Hiszpania potwierdziła udział w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji, jednak nie podała szczegółów dotyczących wyboru nowego reprezentanta kraju. Tymczasem Ruth Lorenzo zgłosiła swoją gotowość do ponownego wystąpienia przed eurowizyjną publicznością. 

Tradycyjnie hiszpański nadawca publiczny – stacja TVE – nie podał szczegołowych informacji dotyczących formuły wyboru nowego reprezentanta kraju do nadchodzącego 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. Przedstawiciele stacji są zadowoleni z wyników oglądalności największego muzycznego widowiska na świecie – w tym roku Eurowizję oglądało 4,79 milionów Hiszpanów, co dało stacji prawie 30% udziałów i pierwsze miejsce – dla porównania, w zeszłym roku zmagania Edurne śledziło 3,59 milionów widzów (ostatecznie wokalistka uplasowała się na 21. miejscu z dorobkiem 15 punktów). Znaczny wpływ na wzrost oglądalności konkursu w tym roku miały notowania wokalistki Barei, która była wymieniana wśród faworytów do zdobycia tegorocznego Grand Prix, a także kampanie promocyjne emitowane ze znaczącą częstotliwością pięć razy w tygodniu na stacji TVE oraz w publicznym radiu – RTVE.

Niestety, ponownie oczekiwania fanów nie sprawdziły się w odniesieniu do ostatecznego rezultatu hiszpańskiego reprezentanta. Barei z utworem Say Yay! uzbierała 77 punktów, co pozwoliło na zajęcie odległego, 22. miejsca w finałowej tabeli punktowej. Rozgoryczenie wśród Hiszpanów było w tym roku jeszcze większe, przez co na Konkurs Piosenki Eurowizji spadła lawina krytyki zarówno ze strony mediów, jak i środowiska artystycznego.

Nie wiadomo, czy władze stacji zdecydują się ponownie na otwarte preselekcje – tegoroczny rezultat Hiszpanii może spowodować, że TVE powróci do wyboru wewnętrznego lub do współpracy ze znanym i cenionym hiszpańskim artystą. Lista ulubionych muzyków hiszpańskiej sceny muzycznej mogących reprezentować kraj na Eurowizji jest długa i imponująca, jednak jak do tej pory rok rocznie artyści odmawiają współpracy ze stacją oraz z możliwości reprezentowania kraju w konkursie. Na owej liście znajdują się takie nazwiska jak: Malu, David Bustamante, Monica Naranjo, Merche, czy chociażby David Bisbal.

Chętna do powrotu na Eurowizję jest z kolei Ruth Lorenzo – zdobywczyni 10. miejsca podczas konkursu w Kopenhadze (w 2014 roku). Utwór Dancing In The Rain oczarował jurorów i publiczność, co ostatecznie przełożyło się na wysoki wynik w stolicy Danii. Wokalistka udzieliła wywiadu w stacji RTVE, w którym opowiadała o swoim najnowszym materiale muzycznym. Ponadto artystka przyznała, że jest gotowa wrócić i bronić muzycznego honoru swojego kraju, a nowe utwory mogą spodobać się europejskiej publiczności. Oprócz tego Ruth dodała, że Eurowizja była najważniejszą lekcją w jej życiu i najlepszą przygodą, do której często powraca podczas swoich koncertów.

Czy powrót Lorenzo może być realny? Hiszpańskie media szybko podchwyciły eurowizyjny temat i wielokrotnie pytano się w siedzibie TVE o ewentualne plany na przyszły rok, jednak władze stacji odmawiały odpowiedzi na jakiekolwiek pytania związane z konkursem – głównym powodem jest nowy projekt eurowizyjny, o którym dowiemy się zapewne pod koniec tego roku. Zatem ewentualny powrót wokalistki nie został potwierdzony ani przekreślony.

Przypominamy, że Hiszpania bierze czynny udział w Konkursie Piosenki Eurowizji nieprzerwanie od 1961 roku. Dotychczas jej reprezentanci triumfowali dwukrotnie, miało to miejsce w latach 1968-1969. Czterokrotnie Hiszpanie stawali na drugim miejscu na podium (w 1971, 1973, 1979 oraz w 1995 roku), natomiast brąz zdobyli jeden raz – w roku 1984. Ostatnie najlepsze miejsca w konkursie przypadają na lata 2012 (Pastora Soler z utworem Quédate Conmigo uplasowała się na 10. miejscu) oraz 2014 (Ruth Lorenzo również zdobyła 10. miejsce).

Źródło: tve.es, elmundo.es; eurovision.tv

Zdjęcie: esctoday.com