Sanremo to wydarzenie, które jest wyczekiwane przez wiele milionów ludzi. Jeden z najstarszych festiwali w Europie – odbywający się corocznie od 1951 roku. Co wiemy o przyszłorocznej edycji?
Sanremo 2025: zmiany w festiwalu
75. Festiwal Piosenki Włoskiej w Sanremo odbędzie się najpewniej w lutym – jak to bywało w ostatnich latach (poza pandemicznym rokiem 2021), zaś dyrektorem artystycznym i gospodarzem będzie Carlo Conti. Prezenter zastąpi Amadeusa. Jest to postać popularna i uznana. Conti pełnił już obie funkcje w latach 2015-2017.
Istotna zmiana to również powrót do dwóch kategorii: Nuove Proposte i Big. Oznacza to, że artyści z konkursu Sanremo Giovani będą mieli swoją osobną kategorię. Nie będzie się ich wliczać do głównego konkursu razem ze znanymi artystami, których ma być 24.
Sanremo 2025: przebieg koncertów
Carlo Conti ułożył już ogólny przebieg festiwalu. W czasie pierwszej nocy wszyscy artyści wykonają premierowo swoje piosenki, zaś podczas drugiej i trzeciej wystąpią ponownie, po połowie. Po każdym z trzech koncertów ujawnione będzie TOP 5, lecz w losowej kolejności. Czwarty wieczór nie zmieni swojej funkcji i uczestnicy zaśpiewają znane piosenki wedle własnego uznania. Co ciekawe, wyniki tej seraty nie będą doliczane do ogólnej klasyfikacji, lecz przyzna się osobną nagrodę.
Piąty dzień i zarazem finał będzie wszystko wieńczył. W nim swój występ da każdy uczestnik z sekcji Big, a na bazie wszystkich ocenianych prezentacji wyłoniona zostanie najlepsza piątka. Ponownie wystąpi ona na żywo i na podstawie kolejnych głosowań (nie wiemy dokładnie, kto i w jakiej proporcji będzie miał prawo głosu) poznamy laureata 75. edycji Sanremo.
Włochy na Eurowizji
Włochy to jedno z państw założycielskich Konkursu Piosenki Eurowizji. Kraj zadebiutował w 1956 roku, wysyłając Francę Ramondi oraz Toninę Torrielli, lecz nie wiadomo, jaki wynik zdobyły. W 1958 na scenie zaprezentował się Domenico Modugno, śpiewając Nel blu dipinto di blu, które stało się przebojem na całym świecie. Państwo triumfowało trzykrotnie. W 1964 zwyciężyła Gigliola Cinquetti z kompozycją Non Ho L’Età, w 1990 – Toto Cutugno z utworem Insieme: 1992, a w 2021 – formacja Måneskin z hitem Zitti E Buoni. Ostatni udział w 2024 roku zakończył się na siódmym miejscu dzięki Angelinie Mango i jej piosence La Noia.
Eurowizja 2025 – co wiemy?
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Szwajcarii po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Miasto-gospodarza Eurowizji 2025 poznamy najpóźniej we wrześniu. Wśród kandydatur wymienia się Bazyleę, Berno, Genewę, Sankt Gallen i Zurych. Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Prawdopodobnie z udziału w przyszłym roku zrezygnują Czechy.
Źródła: RAI, Wikipedia, Eurovoix, YouTube / fot. RAI