Telewizja z San Marino debiutuje na Eurowizji dla Dzieci 2013 wybierając 15-letniego Michela Perniolę. Premiera utworu już 31 października. A we wtorek dowiemy się, który kraj powróci na JESC w tym roku.

Parę dni temu potwierdzono, że telewizja SMRTV zdecydowała się zadebiutować podczas Eurowizji dla Dzieci, tym samym San Marino stało się pierwszym krajem zachodnim, który po 2006 roku dołączył do stawki JESC. Mikro-państwo już w 2011 planowało swój debiut, ale musiało zrezygnować, gdyż nie było w stanie wybrać odpowiedniego reprezentanta. Teraz EBU nieco ułatwiło nadawy zadanie, dając mu możliwość wyboru śpiewającego dziecka zarówno spośród obywateli San Marino jak i Włoch. Dziś poinformowano, że do Kijowa pojedzie 15-letni Michele Perniola z utworem „O-o-O Solo intorno a me” napisanym przez Piero Romitelliego, Massimilliana Messieri, Antonella Carozzę i samego Michela. Premiera utworu odbędzie się 31 października, a co istotne, będzie to drugi w historii włoskojęzyczny utwór zaprezentowany na JESC. Pierwszym była piosenka „Birichino” wystawiona w 2004 roku przez Szwajcarię.

Michele urodził się 6 września 1998 roku we włoskim mieście Palagiano. Popularność zdobył dzięki uczestnictwu w programie „Ti lascio una canzone” emitowanym przez RAI. Swoimi występami zachwycił jurorów i widownię, która określiła go jako „włoskiego Michaela Jacksona”. Młody wokalista wygrał szóstą edycję tego show, zdobywając 43% głosów widowni. W ramach wygranej odbył tournee po regionie z którego pochodził, a także wraz z innymi uczestnikami koncertował w Stanach Zjednoczonych. Antonello Carozza, jeden z kompozytorów eurowizyjnego utworu, brał udział w preselekcjach rosyjskich 2010 oraz w festiwalu „New Wave 2009”.

We wtorek Europejska Unia Nadawców ma poinformować, który kraj zdecydował się na powrót do stawki JESC. Od jakiegoś już czasu mówi się, że będzie to kraj z Europy Południowej, najczęściej wskazuje się na Hiszpanię, chociaż nie brak też zwolenników powrotu Rumunii. Tajemniczy kraj będzie trzynastym uczestnikiem JESC 2013. Tymczasem telewizja ukraińska NTU poinformowała, że podczas Opening Act’u Eurowizji dla Dzieci 2013 widzowie obejrzą spektakl muzyczno-taneczny w wykonaniu zespołu Flamingo, którego członkowie od dłuższego już czasu wytrwale ćwiczą wymyśloną specjalne na ten konkurs choreografię. Zespół „Flamingo” organizował swoje pokazy nie tylko na Ukrainie, ale też w Bułgarii, Serbii czy Polsce.

Źródło: ESCkaz (news i zdjęcie)