Serbia stawia na Hurricane! Fot. eurovision.tv / RTS / Gordan Jović

Serbia stawia na Hurricane! Zgodnie z informacjami podanymi przez krajowe media, kraj reprezentować będą zwyciężczyni Beovizji 2020. Tym samym Serbia jako 27. kraj potwierdza udział w Eurowizji 2021. Co wiemy więcej o kulisach tej decyzji?

Powołując się na jeden z serbskich dzienników, portal ESC United podał informację, że zespół Hurricane powalczy o kolejny dobry wynik Serbii na Eurowizji 2021. Oficjalne stanowisko w tej sprawie ma zająć serbski nadawca, RTS, w najbliższych tygodniach. Co ciekawe, przyszłoroczna Beovizija nie odbędzie się. Bezpośredni wpływ na tę decyzję mają mieć finanse. Stacja w ostatnich tygodniach poniosła duże straty z powodu epidemii koronawirusa.

Nowy utwór zostanie przygotowany przez zespół i wybrany wewnętrznie. Przedstawiciele nadawcy mieli zwrócić uwagę na to, że dzięki takiemu rozwiązaniu jest dużo czasu na przygotowanie choreografii, strojów i innych detali związanych z występem.

Beovizija
Serbia na Eurowizji: zespół Hurricane, fot. escxtra.com

Serbia na Eurowizji 2021: co wiemy o Hurricane?

Serbski girlsband Hurricane przywodzi fanom Eurowizji znajome twarze. W jego skład wchodzą Sanja Vučić (Serbia 2016), Ksenija Knežević (chórzystka i jednocześnie córka Kneza – Czarnogóra 2015) i Ivana Nikolić. Razem tworzą od 2017 roku, a swoją muzykę określają jako mieszankę R&B i popu. Na początku 2020 roku grupa wzięła udział w serbskich selekcjach do Eurowizji – Beovizija. Trio przeszło jak burza przez półfinał, zdobywając w finale maksymalną liczbę punktów zarówno od jurorów, jak i od widzów. W maju tego roku miały wykonać w Rotterdamie energiczny utwór Hasta La Vista. Jeszcze w marcu bukmacherzy typowali Serbki do zajęcia 22. miejsca.

Serbia na Eurowizji – historia

Serbia do tej pory wystąpiła 12 razy w Konkursie Piosenki Eurowizji. Najlepsze miejsce udało jej się zająć w roku debiutu, kiedy to Marija Šerifović z utworem Molitva okazała się najlepsza. W najlepszej trójce Serbia znalazła się jeszcze raz za sprawą Željko Joksimovicia. Popularny na Bałkanach wokalista i kompozytor zajął trzecią pozycję podczas Eurowizji 2012 w Baku. W ostatnich latach Serbia zazwyczaj awansowała do finału, plasując się jednak w drugiej dziesiątce.

Eurowizja 2021: najnowsze informacje

Eurowizja 2021 Rotterdam odbędzie się w Ahoy Arenie, pierwotnej lokalizacji wyznaczonej dla tegorocznego konkursu. Oficjalnymi organizatorami wydarzenia będzie Europejska Unia Nadawców oraz holenderskie stacje – członkowie EBU: NPO, NOS i AVROTROS. Zgodnie z tradycją Eurowizja 2021 Rotterdam odbędzie się wiosną przyszłego roku. Nieoficjalnie wiemy, że finał edycji odbędzie się w sobotę, 15 maja 2021, a półfinały odpowiednio 11 i 13 maja. Konkurs poprowadzą gospodarze Eurowizji 2020 – Chantal Janzen, Edsilia Rombley i Jan Smit oraz blogerka, NikkieTutorials

Źródło: escunited.com