Sanremo 2025: dziś początek włoskiego maratonu

Sanremo, Amadeus, Mahmood i Blanco

Amadeus w czasie Sanremo 2022 z zwycięzcami - Mahmoodem oraz BLANCO / fot. RAI

Przed nami jubileuszowa edycja festiwalu włoskiej muzyki, który z zapartym tchem nie śledzą tylko Włosi, ale również fani Eurowizji. Bowiem, to zwycięzca tego formatu zazwyczaj zostaje reprezentantem Włoch w konkursie Eurowizji. Dziś pierwsza odsłona Sanremo. Co wiemy?

Eurowizja 2024: Angelina Mango wygrała Sanremo i została reprezentantką Włoch. (fot. RAI)

Wartość piosenek ponad popularność?

Świeżo po zakończeniu Eurowizji 2024 włoskie stowarzyszenie konsumentów Codacons wezwało nowego dyrektora artystycznego, Carlo Conti, aby zerwał z przeszłością i oddalił się od ścieżki wytyczonej przez Amadeusa (dyrektora Sanremo w latach 2020–2024). Stowarzyszenie zarzuciło poprzedniemu dyrektorowi kierowanie się głównie przesłankami komercyjnymi w procesie selekcji uczestników show. Ponadto wezwali do przywrócenia muzyki do centrum wydarzeń. Zaproponowali również, aby Conti zaprosił przedstawiciela Codacons do udziału we wszystkich etapach Sanremo w celu zapewnienia przejrzystości widowiska wobec społeczeństwa. Stowarzyszenie wskazało przy tym na rzekome problemy przy głosowaniu, a także ukrytą reklamę, jaka miała mieć miejsce podczas poprzednich edycji.

Wszystko wskazuje na to, iż apel został zignorowany, gdyż pół roku później Codacons wysłało skargę do RAI w związku ze spekulacjami dotyczącymi listy uczestników. Stowarzyszenie zwróciło się z apelem o usunięcie raperów oraz traperów, których teksty miały mieć wydźwięk seksistowski i nakłaniający młodych ludzi do przemocy. Dodatkowo, zapowiedziano, że jeśli piosenki z deprawującymi tekstami pojawią się w stawce, wówczas organizacja jest gotowa złożyć zawiadomienie do prokuratury. W piśmie pojawiło się bezpośrednie nawiązanie do twórczości Tony’ego Effe, który znalazł się na liście finalistów.

Sanremo 2025: Dziś poznamy wszystkie utwory. Gdzie oglądać?

Pomimo początkowych zapowiedzi o uszczupleniu stawki, ostatecznie na liście uczestników znalazło się dwadzieścia dziewięć kompozycji. Pierwotnie do Sanremo zakwalifikował się również Emis Killa, jednak z powodów prawnych musiał zrezygnować. Włoski nadawca RAI nie zdecydował się jednak na zastąpienie Killa. Pierwszego wieczoru uczestników oceni jury składające się z dziennikarzy prasowych, telewizyjnych oraz internetowych.

  1. Gaia – Chiamo io chiami tu
  2. Francesco Gabbani – Viva la vita
  3. Rkomi – Il ritmo delle cose
  4. Noemi – Se t’innamori muori
  5. Irama – Lentamente
  6. Coma_Cose – Cuoricini
  7. Simone Cristicchi – Quando sarai piccola
  8. Marcella Bella – Pelle diamante
  9. Achille Lauro – Incoscienti giovani
  10. Giorgia – La cura per me
  11. Willie Peyote – Grazie ma no grazie
  12. Rose Villain – Fuorilegge
  13. Shablo feat. Guè, Joshua and Tormento – La mia parola
  14. Olly – Balorda nostalgia
  15. Elodie – Dimenticarsi alle 7
  16. Massimo Ranieri – Tra le mani un cuore
  17. Tony Effe – Damme 'na mano
  18. Serena Brancale – Anema e core
  19. Brunori Sas – L’albero delle noci
  20. Modà – Non ti dimentico
  21. Clara – Febbre
  22. Fedez – Battito
  23. Lucio Corsi – Volevo essere un duro
  24. Bresh – La tana del granchio
  25. Sarah Toscano – Amarcord
  26. Joan Thiele – Eco
  27. Rocco Hunt – Mille vote ancora
  28. Francesca Michielin – Fango in paradiso
  29. The Kolors – Tu con chi fai l’amore

Na koniec koncertu w kolejności losowej zostanie podana najlepsza piątka. Pierwszą odsłonę Sanremo 2025 poprowadzą Carlo Conti, Antonella Clerici oraz Gerry Scotti. Show rozpocznie się o godzinie 20:35 czasu środkowoeuropejskiego. Transmisja będzie dostępna na kanale RAI 1 oraz w internecie poprzez Raiplay.it (TUTAJ). Niemniej, wielu operatorów telewizji satelitarnej w Polsce ma w swojej ofercie kanały włoskiego nadawcy. W tym dwóch największych dostawców tj. Canal+ (RAI 1 znajduje się pod numerem 284) oraz Cyfrowy Polsat (kanał nr 960).

Kolejne dni włoskiego festiwalu

W kolejnych dniach uczestnicy konkursu głównego zostaną podzieleni na dwie grupy. Około połowa z nich wystąpi drugiego dnia, kiedy to zostaną ocenieni przez widzów oraz jury radiowe w stosunku 50:50. Trzeciego dnia, analogicznie druga połowa stawki zostanie oceniona w ten sam sposób. W obydwu przypadkach, tak jak pierwszego dnia, prowadzący ogłoszą najlepszą piątkę wieczoru w kolejności losowej.

Eurowizja 2023: Marco Mengoni wygrał Sanremo i reprezentował Włochy w Liverpoolu. (fot. RAI)

Z kolei czwartego dnia zmagań artyści wykonają covery, zarówno włoskich, jak i zagranicznych hitów. Zwycięzcę wskażą widzowie (34% wyniku), jury dziennikarzy prasowych, telewizyjnych i internetowych (33%) oraz jury radiowe (33%). Jednakże, w przeciwieństwie do lat poprzednich, wyniki z czwartego koncertu nie będą uwzględnione w klasyfikacji generalnej i zwycięzca zostanie ogłoszony pod koniec show. W tym samym systemie uczestnicy zostaną ocenieni w dzień piątego, finałowego koncertu. Wówczas najlepsza piątka awansuje do tzw. Superfinału. Głosowanie rozpocznie się od nowa, jednak wyniki z poprzednich etapów nie ulegną wyzerowaniu, tak jak miało to miejsce w przeszłości.

Sanremo: Debiutanci poza konkursem głównym

Kolejną z szeregu zmian w show jest fakt, iż debiutanci nie wystąpią w konkursie głównym. W połowie grudnia poprzez format Sanremo Giovani wyłoniono czwórkę uczestników, którzy wystąpią w Teatrze Ariston w sekcji debiutantów. Dotychczas finaliści programu otrzymywali miejsce w głównej stawce. W taki sposób do Sanremo trafił m.in. Mahmood, który najpierw wygrał Sanremo Giovanni, następnie główny festiwal, aby na końcu wystąpić na Eurowizji 2019, gdzie artysta zajął drugie miejsce.

Tym razem dwóch laureatów programu wystąpi podczas drugiego koncertu i kolejnych dwóch podczas trzeciej odsłony. Z każdego duetu jeden debiutant awansuje do finału, który odbędzie się przy okazji wieczorów coverów (dzień czwarty). O wynikach w tej sekcji zadecydują widzowie (34% wyniku), jury dziennikarzy prasowych, telewizyjnych i internetowych (33%) oraz jury radiowe (33%). W rywalizacji wezmą udział:

Historia Włoch na Eurowizji

Włosi są jednymi z założycieli konkursu, a także znajdują się w gronie tzw. państw Wielkiej Piątki, czyli tych, które płacą najwyższe składki do Europejskiej Unii Nadawców (EBU) i mają tym samym zapewnione miejsce w wielkim finale widowiska. Włoski nadawca RAI wziął udział w Eurowizji czterdzieści dziewięć razy. W latach 1994–1996 oraz 1997–2010 wycofał się z konkursu ze względu na małe zainteresowanie widowiskiem. Powrócił do rywalizacji w wielkim stylu w 2011, zajmując drugie miejsce. Jak do tej pory Włochy zwyciężyły konkurs trzykrotnie: w 1964, 1990 oraz 2021.

Turkusowy dywan podczas Eurowizji 2022 w Turynie (fot. Andrees Putting/eurovision.tv)

Źródła: eurovisionworld.com; eurovoix.com; ilfattoquotidiano.it; RAI

Exit mobile version