Hurricane
Zespół Hurricane, reprezentantki Serbii na Eurowizji 2020, fot. vaaju.com

Poznaliśmy właśnie reprezentanta Serbii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020. Zespół Hurricane będzie 13. reprezentantem Serbii w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. W Rotterdamie wykona piosenkę Hasta la vista

Serbia a Eurowizja 2020: przebieg finału Beoviziji

W finale selekcji Beovizija wzięło udział 12 wykonawców. Przedkonkursowymi faworytami byli Andrija Jo, Neda Ukraden i właśnie zespół Hurricane. O tym kto wygra zdecydowali widzowie i jurorzyW jury znaleźli się Nevena Božović (reprezentantka Serbii na Eurowizji 2019), kompozytorka Aleksandra Milutinović, członek zespołu Neverne Bebe – Milan Đurđević, kompozytorka Aleksandra Kovač oraz przewodniczący składu, piosenkarz Dragan Brajović Braja. Jury przyznało zwyciężczyniom 12 punktów, 10 punktów Igorowi Simiciowi, a 8 punktów Naivie. Widzowie zaś podzielili entuzjazm jurorów tylko co do pierwszego miejsca – Hurricane również u nich zdobył 12 punktów. 10 punktów powędrowało do Andriji Jo, a 8 punktów do Any Milenković.

Serbia a Eurowizja 2020: kim jest zwycięzca?

Girlband tworzący muzykę R&B przywodzi fanom Eurowizji znajome twarze. W jego skład wchodzą Sanja Vučić (Serbia 2016), Ksenija Knežević (chórzystka i jednocześnie córka Kneza – Czarnogóra 2015) i Ivana Nikolić.

Serbia a Eurowizja 2020: historia

Kraj zadebiutował na Eurowizji w 2007 roku i od razu sięgnęła po zwycięstwo. Wcześniej występowała również na eurowizyjnych scenach pod egidą flagi jugosłowiańskiej lub federacji Serbii i Czarnogóry. Na podium w Konkursie znalazła się również w 2012 roku – wówczas Željko Joksimović zdobył 3. miejsce z utworem Nije Ljubav Stvar. Na 12 startów, Serbii trzykrotnie nie udało się awansować do finału. Ta passa została przełamana w 2018 roku, gdy dzięki ponownemu użyciu formatu Beovizija grupa Balkanika w finale zajęła 19. miejsce z utworem Nova deca. W zeszłym roku Serbię reprezentowała Nevena Božović, której piosenka Kruna ostatecznie ulokowała się na 18. miejscu.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. i będzie ją reprezentować Alicja Szemplińska z utworem Empires. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

 

Źródło: tvr.by, kp.by, sputnik.by, belta.by, radiusfm.by, stuki-druki.com