Serbia: poznaj uczestników Beoviziji 2019 cz. 1

Fot. escChat

27 lutego to dzień pierwszego półfinału serbskich preselekcji do 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. Drugi etap selekcji odbędzie się dzień później, by finałowe występy zostały wyemitowane 3 marca. W stawce usłyszymy 24 utwory, czyli aż o 7 więcej niż w poprzednim roku. Czas zapoznać się z pierwszą połową artystów.

Funked Up – Zašto da se ne desi (Muzyka i tekst: Vojin Vilotijević)
Zespół powstał w 2014 roku w Belgradzie i głównie wykonuje covery. Ich styl to muzyka z pogranicza popu, funku i house. W skład wchodzą wokaliści – laureatka 2. miejsca w lokalnym Idolu w 2004 roku Aleksandra Radosavljević i autor piosenki Vojin Vilotijević oraz Mladen Nević (perkusja), Damjan Ilić (instrumenty klawiszowe), Uroš Stojanović (gitara) i Lazar Popović (gitara basowa).

Aleksandra Sekulić – Tugo (Muzyka i tekst: Ana Sekulić, Filip Kuranji)
Swoją karierę rozpoczęła w pierwszej edycji X Factor Adria – serbskiej wersji popularnego na całym świecie formatu, w którym jednocześnie brali udział artyści z Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Macedonii. Sekulić zajęła wówczas 11. miejsce (zwycięzcą okazał się reprezentant Macedonii na Eurowizji w 2015 roku Daniel Kajmakoski). Z zawodu jest menadżerem. Swój utwór nazywa „nowoczesną i emocjonalną balladą”.

Osvajači – Voda i plamen (Muzyka: Nebojša Jakovljević, tekst: Zvonko Pantović)
To znany w byłej Jugosławii heavy metalowy/hard rockowy zespół, który z przerwami gra od 1990 roku. Zespół kilkukrotnie zmieniał skład, jednak jego trzonem nadal są twórcy piosenki. W 2011 roku ich utwór Maska (Sam) znalazł się w zestawieniu 60 najlepszych piosenek wydanych przez wytwórnię PGP-RTB/PGP-RTS.

Dunja Vujadinović – 7 (Muzyka: Boris Krstajić, tekst: Ljiljana Jorgovanović)
Dunja jest pierwszą z kilku „chórzystek eurowizyjnych” biorących udział w tegorocznej Beoviziji. Na eurowizyjnej scenie wspierała Moje 3 (Serbia 2013), Kneza (Czarnogóra 2015) czy Sanję Vučić (Serbia 2016). Trzydziestolatka z Nowego Sadu ma też na koncie stworzenie anglojęzycznego tekstu do dwóch pierwszych piosenek. W 2011 roku wzięła udział w programie Prvi glas Srbije, z którego jednak odpadła już w duelach – trzeba oddać, że przegrała swój pojedynek z późniejszym zwycięzcą programu Davorem Jovanoviciem.

Mr Doo – Do 100 (Muzyka: Sanja Ilić, Mladen Lukić, Dušan Ćirić, tekst: Leontina Vukomanović)
Dwudziestopięciolatek z Belgradu z branżą muzyczną związał się jeszcze będąc nastolatkiem, komponując własną muzykę. Jakiś czas temu spotkał Mladena Lukicia, wokalistę grupy Balkanika, z którą reprezentował Serbię w zeszłorocznym konkursie w Lizbonie. Tak nawiązała się współpraca z liderem grupy – Sanją Iliciem. Dodatkowo tekst do piosenki napisała Leontina Vukomanović, która w swej eurowizyjnej karierze może pochwalić się tekstami do Lane Moje (Serbia i Czarnogóra 2004) czy Lenina Pesma (Serbia na Eurowizji Junior 2015).

Sashka Janx – Da li čuješ moj glas (Muzyka i tekst: Sashka Janx, Marko Nikolić)
Sashka, a właściwie Alekandra Janković, to artystka wszechstronnie uzdolniona muzycznie. Oprócz śpiewu, gra również na fortepianie i skrzypcach, wielokrotnie brała udział w różnych konkursach muzycznych na Bałkanach, w tym w słynnym Sunčane Skale. Dwukrotnie była chórzystką na Eurowizji: w 2010 (u boku Milana Stankovicia) oraz w 2011 roku (u boku Niny, podobnie jak reprezentantka Serbii na Eurowizji w 2017 roku Tijana Bogićević). Dla 31-latki ze Smedereva będzie to już czwarta próba reprezentowania Serbii na Eurowizji. W Beovizji w 2009 roku była czwarta, w 2013 roku trzecia, a w zeszłym roku zakończyła konkurs na drugim miejscu. Czy i tym razem dojdzie do tendencji wzrostowej?

Ivan Kurtić – Bela (Muzyka: Goran Ratković, tekst: Radenko Mitrović)
Wokalista z Niszu próbował już swoich sił w ubiegłorocznej Beoviziji – jego piosenka Ni sunca ni meseca zajęła wówczas 6. miejsce (choć jurorzy przyznali mu trzecią najwyższą lokatę). Jego styl to połączenie bluesa, soulu i popu. W 2016 roku wydał swoją, jak dotąd, jedyną płytę.

Sofija Perić – Aritmija (Muzyka: Vladimir Graić, tekst: Snežana Vukomanović)
Zaczynała jak youtuberka – jej kanał zdobył ponad 60 tysięcy subskrybentów. Debiutancki singiel Vecnost i jedan dan wydała w lutym 2017 roku. Warto zwrócić uwagę na autora muzyki do jej eurowizyjnej propozycji. Vladimir Graić skomponował bowiem Molitvę (zwycięski debiut Serbii w 2007 roku), Verjamen (Słowenia 2012) czy Beauty Never Lies (Serbia 2015).

Extra Nena – Još ti čujem glas (Muzyka: Ivan Akulov, tekst: Milena Ludajić, Snežana Berić)
Extra Nenę, a właściwie Snežanę Berić, mogą pamiętać bardziej zagorzali fani Eurowizji. Jest ona bowiem jedyną reprezentantką Federalnej Republiki Jugosławii w konkursie z 1992 roku (po 2003 roku kraj ten był znany jako Serbia i Czarnogóra). Wówczas zajęła 13. miejsce. Urodzona w 1960 roku artystka na scenie występuje od niemal 35 lat. Wielokrotnie brała udział w różnych festiwalach muzycznych, m. in. w Budwie czy Sunčane Skale. To trzecie jej podejście w Beoviziji.

Eleonora – Samo lagano (Muzyka i tekst: Eleonora Lav Jovanović, Husein Alijević)
O samej Eleonorze niestety nadal nie wiadomo zbyt wiele, poza faktem, że pracuje jako tancerka w Belgradzkim Centrum Tańca. Jej piosenka z Beoviziji to wynik współpracy z Huseinem Alijeviciem, który w swojej karierze pisał już piosenki dla choćby Dragany Mirković czy Sašy Maticia.

Wonder Strings & Ivana Vladović – Moja bol (Muzyka i tekst: Aleksandra Milutinović)
Ivana jest już trzecią w stawce eurowizyjną chórzystką. Swym głosem wspierała wspomnianego już Kneza czy Vanję Radovanovicia (Czarnogóra 2018). Wonder Strings to kolaboracja wielu utytułowanych muzyków symfonicznych z całej Serbii, którzy na swym koncie mają dwie płyty. Aleksandra Milutinović, która stworzyła Moją bol, pisała również hity dla Jeleny Tomašević (Serbia 2008), Vanny (Chorwacja 2001),  Željko Joksimovicia (Serbia i Czarnogóra 2004, Serbia 2012) czy Dino Merlina (Bośnia i Hercegowina 1999 oraz 2011) czy Sergeja Ćetkovica (Czarnogóra 2014).

Nataša & Una – Samo bez straha (Muzyka: Predrag Vukčević, Marko Stojanović Luis, Petar Zorkić, tekst: Nataša Guberinić, Predrag Vukčević, Una Senić, Nemanja Kostić)
Wokalistka popularnego w latach 90. XX wieku zespołu Tap 011, Nataša Guberinić (w którym również śpiewała Ivana Peters – twórczyni piosenki Goodbye (Shelter), która reprezentowała Serbię w 2016 roku) połączyła siły z Uną Senić, niegdyś członkinią rap-grupy Bičarke na travi, a dziś prezenterką telewizyjną. Ich utwór to piosenka o silnym przesłaniu – jest apelem do kobiet, żyjących w strachu przed przemocą. Przesłaniem, że nie są one same – że mogą zmienić swe życie.

Pierwszy półfinał odbędzie się 27 lutego, a poprowadzą go na żywo ze Studia 8 RTS Dragana Kosjerina i Ivan Mihailović. Spośród 12 piosenek do finału, głosem jury i widzów, przejdzie tylko sześć. Transmisję na kanałach RTS 1 i RTS Planet (a także w internecie) będzie można śledzić od 21:00.

Źródło: b92.net, blic.rs, discogs.com, eurovizija.rs, novosti.rs, rts.rs

Exit mobile version