Salvador Sobral zagra koncerty w Polsce. Gdzie i kiedy będzie można go usłyszeć?

Eurowizja, TVP, Salvador Sobral

Salvador Sobral (Eurowizja 2017) wystąpi podczas koncertu charytatywnego dla Ukrainy, kierowanego i emitowanego przez TVP. Fot. eurovision.tv

Salvador Sobral zagra cztery koncerty w Polsce w ramach swojej europejskiej trasy koncertowej. Jakie miasta odwiedzi zwycięzca 62. Konkursu Piosenki Eurowizji 2017? Którzy laureaci konkursu w przeszłości odwiedzili Polskę?

Po kilkumiesięcznej przerwie od występów publicznych, spowodowanej poważnymi problemami zdrowotnymi, Salvador Sobral powraca na scenę. Piosenkarz, który utworem Amar pelos dois oczarował widzów i jurorów Eurowizji w 2017 roku, wyrusza w międzynarodową trasę koncertową, która rozpocznie się w 2019 roku.

Na swoim oficjalnym Facebooku podał już daty pierwszych koncertów, które zagra w Szwajcarii i Niemczech. W poniedziałek sprawił niespodziankę swoim polskim fanom, ogłaszając termin koncertów zaplanowanych w Polsce. Salvador Sobral zagra w naszym kraju cztery koncerty.

Salvador Sobral wystąpi w Polsce:

Ceny biletów na koncerty zwycięzcy Eurowizji 2017 wahają się od 199 do 230 złotych. Szczegóły można znaleźć na stronie www.SalvadorSobral.pl.

Salvador Sobral nie jest pierwszym zwycięzcą Konkursu Piosenki Eurowizji z ostatnich lat, który wybrał Polskę jako jeden z krajów, w których chce się wypromować. Pełnoprawny koncert w naszym kraju zaliczyła m.in. Jamala, laureatka Eurowizji 2016, która wystąpiła w Rzeszowie pod koniec czerwca 2016 roku, zaledwie kilka tygodni po wygraniu finału konkursu w Sztokholmie. Częstymi gośćmi w Polsce są Alexander RybakMåns Zelmerlöw, którzy dla swoich krajów wygrali odpowiednio finał Eurowizji w 2009 i 2015 roku. Obaj w ramach promocji występują nie tylko na koncertach, ale także w polskich programach rozrywkowych i śniadaniowych.

Wielu eurowizyjnych zwycięzców wystąpiło w Polsce jedynie gościnnie, zazwyczaj uświetniając jakichś festiwal. Zdecydowanie najgłośniejszym tego typu wydarzeniem był występ charyzmatycznej Conchity Wurst podczas festiwalu Sabat Czarownic w Kielcach. Informacja o pojawieniu się wykonawczyni hitu Rise Like a Phoenix do tego stopnia odbił się echem w Polsce, że środowiska konserwatywne i prawicowe chciały nawet zablokować występ austriackiej drag queen na festiwalu. Na szczęście, bezskutecznie. Co więcej, sławna „kobieta z drogą” udzieliła wywiadów w wielu polskich programach.

Jednorazowy występ w Zielonej Górze zaliczył też m.in. Dima Biłan, zwycięzca Eurowizji z 2008 roku. Rosyjski piosenkarz uświetnił Festiwal Piosenki Rosyjskiej wykonaniem piosenki Never Let You Go, z którą zajął drugie miejsce w finale Eurowizji 2016, a także mieszanki utworów Niewozmożnoje wozmożno i Gore-zima.

W Polsce gościnnie pojawili się również zapomnieni zwycięzcy z 2011 roku, czyli Eldara „Ell” Gasimow i Nigar „Nikki” Jamal. Duet zaśpiewał swój jedyny wspólny przebój Running Scared podczas festiwalu Hity na Czasie 2011 w Inowrocławiu. Swego czasu występ przed polską publicznością zaliczyła również Loreen, która w 2012 roku zaśpiewała swój eurowizyjny hit Euphoria przed publicznością na planie programu telewizji Polsat Must Be the Music. Tylko muzyka, a także podczas pikniku Wianki nad Wisłą w 2013 roku. W tym samym roku walczyła o wygraną na festiwalu sopockim.

Spośród zwycięzców Konkursu Piosenki Eurowizji z ostatnich lat Polski z koncertami nie odwiedziły m.in. Marija Šerifović (Eurowizja 2007), Emmelie de Forest (2013) i Netta Barzilaj (2018), a także Lena Meyer-Landrut, której eurowizyjna piosenka Satellite z 2010 roku wciąż cieszy się ogromną popularnością w polskich rozgłośniach radiowych. Po wygraniu Eurowizji na festiwalu sopockim pojawiły się także m.in. Rusłana (Eurowizja 2004) i Elena Paparizou (2005).

Oprócz tego, w Polsce wystąpiło wielu wykonawców, którym nie udało się wygrać Eurowizji, ale zaskarbili sobie sympatię publiczności. Na charytatywnym koncercie w Bielsku-Białej zaśpiewali m.in. Hera Bjork z Islandii (Eurowizja 2010), Nina Sublatti z Gruzji (2015), Justs z Łotwy (2016) i Lidia Isac z Rumunii (2016), a także Krista Siegfrids z Finlandii (2013), która piosenkę Marry Me zaprezentowała również przed sopocką publicznością podczas festiwalu Sopot „Top of The Top” Festival 2013. Po udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji na festiwalu sopockim w różnych latach wystąpili także m.in. Eric Saade (zwycięzca festiwalu w 2012 roku), a także zespoły: Brainstorm (Eurowizja 2000), Vanilla Ninja (2005), Musiqq (2011), PeR (2013) i Elaiza (2014).

Warto przypomnieć, że w 2001 roku, czyli dwa lata przed wygraną w finale Eurowizji, na festiwalu sopockim w Polsce zaśpiewała Serbat Erener, wykonawczyni zwycięskiej piosenki Everyway That I Can z konkursu w Rydze. W konkursie w Sopocie Turczynska rywalizowała z Rosjanką Alsou, która rok wcześniej oczarowała Europę piosenką Solo, zajmując drugie miejsce w finale Eurowizji 2002.

źródło: salvadorsobral.pl; fot. EBU

Exit mobile version