Zobacz jak spisała się pierwsza połowa artystów oraz kto awansował do półfinału, a kto musi wziąć udział w rundzie dogrywkowej. 

To było udane rozpoczęcie maratonu z Sanremo! Wieczór zdecydowanie skradł Ricky Martin, który wystąpił jako gość specjalny i swoim tanecznym recitalem sprawił, że publiczność Teatru Ariston dosłownie szalała.

Nie zawiedli również artyści biorący udział w konkursie. Pierwsza jedenastka zaprezentowanych utworów w większości spełniła oczekiwania i poza nielicznymi wyjątkami prezentuje dobry poziom. Żałować można jedynie, co podkreślają także włoscy krytycy, że nie ma w tym roku żadnej perełki, która wyróżniałaby się na tle innych utworów. W końcowej fazie poskutkuje to zapewne tym, że bardziej liczyć się będzie dotychczasowy dorobek artysty oraz umiejętności interpretacyjne utworu niż sama piosenka. Zauważyć to zresztą można już teraz po pierwszych komentarzach i sondażach. Fiorella deklasuje rywali, a jej wygrana brana jest niemal za pewnik, chociaż podkreśla się przeciętność i sztampowość samego utworu. Obecnie Fiorella prowadzi w sondażach (leggo.it – Fiorella 29,7%, Fabrizio Moro -9,7%, Ermal Meta -8,8%), a także u bukmacherów (Fiorella – 1,9/1, Sergio Silvestre – 4/1, Elodie – 6/1).

Bardzo dobre opinie zebrali także po wczorajszym wieczorze Ermal Meta i Fabrizio Moro. Pierwszy wymieniany jest nawet w gronie potencjalnych czarnych koni tej edycji festiwalu. Zdaniem krytyków zawiodła natomiast Giusy Ferreri, której wokal pozostawiał wiele do życzenia. Przełożyło się to zresztą na wyniki zeszłorocznego wieczora. Zagraniczny fani zdają się jednak nie podzielać tej opinii i chętnie widzieliby ją na Eurowizji w Kijowie.

Kto odpadł? Wyeliminowana została Giusy Ferreri, Ron oraz raper Clementino. Wszyscy mają jednak jeszcze szansę wziąć udział w dalszych zmaganiach, a nawet w finale. W czwartek odbędzie się rudna dogrywkowa, z której czterech uczestinków przejdzie do piątkowego półfinału.

Sukces wczorajszej odsłony Sanremo potwierdzają także dane oglądalności. Festiwal śledziło 11,3 miliona widzów przy udziałach w rynku przekraczających 50%. Żaden inny europejski narodowy festiwal muzyczny nie może pochwalić się taką widownią.

Co czeka nas dziś? Dalsza część zmagań konkursowych. Wieczór rozpocznie czwórka debiutantów, po czym na scenie zobaczymy kolejną jedenastkę artystów głównego konkursu, w następującej kolejności:

 1. Bianca Atzei – Ora esisti solo tu
 2. Marco Masini – Spostato di un secondo
 3. Nesli e Alice Paba – Do retta a te
 4. Sergio Sylvestre – Con te
 5. Gigi d’Alessio – La prima stella
 6. Michele Bravi – Il diario degli errori
 7. Paola Turci – Fatti bella per te
 8. Francesco Gabbani – Occidentali’s Karma
 9. Michele Zarrillo – Mani nelle mani
 10. Chiara – Nessun posto è casa mia
 11. Raige e Giulia Luzi – Togliamoci la voglia

Oprócz tego wystąpi również wielu znakomitych gości, m.in. Robbie Williams, Georgia czy LP. Zapraszamy do śledzenia festiwalu razem z nami! Transmisja od 20:30 na kanale Rai1 oraz RaiHD za pośrednictwem satelity oraz platform cyfrowych. Na czas festiwalu odblokowana zostaje również transmisja za pośrednictwem portalu rai.tv.

Oto niektóre z wczorajszych piosenek konkursowych: