Scena w Tel Awiwie – wszystko co aktualnie wiemy!

W grudniu oficjalny portal Eurowizji opublikował wygląd sceny w Tel Awiwie. Z każdym tygodniem od ujawnienia projektu dowiadujemy się coraz więcej jakie ciekawe rozwiązania zastosują organizatorzy podczas 64. Konkursu Piosenki Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Jakie możliwości ma ta scena?

LED’y wracają! Gwiazda – Logo a scena


Jak już wszyscy wiemy i widzimy też na obrazku poniżej (fot. 1), ekrany LED wrócą po rocznej przerwie i nie będzie ich mało! Główny ekran na scenie będzie mieć powierzchnię 450 metrów kwadratowych, ekrany boczne 432 metry kwadratowe, a podłoga będzie zajmować 100 metrów kwadratowych, co w sumie daje ponad 1000 metrów kwadratowych. W styczniu ujawnione zostało logo tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie, i chyba nikogo nie zaskoczyło, że są to trzy trójkąty, które przypominają gwiazdę.  Jaki ma to związek ze sceną? Sama scena ma symbolizować właśnie Gwiazdę Dawida, a w ten sposób nawiązać do kultury żydowskiej.

Dodatkowo, KAN (nadawca Izraela) udostępnił dokument, w którym zapisane są informacje na temat jaki sprzęt, oraz w jakiej liczbie zostanie użyty podczas show (TUTAJ). Z powyższego pliku można dowiedzieć się na przykład, że podłoga obu hal zostanie pokryta czarną (zmywalną) farbą, a wszystkie urządzenia powinny być koloru czarnego (m.in. platformy na kamery, osłona ekranów LED). Łączna ilość urządzeń świetlnych to 2726 (dla porównania w Lizbonie było to nieznacznie mniej – 2632). Lizbona różniła się tym, że za „żebrami” znajdowała się instalacja z ponad 300 paneli które imitowały ekran LED, a w Tel Awiwie mamy ekran LED i więcej oświetlenia. Różnica może wynikać z faktu, iż Green Room będzie znajdować się w osobnej hali.

Fot. 1 – Grafika sceny (Fot. Florian Wieder, KAN)

300 trójkątów ?!


Zupełną nowością związaną z technologiami oświetlania na Eurowizji będą ruchome, i jak wierzyć grafice (fot.2 & fot.3), podświetlane  trójkąty, które mają być też od siebie niezależne, co niesie ze sobą szereg kreatywnych możliwości w układaniu ich sekwencji. Firma która wykona trójkąty to ROE. Każdy z tych elementów będzie miał wielkość 250x250x250cm! A ma być ich aż 300, co po przeliczeniu daje aż 900 metrów kwadratowych. Te liczby robią wrażenie! To w jaki sposób instalacja ma się poruszać nie jest jeszcze dokładnie znane.

Fot. 2 – Ruchome trójkąty (Fot. Florian Wieder. KAN)
Fot. 3 – Ruchome trójkąty (Fot. Florian Wieder. KAN)

Wieder zdradza – projektant z izraelskimi korzeniami

W wywiadzie dla izraelskiej stacji Channel 12 (Keshet), projektant tegorocznej sceny – Florian Wieder (fot. 4) opowiadał jak dużą uwagę poświęca Izraelowi i jego kulturze, a zwłaszcza to, że jest z nią spokrewniony, i ile dla niego znaczy. Jak sam mówi ceremonia otwarcia finału będzie czymś

„CZEGO NIGDY WCZEŚNIEJ NIE BYŁO W HISTORII KONKURSU”

Podczas wywiadu Wieder zagwarantował, że to będzie oszałamiające oraz niezapomniane widowisko.

„Cała inspiracja pochodzi od Gwiazdy Dawida, lecz to tylko kształt. SAM SYMBOL pochodzi od 12 plemion”.

Florian odwołuje się do 12 synów patriarchy Jakuba, którzy według judaizmu są twórcami Zjednoczonego Królestwa Izraela.

Fot. 4 – Florian Wieder (Fot. Florian Wieder)

Green room jak w Malmö. Hala obok. Ile miejsc?


Ostatnim razem kiedy green room był w innym miejscu, Eurowizja gościła w Malmö. W tym roku ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w arenie głównej strefa, w której będą przebywać artyści podczas transmisji została przeniesiona do pobliskiej hali (fot. 5). Ku zadowoleniu fanów, również w tym obiekcie będzie można śledzić show oraz kibicować swoim faworytom, ponieważ i tam znajdą się miejsca siedzące, a będzie ich aż 3000! W green roomie znajdą się:

Fot. 5 – Kompleks EXPO Tel-Awiw (Fot. fairs.co.is)

Scena może się „otwierać”

Z poniższej grafiki (fot.6) można wywnioskować, że  elementy które są (chyba) główną częścią całej sceny są zautomatyzowane dzięki czemu mogą stworzyć wrażenie otwartej sceny co dodaje jej wielkości. Na tej samej fotografii widoczne są reflektory za ekranami LED, które są odwrócone, co ukazuje dodatkowe oświetlenie za nimi.

Fot. 6 – Ruchome elementy sceny (Fot. Florian Wieder. KAN)

Dane techniczne – Co? Gdzie? ile!?


Z dokumentu do którego link zamieszczony jest w pierwszym akapicie mamy wyszczególnione również takie pozycje jak:

Catwalki

z grafik można wywnioskować, że będą zakrzywione pod kątem 90 stopni

** Najdłuższy catwalk miał 80 metrów (Lizbona)

Pirotechnika

Co Waszym zdaniem może wyróżnić scenę w Tel Awiwie na tle innych? Podzielcie się swoją opinią na naszej grupie Warsaw Calling.

źródła: eurovision.tv/ wiwibloggs.com
zdjęcia: Florian Wieder/ fairs.co.il

Exit mobile version