2010 roku wciąż cieszy się ogromną popularnością w polskich rozgłośniach radiowych. Po wygraniu Eurowizji na festiwalu sopockim pojawiły się także m.in. Rusłana (Eurowizja 2004) i Elena Paparizou (2005).
Oprócz tego, w Polsce wystąpiło wielu wykonawców, którym nie udało się wygrać Eurowizji, ale zaskarbili sobie sympatię publiczności. Na charytatywnym koncercie w Bielsku-Białej zaśpiewali m.in. Hera Bjork z Islandii (Eurowizja 2010), Nina Sublatti z Gruzji (2015), Justs z Łotwy (2016) i Lidia Isac z Rumunii (2016), a także Krista Siegfrids z Finlandii (2013), która piosenkę Marry Me zaprezentowała również przed sopocką publicznością podczas festiwalu Sopot „Top of The Top” Festival 2013. Po udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji na festiwalu sopockim w różnych latach wystąpili także m.in. Eric Saade (zwycięzca festiwalu w 2012 roku), a także zespoły: Brainstorm (Eurowizja 2000), Vanilla Ninja (2005), Musiqq (2011), PeR (2013) i Elaiza (2014).
Warto przypomnieć, że w 2001 roku, czyli dwa lata przed wygraną w finale Eurowizji, na festiwalu sopockim w Polsce zaśpiewała Serbat Erener, wykonawczyni zwycięskiej piosenki Everyway That I Can z konkursu w Rydze. W konkursie w Sopocie Turczynska rywalizowała z Rosjanką Alsou, która rok wcześniej oczarowała Europę piosenką Solo, zajmując drugie miejsce w finale Eurowizji 2002.
źródło: salvadorsobral.pl; fot. EBU