Już dziś poznamy finalistów rumuńskiego Selecția Națională România 2016. 6 marca rumuńska publiczność zdecyduje, kto reprezentować będzie ich kraj w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie.

Już dziś, podczas odbywającego się w Baia Mare półfinału będziemy świadkami zmagań 12 utworów o awans do wielkiego finału rumuńskich preselekcji. Do wielkiego finału trafi 6 z 12 zaprezentowanych na żywo utworów. Miejsce w niedzielnych zmaganiach o występ na scenie eurowizyjnej zagwarantowane będzie mieć czterech finalistów wytypowanych przez jury oraz dwóch finalistów wybranych dzięki głosom telewidzów.

Telewidzowie będą mogli oddać swój głos na jedną lub więcej piosenek lecz przyjmowanie więcej niż jednego głosu na tego samego artystę nie będzie możliwe – tak zadecydował rumuński nadawca publiczny, Televiziunea Română (TVR). Linie telefoniczne zostaną otwarte po zaprezentowaniu wszystkich piosenek. Swój głos oddać będzie można poprzez wysłanie wiadomości SMS lub dzwoniąc pod specjalny numer telefonu. Początek głosowania rozpocznie się około godziny 22:30 a zakończy 20 minut później. Transmisja na żywo rozpocznie się o godzinie 19:30 na kanałach telewizyjnych TVR 1, TVR HD, TVR International oraz na stronie internetowej eurovision.tvr.ro/2016

Od dwóch dni na scenie Wielozadaniowej Hali „Lascăr Pană” w Baia Mare trwają próby związane z weekendowym przedsięwzięciem. Wokaliści dopracowują każdy szczegół swego występu, moderatorzy dopracowują pracę świateł oraz kamer. Stacja TVR zapowiada show na miarę preselekcji państw europy jak Dania czy Norwegia.

„Na scenie w Baia Mare czeka nas nowoczesny i dynamiczny pokaz. Grafika ukazana będzie na ekranach umieszczonych na scenie oraz wśród widowni. Tworzona przez specjalistów z wielu produkcji muzycznych, które brały udział w licznych międzynarodowych festiwalach” zdradził reżyser pokazu – Dan Manoliu.

„Ponad 200 świateł LED, ponad 100 jednostek konwencjonalnych światła i ponad 150 metrów kwadratowych ekranów wideo” dodał Sergiu Ardelean – reżyser obrazu selekcji krajowych.

„Oni wszyscy młodzi, entuzjastycznie nastawieni i pełni pozytywnej energii. Wszystko przygotowują starannie i z powagą. TVR i partnerzy stacji z Baia Mare dołożą wszelkich starań, aby stworzyć doskonałe show podczas piątkowego i niedzielnego wieczoru. Trzymajmy kciuki”  powiedziała Juliana Marciuc – szefowa rumuńskiej delegacji i producent krajowych eliminacji.

UPDATE: W zakończonych przed chwilą półfinale Selecția Națională România poznaliśmy szóstkę finalistów, którzy w niedzielę, 6 marca powalczą o wyjazd do Sztokholmu. Oto występy szczęśliwców:

Wybrani przez jury:

Dream Walkers – Let it Shire

M I H A I – Paradisio

Florena – Behind the Shadows

Ovidiu Anton – Moment of Silence

Wybrani przez telewidzów:

Doru Todoruţ feat. Irina Baianţ – The Voice

Vanotek feat. The Code & Georgian – I’m Coming Home

Niżej przedstawiamy listę 12 piosenek wytypowanych przez specjalną komisję do wzięcia udziału w półfinale

Selecţiei Naţională Eurovision România 2016.

Vanotek feat. The Code & Georgian – I’m Coming Home

Doru Todoruţ feat. Irina Baianţ – The Voice

Andra Olteanu – Nai Nai

Dream Walkers – Let it Shine

Irina Popa – Letting Go

Jukebox – Come on Everybody

Mihai Băjinaru – Never too Late

M I H A I – Paradisio

Florena – Behind the Shadows

Gaşca de acasă – Tu eşti Povestea  (rezygnacja Hayley Evetts – Brand New Da)

Ovidiu Anton – Moment of Silence

Xandra – Superhuman 

 

Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10, 12 i 14 maja Sztokholmie, w Szwecji. Udział w konkursie wezmą 43 kraje – trzy więcej niż w roku ubiegłym. Rumunia o finał walczyć będzie podczas drugiego półfinału konkursu, 12 maja wraz z Albanią, Bułgarią, Danią, Gruzją, Słowenią, Norwegią, Ukrainą, Belgią, Łotwą, Białorusią, Irlandią, Szwajcarią, Macedonią, Australią, Litwą, Izraelem, Serbią i Polską.

źródła: eurovision.tvr.ro, fot.: eurovision.tvr.ro

1 KOMENTARZ

  1. Moim zdaniem najlepszy jest utwór „The Voice”. „I`m coming home” też może być. Pozostałe przesłuchałam i w ogóle nie pamiętam, o czym były. Preselekcje rumuńskie zawsze wypadały dość interesująco, ale tym razem muszę obejść się smakiem. Przebija nuda…