Sanremo 2025: dziś początek włoskiego maratonu

Sanremo, Amadeus, Mahmood i Blanco

Amadeus w czasie Sanremo 2022 z zwycięzcami - Mahmoodem oraz BLANCO / fot. RAI

Przed nami jubileuszowa edycja festiwalu włoskiej muzyki, który z zapartym tchem nie śledzą tylko Włosi, ale również fani Eurowizji. Bowiem, to zwycięzca tego formatu zazwyczaj zostaje reprezentantem Włoch w konkursie Eurowizji. Dziś pierwsza odsłona Sanremo. Co wiemy?

Eurowizja 2024, Sanremo 2024, Angelina Mango
Eurowizja 2024: Angelina Mango wygrała Sanremo i została reprezentantką Włoch. (fot. RAI)

Wartość piosenek ponad popularność?

Świeżo po zakończeniu Eurowizji 2024 włoskie stowarzyszenie konsumentów Codacons wezwało nowego dyrektora artystycznego, Carlo Conti, aby zerwał z przeszłością i oddalił się od ścieżki wytyczonej przez Amadeusa (dyrektora Sanremo w latach 2020–2024). Stowarzyszenie zarzuciło poprzedniemu dyrektorowi kierowanie się głównie przesłankami komercyjnymi w procesie selekcji uczestników show. Ponadto wezwali do przywrócenia muzyki do centrum wydarzeń. Zaproponowali również, aby Conti zaprosił przedstawiciela Codacons do udziału we wszystkich etapach Sanremo w celu zapewnienia przejrzystości widowiska wobec społeczeństwa. Stowarzyszenie wskazało przy tym na rzekome problemy przy głosowaniu, a także ukrytą reklamę, jaka miała mieć miejsce podczas poprzednich edycji.

Wszystko wskazuje na to, iż apel został zignorowany, gdyż pół roku później Codacons wysłało skargę do RAI w związku ze spekulacjami dotyczącymi listy uczestników. Stowarzyszenie zwróciło się z apelem o usunięcie raperów oraz traperów, których teksty miały mieć wydźwięk seksistowski i nakłaniający młodych ludzi do przemocy. Dodatkowo, zapowiedziano, że jeśli piosenki z deprawującymi tekstami pojawią się w stawce, wówczas organizacja jest gotowa złożyć zawiadomienie do prokuratury. W piśmie pojawiło się bezpośrednie nawiązanie do twórczości Tony’ego Effe, który znalazł się na liście finalistów.

Sanremo 2025: Dziś poznamy wszystkie utwory. Gdzie oglądać?

Pomimo początkowych zapowiedzi o uszczupleniu stawki, ostatecznie na liście uczestników znalazło się dwadzieścia dziewięć kompozycji. Pierwotnie do Sanremo zakwalifikował się również Emis Killa, jednak z powodów prawnych musiał zrezygnować. Włoski nadawca RAI nie zdecydował się jednak na zastąpienie Killa. Pierwszego wieczoru uczestników oceni jury składające się z dziennikarzy prasowych, telewizyjnych oraz internetowych.

  1. Gaia – Chiamo io chiami tu
  2. Francesco Gabbani – Viva la vita
  3. Rkomi – Il ritmo delle cose
  4. Noemi – Se t’innamori muori
  5. Irama – Lentamente
  6. Coma_Cose – Cuoricini
  7. Simone Cristicchi – Quando sarai piccola
  8. Marcella Bella – Pelle diamante
  9. Achille Lauro – Incoscienti giovani
  10. Giorgia – La cura per me
  11. Willie Peyote – Grazie ma no grazie
  12. Rose Villain – Fuorilegge
  13. Shablo feat. Guè, Joshua and Tormento – La mia parola
  14. Olly – Balorda nostalgia
  15. Elodie – Dimenticarsi alle 7
  16. Massimo Ranieri – Tra le mani un cuore
  17. Tony Effe – Damme 'na mano
  18. Serena Brancale – Anema e core
  19. Brunori Sas – L’albero delle noci
  20. Modà – Non ti dimentico
  21. Clara – Febbre
  22. Fedez – Battito
  23. Lucio Corsi – Volevo essere un duro
  24. Bresh – La tana del granchio
  25. Sarah Toscano – Amarcord
  26. Joan Thiele – Eco
  27. Rocco Hunt – Mille vote ancora
  28. Francesca Michielin – Fango in paradiso
  29. The Kolors – Tu con chi fai l’amore

Na koniec koncertu w kolejności losowej zostanie podana najlepsza piątka. Pierwszą odsłonę Sanremo 2025 poprowadzą Carlo Conti, Antonella Clerici oraz Gerry Scotti. Show rozpocznie się o godzinie 20:35 czasu środkowoeuropejskiego. Transmisja będzie dostępna na kanale RAI 1 oraz w internecie poprzez Raiplay.it (TUTAJ). Niemniej, wielu operatorów telewizji satelitarnej w Polsce ma w swojej ofercie kanały włoskiego nadawcy. W tym dwóch największych dostawców tj. Canal+ (RAI 1 znajduje się pod numerem 284) oraz Cyfrowy Polsat (kanał nr 960).

Kolejne dni włoskiego festiwalu

W kolejnych dniach uczestnicy konkursu głównego zostaną podzieleni na dwie grupy. Około połowa z nich wystąpi drugiego dnia, kiedy to zostaną ocenieni przez widzów oraz jury radiowe w stosunku 50:50. Trzeciego dnia, analogicznie druga połowa stawki zostanie oceniona w ten sam sposób. W obydwu przypadkach, tak jak pierwszego dnia, prowadzący ogłoszą najlepszą piątkę wieczoru w kolejności losowej.

Eurowizja 2023: Marco Mengoni wygrał Sanremo i reprezentował Włochy w Liverpoolu. (fot. RAI)

Z kolei czwartego dnia zmagań artyści wykonają covery, zarówno włoskich, jak i zagranicznych hitów. Zwycięzcę wskażą widzowie (34% wyniku), jury dziennikarzy prasowych, telewizyjnych i internetowych (33%) oraz jury radiowe (33%). Jednakże, w przeciwieństwie do lat poprzednich, wyniki z czwartego koncertu nie będą uwzględnione w klasyfikacji generalnej i zwycięzca zostanie ogłoszony pod koniec show. W tym samym systemie uczestnicy zostaną ocenieni w dzień piątego, finałowego koncertu. Wówczas najlepsza piątka awansuje do tzw. Superfinału. Głosowanie rozpocznie się od nowa, jednak wyniki z poprzednich etapów nie ulegną wyzerowaniu, tak jak miało to miejsce w przeszłości.

Sanremo: Debiutanci poza konkursem głównym

Kolejną z szeregu zmian w show jest fakt, iż debiutanci nie wystąpią w konkursie głównym. W połowie grudnia poprzez format Sanremo Giovani wyłoniono czwórkę uczestników, którzy wystąpią w Teatrze Ariston w sekcji debiutantów. Dotychczas finaliści programu otrzymywali miejsce w głównej stawce. W taki sposób do Sanremo trafił m.in. Mahmood, który najpierw wygrał Sanremo Giovanni, następnie główny festiwal, aby na końcu wystąpić na Eurowizji 2019, gdzie artysta zajął drugie miejsce.

https://www.youtube.com/watch?v=M-aoyPa41Ic

Tym razem laureaci programu wystąpią w dwóch duetach podczas drugiego koncertu. Z każdego duetu jeden debiutant awansuje do finału, który odbędzie się przy okazji wieczorów coverów (dzień czwarty). O wynikach w tej sekcji zadecydują widzowie (34% wyniku), jury dziennikarzy prasowych, telewizyjnych i internetowych (33%) oraz jury radiowe (33%). W rywalizacji wezmą udział:

Historia Włoch na Eurowizji

Włosi są jednymi z założycieli konkursu, a także znajdują się w gronie tzw. państw Wielkiej Piątki, czyli tych, które płacą najwyższe składki do Europejskiej Unii Nadawców (EBU) i mają tym samym zapewnione miejsce w wielkim finale widowiska. Włoski nadawca RAI wziął udział w Eurowizji czterdzieści dziewięć razy. W latach 1994–1996 oraz 1997–2010 wycofał się z konkursu ze względu na małe zainteresowanie widowiskiem. Powrócił do rywalizacji w wielkim stylu w 2011, zajmując drugie miejsce. Jak do tej pory Włochy zwyciężyły konkurs trzykrotnie: w 1964, 1990 oraz 2021.

Turkusowy dywan podczas Eurowizji 2022 w Turynie (fot. Andrees Putting/eurovision.tv)

Źródła: eurovisionworld.com; eurovoix.com; ilfattoquotidiano.it; RAI

Exit mobile version