15 grudnia minął termin nadsyłania zgłoszeń do krajowych eliminacji w Rumunii. W dniu dzisiejszym ruszyła machina wyboru stawki selekcyjnej. Do 20 grudnia specjalnie powołana komisja z nadesłanych zgłoszeń wytypuje 60 utworów, które zakwalifikują się do półfinałów narodowego konkursu.

Już 22 grudnia poznamy szczęśliwców walczących o wyjazd do Lizbony w barwach Rumunii. Wcześniej jednak wszystkie nadesłane propozycje zostaną zaprezentowane w gmachu stacji TVR, a oceniać je będzie jury oraz publiczność znajdująca się w studio. Na oficjalnym profilu preselekcji, na Facebooku poinformowano, iż stacja TVR do rozdania ma 50. wejściówek na przesłuchania stawki konkursowej. Etap wyboru półfinalistów nie będzie transmitowany na żywo. Ostateczna stawka konkursowa podana do wiadomości zostanie za niespełna 4 dni. Po raz pierwszy w historii konkurs Selecţiei Naţionale Eurovision România składać się będzie z pięciu półfinałów zaplanowanych na styczeń oraz luty. Wielki finał zaplanowany jest na niedzielę – 25 lutego 2018. Każdy z koncertów odbędzie się w sześciu różnych miastach Rumunii.

Ciekawostką jest, iż ponownie próby swoich sił w Selecţiei Naţionale postanowił Mihai Trăistariu – siedmiokrotny już uczestnik rumuńskich eliminacji, reprezentant kraju w 51. Konkursie Eurowizji w Atenach, który z utworem Tornerò uplasował się na 4 pozycji w finale. Mihai Traistariu – znany obecnie jako MIHAI – o chęci reprezentowania kraju poinformował swoich fanów na facebooku. Z wielkim podekscytowaniem, rumuńska ikona muzyki napisała: Drodzy przyjaciele, to moja piosenka na Eurowizję 2018. Naprawdę wierzę w to, że się mi uda! Życzcie mi powodzenia!

Heaven jest jedną z ballad o mocy utworu Mama z repertuaru Mihaia, jednak wzbogaconą o nowoczesne dźwięki. Niektórzy fani porównują ją do utworu Kristiana Kostova Beautiful Mess, ze względu na połączenie nowoczesnej elektroniki z emocjonalnym tekstem.

Heaven skomponowane zostało przez zespół doświadczonych twórców piosenek eurowizyjnych. Północnoirlandzkiego autora tekstów – Michaela Jamesa Downa i brytyjskiego autora tekstów – Williama Taylora, którzy regularnie wnoszą swój wkład w krajowe finały preselekcyjne w krajach Europy. Do tworzenia utworu Mihaia przyczynił się również również szwedzki kompozytor Jonas Gladnikoff, który stworzył utwory eurowizyjne reprezentantów Irlandii w latach 2009 – Et Cetera, 2010 – It’s For You i 2014 – Heartbeat. Spośród jego wkładu w krajowe eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji, najbardziej znany jest z współtworzenia piosenki Someday, która w wykonaniu islandzkiej gwiazdy Hery Björk zajęła drugie miejsce w duńskim finale Dansk Melodi Grand Prix 2009. Utwór stał się wielkim hitem muzycznym i wygrał konkurs OGAE Second Chance 2009.

W zeszłym roku, MIHAI z wykonaniem I won’t Surrender otarł się o zwycięstwo Selecţiei Naţionale zajmując ostatecznie 2. miejsce. Czy w tym roku zostanie dopuszczony do półfinałowej stawki? Jest to niemalże pewne, gdyż współtworzy on dziedzictwo rumuńskich narodowych preselekcji. Niemniej jednak, by ponownie reprezentować swój kraj na deskach sceny eurowizyjnej, wcześniej walczyć będzie musiał o zwycięstwo z innymi muzykami. Czeka nas oficjalne ogłoszenie przez nadawcę TVR liczby uczestników narodowych preselekcji a ich nazwiska poznamy 22 grudnia.

źródło: eurovision.tvr.ro, wiwibloggs.com
zdjęcie: eurovision.tv