Senhit, reprezentantka San Marino na Eurowizji w 2011 i 2020 roku (fot. senhit.com)

Najmniejszy kraj biorący obecnie udział w Konkursie Piosenki Eurowizji odsłonił karty! Reprezentantką kraju w Rotterdamie została znana już w społeczności eurowizyjnej artystka, Senhit. Publika wybrała jej piosenkę na Eurowizję 2020.

San Marino: proces przygotowań 

Zmotywowany zeszłorocznym sukcesem Serhata kraj profesjonalnie podszedł do organizacji swojego startu w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. Sanmaryński reprezentant do Rotterdamu został wybrany wewnętrznie przez nadawcę SMRTV, a wszelkie informacje o nim utrzymywane były w ścisłym sekrecie. Ponadto, utworzone zostały profile w mediach społecznościowych, mające na celu promocję… Eurowizji 2021 w San Marino. Profesjonalna i nieco żartobliwa oprawa zapewniała zainteresowanie dążeniami Sanmaryńczyków do sukcesu w maju. Chęć i gotowość do triumfu i organizacji Eurowizji wyrazili też przypadkowi mieszkańcy tego małego kraju.

https://www.instagram.com/p/B9B8Fspi11f/

San Marino: kim jest Senhit? 

W Rotterdamie San Marino reprezentowała będzie Senhit Zadik, Włoszka erytrejskiego pochodzenia. 40-letnia artystka, pod wcześniejszym pseudonimem Senit, wystąpiła już w sanmaryńskich barwach na Eurowizji. W 2011 roku zajęła 16. miejsce w półfinale z dorobkiem 34 punktów. Wykonała tam balladę Stand by, napisaną przez Radiosę Romani, a w skład jej chórku weszła polska wokalistka Kasia Walczak. Głosowanie jury postawiło Senhit na ósmym miejscu, ale ostatnia lokata w głosowaniu telewidzów pozbawiła ją awansu.

Eurowizja 2020: piosenka San Marino wybrana

Poznaliśmy dwie propozycje dla Senhit: Freaky! i Obsessed. Konkursową piosenkę wybrali eurowizyjni fani poprzez podstronę na oficjalnej stronie artystki. Głosowanie było aktywne od soboty od godziny 9:00 do północy w niedzielę. Ostateczny wybór internautów poznaliśmy poprzez social media Senhit. W drugim półfinale Eurowizji w Rotterdamie usłyszymy Freaky! 

Senhit: kariera po Eurowizji 2011

Przegrana w konkursie nie przeszkodziła Senhit w rozwoju kariery. Choć artystce bardzo zależało na wejściu do Wielkiego Finału, optymistycznie wypowiadała się później w mediach i w kolejnych latach ciepło wspominała swój udział w Eurowizji. Dobrze życzyła też swoim następcom; w 2017 roku silnie wspierała reprezentujący San Marino duet Valentiny Monetty i Jimmiego Wilsona. Powtarzała, żeby z Eurowizji przede wszystkim czerpać radość.

Piosenki Senhit cieszą się sporym zainteresowaniem w Internecie: osiągają po kilkaset tysięcy wyświetleń, a teledysk do energicznej piosenki HEART ACHE kilka tygodni temu przekroczył ich milion. Piosenkarka jest obyta też z innymi formatami. W zeszłym roku znalazła się w jury włoskiej odsłony programu All Together Now, a także intensywnie śledziła tegoroczny festiwal w San Remo. Wokalistce nie można zatem odmówić dobrego wizerunku w mediach społecznościowych.

San Marino a Eurowizja 

San Marino należy do najmłodszych uczestników Konkursu Piosenki Eurowizji. Ten mały kraj zadebiutował w konkursie w 2008 roku i po porażce lokalnej grupy Miodio wycofał się z udziału na dwa lata. Powrócił z Senhit w 2011 roku, a przez trzy kolejne lata reprezentowała go Valentina Monetta. Z piosenką Maybe jako pierwsza wywalczyła jego awans do finału. Po kolejnych słabych wynikach drugi sukces przyniósł enklawie startujący ponownie Serhat. W Tel Awiwie z utworem Say na na na wywalczył 19. miejsce.

Źródła: smrtv.sm, senhit.com, escyounited.com, eurovision.tv, Twitter Senhit