W wielkim finale Eurowizji 2019 w Tel Awiwie turecki piosenkarz Serhat osiągnął dla San Marino najlepszy wynik w historii startów. Kto pojedzie z San Marino na 65. Konkurs Piosenki Eurowizji do Rotterdamu? Oficjalnych informacji jeszcze nie ma, ale spekulacji na ten temat nie brakuje.

Znamy czworo zainteresowanych kandydatów, którzy chcą reprezentować San Marino na Eurowizji 2020. Wszyscy pochodzą z Niemiec. Sprawdzamy, kim są i jakie mają szanse na reprezentowanie mikropaństwa.

Freshtorge

31-letni Torge Oelrich (Freshtorge) to jeden z najbardziej popularnych (jego kanał ma 3,16 mln subskrypcji) youtuberów w Niemczech. Swoją działalność rozpoczął w 2006 roku, co czyni go także jednym z pierwszych twórców w kraju. W 2012 roku kanał Freshtorge’a trafił do dziesiątki najlepszych kanałów YouTube w Niemczech.

Dwa tygodnie po zwycięstwie Duncana Laurence’a w Eurowizji 2019, Freshtorge opublikował zabawne wideo, w którym wyraził zainteresowanie udziałem w Eurowizji 2020. W filmie aplikacyjnym podał kilka powodów, dlaczego SMRTV powinna go wybrać. Torge obiecał, że zrezygnuje z dotychczasowej kariery. Dodał także, że nadawca nie musi mu zapłacić nawet za bilet na samolot. W ciemno pojedzie własnym samochodem do San Marino, byleby wziąć udział w Eurowizji. Czy to tylko żart stworzony na potrzeby przyciągnięcia nowych odbiorców na kanał, czy rzeczywiście coś jest na rzeczy?

Aly Ryan

Aly Ryan (Alexandra Eigendorf) jest bardzo dobrze znana wśród fanów Eurowizji. Przed rokiem wystąpiła w niemieckich preselekcjach Unser Lied für Israel z utworem Wear Your Love, gdzie zajęła czwarte miejsce. Zwyciężył duet „S!sters” (Carlotta Truman & Laura Kästel):

Aly jest żywo zainteresowana wyjazdem na Eurowizje także w tym roku. Potwierdzają to pogłoski o zgłoszeniu się piosenkarki do kilku selekcji i wyborów wewnętrznych prowadzonych przez krajowych nadawców. Chcąc uciąć spekulacje, fani zapytali ją o jej potencjalny udział w niemieckich selekcjach. Artystka wyjaśniła na Twitterze, że ​​tak się nie stanie w 2020 roku.

Jednak to znaczy, że nie zobaczymy Aly Ryan na Eurowizji 2020. 3 października Aly potwierdziła, że wysłała siedem swoich propozycji do telewizji SMRTV.

Van der Straaten & Fragile

Duet Van der Straaten & Fragile (Pascal Strehler, autor w NDR Kultur i Robert Hauspurg, prowadzący w Bremen Zwei) z Hamburga też chcą pojechać na Eurowizję w barwach San Marino. Wyróżnia ich to, że mają już przygotowaną piosenkę. Piosenka nazywa się San Mariyes – San Marino. Co ciekawe, Van der Straaten & Fragile studiowali razem muzykologię, a swój utwór opisują jako wirtuozerski pop szlagier. Oceniając kompozycję, trudno nie odnieść wrażenia, że nie została ona nagrana na poważnie.

John Riot

John Riot (Patrick Reining) brał udział w szóstym sezonie The Voice of Germany (2016). Podczas etapu przesłuchań w ciemno zaśpiewał piosenkę Wunder (pl. Cud). Jednak talent debiutanta nie przekonał zespołu trenerów w składzie: Samu Haber, Yvonne Catterfeld, Michi Beck & Smudo i Andreas Bourani. Żaden z nich nie odwrócił swojego fotela.

Tym razem ma być inaczej. John Riot marzy o Eurowizji 2020 i chce reprezentować San Marino.

Widziałem Konkurs Piosenki Eurowizji z moją babcią po raz pierwszy, gdy miałem sześć lat. Z biegiem lat moje pragnienie udziału w Eurowizji umocniło się.

Kompozytorzy Dieter i Paul Falk przygotowywali dla niego piosenkę Anymore. W wywiadzie dla TAG24 John Riot tak ją opisuje:

To klasyczna piosenka na Eurowizję. Zaczyna się powoli, by następnie podkręcić tempo i wybuchnąć.

Co sądzicie o kandydatach? Kto powinien reprezentować San Marino na Eurowizji 2020?

Źródło: Twitter, Instagram, YouTube, Eurovision.de, ESC United, Prisma.de, Göttinger Tageblatt, wiwibloggs.com, escxtra.com, Promiflash, BILD, TAG24