Diodato zwyciężył w finale festiwalu Sanremo 2020 (fot. Instagram/diodatomusic)

Sanremo 2021 odbędzie się później niż zwykle. Telewizja RAI ujawniła pierwsze szczegóły widowiska oraz ogłosiła nazwiska prowadzących. Wśród gospodarzy wieczoru ponownie znajdzie się Amadeus, który poprowadził tegoroczny festiwal. Kiedy poznamy zwycięzcę? Szczegóły poniżej.

Festiwal Piosenki Włoskiej pozostaje jednym z najpopularniejszych wydarzeń muzycznych w Europie, a od kilku lat wyłaniany jest w nim reprezentant Włoch w Konkursie Piosenki Eurowizji. Nie inaczej było w tym roku, a zwycięzca Sanremo 2020 Diodato miał wystąpić z piosenką Fai rumore podczas eurowizyjnego finału organizowanego w Rotterdamie. Pandemia COVID-19 wymusiła jednak na gospodarzach anulowanie konkursu.

Redaktorzy Eurowizja.org oceniają propozycję z Włoch

Obecna sytuacja epidemiczna wywołała sporo zamieszania, zwłaszcza we Włoszech, pozostających jednym z krajów najbardziej dotkniętych koronawirusem. Przez wiele tygodni spekulowano, czy i w jaki sposób zostanie wyłoniony reprezentant kraju na Eurowizję 2021. W mediach rozważano m.in. wybór wewnętrzny wykonawcy oraz przesunięcie terminarza festiwalu na późniejsze miesiące.

Sanremo 2021 – znamy szczegóły festiwalu

Teraz wszystko jest już jasne. Podczas czwartkowej konferencji prasowej telewizji RAI ogłoszono, że Sanremo 2021 odbędzie się w tradycyjnej formie, jednak – jak wcześniej rozmyślano – nieco później niż w poprzednich latach. Przypomnijmy, że do tej pory festiwal odbywał się przeważnie na początku lutego.

Historia Włoch na Eurowizji – pasmo sukcesów, historyczne wygrane

Stefano Coletta, dyrektor telewizyjnej Jedynki, poinformował, że przyszłoroczny festiwal Sanremo zostanie rozegrany w dniach 2-6 marca 2021 roku. Tym samym nazwisko potencjalnego reprezentanta Włoch na Eurowizji poznamy w pierwszą sobotę miesiąca. Pamiętajmy, że zwycięzca musi najpierw wyrazić chęć udziału w konkursie.

Coletta powiedział na konferencji:

W przeciwieństwie do innych programów, dla festiwalu Sanremo nie ma planu B. Wydarzenie przełożyliśmy na marzec. Mamy nadzieję, że uda nam się go przygotować w tradycyjnej formie. Nie widzę innej możliwości

Podobnie jak w ubiegłym roku, kierownikiem artystycznym Sanremo będzie Amadeus, prezenter radiowy i telewizyjny, który poprowadzi też wszystkie koncerty festiwalowe. Ponownie towarzyszyć mu będzie Fiorello.

Organizatorzy nie ogłosili jeszcze, czy zwycięzca Sanremo będzie reprezentował Włochy na Eurowizji 2021. Decyzję w tym temacie poznamy zapewne w najbliższym czasie.

Eurowizja 2021 – co już wiemy?

Eurowizja 2021 odbędzie się 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Jak na razie zainteresowanie udziałem w konkursie wyrazili nadawcy publiczni z 30 krajów. W tym gronie nie ma Telewizji Polskiej, która jeszcze nie poinformowała o swych planach.