Sanremo 2020: scena tegorocznych koncertów wraz z orkiestrą, fot. eurofestivalitalia.net

Festiwal w Sanremo zbliża się wielkimi krokami. Scena w Teatrze Artiston jest już gotowa na przyjęcie tegorocznych uczestników. Połowa z nich ma doświadczenie w poprzednich edycjach konkursu, a dwójka znaczące sukcesy na Eurowizji. Współautorem jednej z kompozycji jest sam Mahmood, który zdobył drugie miejsce w Tel Awiwie w 2019 roku. Do zwycięstwa nie są jednak typowani najbardziej doświadczeni artyści. Jak więc będzie wyglądał 70. Festiwal w Sanremo? Kto ma szansę na występ w Rotterdamie?

Sanremo 2020: powrót eurowizyjnych gwiazd  

Raphael Gualazzi, 2011

Analizując konkursową stawkę, w  tym roku możemy niewątpliwie oczekiwać powrotu doświadczonych artystów. Fani Eurowizji z pewnością mogą rozpoznać Raphaela Gualazziego. Choć nie jest typowany do zwycięstwa, to ma na swoim koncie największe dokonania spośród wszystkich kandydatów. Już raz wygrał Festiwal w San Remo w kategorii Giovani utworem Follia d’amore – Madness of love. Tym samym stał się reprezentantem swojego kraju  w 56. Konkursie Eurowizji w Düsseldorfie, zajmując drugie miejsce. Był jednocześnie pierwszym artystą reprezentującym Włochy po trzynastu latach nieobecności kraju w konkursie. Niemałym powodzeniem cieszy się również kariera Francesco Gabbaniego, piosenkarza, ale również inżyniera dźwięku i technika scenicznego. Ma on również na koncie jedno zwycięstwo w Sanremo, a sukces przyniósł mu utwór Occidentali’s Karma. W 2017 roku zdobył szóste miejsce w 62. Konkursie Eurowizji w Kijowie, choć był uważany za faworyta. Piosenka, którą zaprezentuje tym razem znajdzie się również na jego nowej płycie.

Sanremo 2020: Mahmood współautorem jednej z kompozycji

Elodie, 2017

Swoją obecność na Festiwalu w Sanremo 2020 zaznaczy również Mahmood, który otarł się o zwycięstwo Eurowizji w Tel Awiwie. Tym razem nie wystąpi jednak jako jeden z uczestników konkursu. Jest za to współautorem piosenki Andromeda, którą zaśpiewa Elodie. Czy jego zaangażowanie w utwór przyczyni się do zwycięstwa piosenkarki? Jej kariera nabrała tempa już kilka lat temu. Artystka wzięła już raz udział w festiwalu w 2017 roku z utworem Tutta colpa mia. Ma również na swoim koncie jedną platynową płytę. Współpracowała z zespołem The Kolors oraz śpiewała w duecie z dobrze znanym włoskim raperem Marracashem.

Sanremo 2020: poznaj kandydatów do zwycięstwa

Wśród kandydatów do wygranej wymieniany jest Piero Pelù, określany gigantem przez włoską prasę. Nigdy nie reprezentował Włoch na Eurowizji, ale jego twórczość w kraju zaprowadziła go na sam szczyt. Urodzony w 1962 roku Piero Pelù wydał już osiem albumów. Jest też współzałożycielem grupy Litfiba. Popularność przyniosły mu nie tylko jego dorobek artystyczny oraz miłość do muzyki, ale również zaangażowanie polityczne, które często znajduje ujście w jego działalności scenicznej. We Włoszech znany jest przede wszystkim jako artysta pop rockowy, który często budził liczne kontrowersje. Co ciekawe, w 2013 roku wziął udział w telewizyjnym show The Voice of Italy, gdzie wystąpił jako jeden z jurorów.

Sanremo 2020: wśród faworytów dwóch raperów i śpiewak operowy

Co zaskakujące, wskazywani przez bukmacherów do zwycięstwa są początkujący artyści. Jednym z liderów w klasyfikacji jest Alberto Urso. To urodzony w 1997 roku młody tenor, grający na fortepianie, saksofonie i perkusji. W San Remo zaprezentuje nowy utwór Il sole ad Est. Artysta występował w wielu konkursach pianistycznych i wokalnych, a w 2010 roku wziął udział w talent show telewizji RAI o nazwie Ti lancio una canzone. Poza tym wygrał osiemnastą edycję Amici de Maria de Filippi. W 2019 roku ukazał się pierwszy album piosenkarza Solo, który osiągnął w kraju status złotej płyty. W trójce faworytów są również, Anastasio oraz Achille Lauro, którzy, w przeciwieństwie do Urso, reprezentują świat hip-hopu.  Anastasio ma na swoim koncie wygraną w 12. edycji włoskiego X Factora. Jego singiel La Fine Del Mondo podpił listy przebojów. W San Remo zaprezentuje natomiast piosenkę o tytule Rosso di Rabbia, co oznacza czerwony ze złości. Achille Lauro wystąpił w San Remo przed rokiem, plasując się w pierwszej dziesiątce. Jego pierwszy album Achille Idol Immortale to efekt współpracy z takimi nazwiskami jak Marracash czy też Coez. W tym roku zaprezentuje utwór Me Ne Frego, który w wolnym tłumaczeniu znaczy Nie obchodzi mnie to.

Sanremo 2020: przesłuchania za zamkniętymi drzwiami

Grono akredytowanych dziennikarzy miało już okazję wysłuchać wszystkich konkursowych propozycji. Co ciekawe, wymieniany wśród faworytów Alberto Urso nie został przyjęty tak entuzjastycznie jak zakładano. Najwyższe oceny zdobyła między innymi Elodie, niewątpliwie jedna z liderek konkursu. W przeciwieństwie do przewidywań bukmacherów, dobrze wypadli także Junior Cally oraz Rancore. Oaj wykonawcy są raperami. Piosenka Juniora wzbudza jednak wiele kontrowersji ze względu na silny akcent polityczny. Natomiast utwór Rancore’a nie otrzymał żadnej negatywnej oceny. Możemy zatem założyć, ze w tym roku w Sanremo będzie królował hip-hop.

Scena Sanremo 2020 jest już gotowa

Jak co roku Festiwal odbędzie się na scenie Teatru Artiston. Scenograf, Gaetano Castelli, zauważył, że główną rolę w festiwalowej przestrzeni odgrywa światło oraz wrażenie głębi. Projekt jest z jednej strony ukłonem w stronę przeszłości i tradycji konkursu, ale jednocześnie odpowiada na potrzeby współczesnego widza oraz nowych pokoleń odbiorców. W tym roku zostanie usprawniony przekaz dla osób niesłyszących i niewidomych w postaci audiodeskrypcji na żywo, a po raz pierwszy transmisja będzie dostępna z tłumaczeniem na włoski język migowy i emitowana na kanale RaiPlay.

Festiwal w Sanremo odbędzie się w dniach 4-8 lutego. Wystąpi łącznie 24 artystów. Już niedługo dowiemy się, czy Włosi postawią na doświadczone gwiazdy czy początkujących artystów. Wszystko na to wskazuje, że w tym roku w Sanremo czeka nas wielka niespodzianka. O tym przekonamy się już za tydzień.

Źródła:  rai.it, wiwiblogs.com, youtube.com, website.albertourso.it, eurofestivalitalia.net, eurofestivalitalia.net, eurofestivalnews.com