Fot. kurir.rs

Finał tegorocznej Beoviziji rozstrzygnięty! Serbię w Tel Awiwie będzie reprezentować Nevena Božović z piosenką Kruna.

Na belgradzkiej scenie artyści zaprezentowali 12 konkursowych piosenek. Prawo do reprezentowania kraju w Izraelu przyznali w połowie widzowie, a w połowie profesjonalne jury. Ten honor przypadł Nevenie Božović, której piosenkę Kruna usłyszymy w 1. półfinale (a potem, kto wie, być może w sobotnim finale) 64. Konkursu Piosenki Eurowizji.

W skład profesjonalnego jury weszli Bojana Stamenov (reprezentantka Serbii na Eurowizji 2015), Goca Tržan (popularna serbska piosenkarka), Miroslav Miša Aleksić (basista zespołu Riblja Čorba), Dejan Ivanović (twórca Lejli – propozycji Bośni i Hercegowiny w 2006 roku, Oro – serbskiej piosenki z 2008 roku oraz Adio – utworu z Czarnogóry z 2015 roku) oraz przewodniczący składu – Aleksandar Milić Mili (lider zespołu Miligram). W głosowaniu systemem eurowizyjnym Aleksić, Trzan i Milić przyznali swoją „dwunastkę” właśnie Božović. Stamenov postawiła na Sashkę Janx, a Ivanović na Wonder Strings i Ivanę Vladović (u obu Nevena otrzymała po 10 punktów). Noty jury następnie przeliczono ponownie systemem eurowizyjnym, tj. 1-8, 10 i 12 punktów. W głosowaniu widzów Božović zajęła co prawda trzecie miejsce (8 punktów), lecz to nie przeszkodziło jej w zdobyciu Grand Prix wieczoru.

Beoviziję poprowadzili w tym roku Dragana Kosjerina, Ivan Mihailović, Nebojša Milovanović i Ana Babić, a w green roomie artystów wspierały Kristina Radenković i Bojana Marković. W przerwie między konkursowymi wykonaniami a ogłoszeniem wyników wystąpił Željko Joksimović (reprezentant Serbii i Czarnogóry 2004 oraz Serbii 2012).

Kim jest Nevena Božović?

Urodziła się w Kosowskiej Mitrowicy 15 czerwca 1994 roku. Ukończyła podstawową i średnią szkołę muzyczną (sekcja instrumentalna – fortepian), gimnazjum (kierunek lingwistyki społecznej) i zapisała się do akademii muzycznej w wieku 16 lat. W tym roku ukończyła specjalizację w zakresie solffingu na Wydziale Muzyki w Belgradzie. Zawodowo zajmuje się muzyką i jest pierwszym uczestnikiem w historii Konkursu Piosenki Eurowizji, który reprezentował swój kraj w konkursie Eurowizji dla dzieci i dorosłych. Podczas Eurowizji Junior 2007 z piosenką Piši mi zajęła trzecie miejsce (najlepszy jak dotąd rezultat Serbii w tym konkursie). Eurowizja 2013 nie była jednak tak łaskawa. Wraz z zespołem Moje 3 nie awansowała do finału. Utwór Ljubav je svuda zajął wówczas 11. miejsce – do kwalifikacji zabrakło jedynie 6 punktów.

Źródło: rts.rs
Sylwetka Neveny Božović: Konrad Zemlik i Tomasz Berkowski